Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania
23. 1. 2023
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o jeho pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania osobitne len v prípade, ak pracovná zmluva neobsahuje údaje stanovené Zákonníkom práce.
Pre poskytnutie osobitnej písomnej informácie sú určené nasledovné lehoty:
– do siedmich dní od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí spôsob určovanie miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce, ustanovenie týždenného pracovného času, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia podľa § 86, § 87 a 87a, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov,
– do štyroch týždňov od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia, pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.
Ak predpokladaná dĺžka trvania pracovného pomeru je kratšia ako 7 dní alebo štyri týždne, zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi všetky vyššie uvedené informácie najneskôr do skončenia pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže údaje poskytnúť vo forme odkazu
– na príslušné ustanovenie Zákonníka práce,
– na príslušné ustanovenie osobitného predpisu, alebo
– na príslušné ustanovenie kolektívnej zmluvy. Ak sa pracovné podmienky a podmienky zamestnávania spravujú kolektívnou zmluvou, súčasťou písomnej informácie je aj označenie príslušnej kolektívnej zmluvy a jej zmluvných strán.
Ak je miesto výkonu práce mimo územia Slovenskej republiky, zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodne podľa nového ustanovenia § 44a so zamestnancom aj
a) miesto výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky,
b) dobu výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky.
K
Maloobchodný predaj v Británii vo februári klesol
11. 3. 2011
Maloobchodný predaj v Británii vo februári klesol, ceny domov sa znížili a firmy stále nezačali najímať nových zamestnancov.
Tieto signály naznačujú, že zotavovanie ostrovnej ekonomiky bude napredovať pomaly a váhavo. Zo štatistických údajov vyplýva, že tržby britských maloobchodníkov vo februári 2011 oproti februáru vlani klesli o 0,4 %. Ešte v januári stúpol maloobchodný predaj medziročne o 2,3 %.
Zamestnanosť v januári v SR rástla najrýchlejšie za posledné 4. roky
11. 3. 2011
Zamestnanosť v slovenskom priemysle rástla v januári najrýchlejšie od jari 2007.
Podľa Štatistického úradu sa v januári zvýšila zamestnanosť v tomto odvetví medziročne o 4,3 % na 493 561 osôb. V ostatných sledovaných odvetviach pokles zamestnanosti naďalej pretrvával. Najvýraznejší prepad bol v ubytovacích a reštauračných službách, medziročne o 3,1 %, resp. 2,9 %.
Slovensko môže prísť o zahraničných investorov
9. 3. 2011
Slovensko výrazne stratilo na konkurencieschopnosti hlavne kvôli zmenám v podnikateľskom prostredí, čo môže negatívne ovplyvniť záujem zahraničných investorov.
Vláda je preto povinná robiť zmeny, po ktorých bude krajina opäť atraktívnejšia. Povedal to pre TASR prezident Americkej obchodnej komory na Slovensku (AmCham) I.Kottman.
Dovoz hovädziny z Česka na Slovensko za milión eur
9. 3. 2011
Na Slovensko sa v minulom roku z ČR doviezlo čerstvé a chladené hovädzie mäso v hodnote 5,1 milióna eur, čo bolo 26,5 % vlaňajšieho českého vývozu čerstvého a chladeného hovädzieho mäsa.
Vyplýva to zo správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS). Mrazeného hovädzieho mäsa sa vyviezlo v roku 2010 z ČR na Slovensko za 1 milión eur.