Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania
23. 1. 2023
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o jeho pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania osobitne len v prípade, ak pracovná zmluva neobsahuje údaje stanovené Zákonníkom práce.
Pre poskytnutie osobitnej písomnej informácie sú určené nasledovné lehoty:
– do siedmich dní od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí spôsob určovanie miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce, ustanovenie týždenného pracovného času, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia podľa § 86, § 87 a 87a, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov,
– do štyroch týždňov od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia, pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.
Ak predpokladaná dĺžka trvania pracovného pomeru je kratšia ako 7 dní alebo štyri týždne, zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi všetky vyššie uvedené informácie najneskôr do skončenia pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže údaje poskytnúť vo forme odkazu
– na príslušné ustanovenie Zákonníka práce,
– na príslušné ustanovenie osobitného predpisu, alebo
– na príslušné ustanovenie kolektívnej zmluvy. Ak sa pracovné podmienky a podmienky zamestnávania spravujú kolektívnou zmluvou, súčasťou písomnej informácie je aj označenie príslušnej kolektívnej zmluvy a jej zmluvných strán.
Ak je miesto výkonu práce mimo územia Slovenskej republiky, zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodne podľa nového ustanovenia § 44a so zamestnancom aj
a) miesto výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky,
b) dobu výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky.
K
Podľa únie inflácia na Slovensku klesla na 1,9 percenta
16. 4. 2013
Medziročná miera inflácie na Slovensku meraná podľa pravidiel EÚ v marci klesla na viac ako dvojročné minimum, keď dosiahla 1,9 percenta oproti 2,2 percenta vo februári.
V marci oproti predchádzajúcemu roku najrýchlejšie rástli ceny za vzdelanie, a to o 6,8 percenta. K zlacneniu došlo iba v kategórii doprava.
Inflácia vykazovaná podľa pravidiel EÚ slúži pre lepšie porovnanie vývoja cien v jednotlivých krajinách únie.
Elektrina zlacnie o tri percentá
15. 4. 2013
Cena elektrickej energie klesne pre všetkých odberateľov o približne 3 %.
Cena elektriny môže klesnúť vďaka prehodnoteniu tarify za prevádzkovanie systému.
Znižovať ceny elektriny sa budú aj vďaka vývoju veľkoobchodných cien elektrickej energie. Tie v tomto roku medziročne poklesli o viac ako 12 %.
Medziročný pokles veľkoobchodných cien elektriny tak bude mať minimálne v budúcom roku pozitívny vplyv na koncové ceny elektriny pre odberateľov, keďže tie tvoria zhruba 40 % z celkovej ceny elektriny.
Od júla tohto roka sa však cena elektriny aj nepatrne zvýši. Odberatelia elektrickej energie totiž zaplatia viac na krytie historického dlhu pri likvidácii jadra.
Mýto za 1. štvrťrok vynieslo o 1,5 percenta menej ako vlani
15. 4. 2013
Služba elektronického výberu mýta NDS v marci priniesla 12,52 mil. eur.
Za prvé tri mesiace roka 2013 prevádzkovatelia vozidiel zaplatili takmer 35,4 mil. eur, čo znamená o 1,5 % nižší výber ako počas prvého kvartálu 2012.
Na poplatkoch za užívanie vymedzených úsekov ciest na diaľniciach a rýchlostných cestách sa v marci vybralo na mýte 8,36 mil. eur, pričom za celý prvý štvrťrok to bolo 23,82 mil. eur. Výber mýta na vymedzených úsekoch ciest 1. triedy v marci dosiahol hodnotu 4,4 mil. eur, za celý kvartál to predstavovalo 11,52 mil. eur. Prevádzkovatelia vozidiel zo zahraničia sa na celkovom marcovom výbere mýta podieľali 44,5 percentami.
Menšie firmy dostanú výhodnejšie úvery
10. 4. 2013
Pôžičky pre časť firiem by mali byť dostupnejšie a s lepším úrokom.
Situácia s úvermi je horšia. Práve pre podniky, ktoré majú problém zohnať peniaze, pripravila vláda spolu s bankami novinku – výhodnejšie pôžičky.
Zatiaľ plánujú cez finančné domy rozdať podnikateľom v najbližších dvoch rokoch 170 miliónov eur. Okrem podmienok na získanie pôžičky budú mať firmy aj o pol percenta výhodnejší úrok ako v komerčných bankách.
Firmy by získať prvé úvery už o jeden či dva mesiace.