Ochrana spotrebiteľa
14. 8. 2023
Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý prezidentka SR vrátila do parlamentu, prináša novú všeobecnú právnu úpravu v oblasti ochrany spotrebiteľa.
Novým zákonom by sa mal zrušiť zákon č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, zákon č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 299/2019 Z. z. o dohľade a pomoci pri riešení neodôvodnenej geografickej diskriminácie zákazníka na vnútornom trhu a o zmene zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zruší vyhlášku Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 406/2008 Z. z. o zložení, rozhodovaní, organizácii práce a postupe komisie na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách v znení neskorších predpisov. Uvedené predpisy z oblasti ochrany spotrebiteľa a súvisiace predpisy v platnom právnom poriadku SR sa tak spoja do jedného právneho predpisu. Mal by sa odstrániť doterajší trend, ktorý spočíval spravidla v prijímaní osobitných predpisov v reakcii na jednotlivé smernice a nariadenia EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa. Zákon o ochrane spotrebiteľa úzko prepojený na Občiansky zákonník by mal do budúcnosti predstavovať základný právny predpis v oblasti ochrany spotrebiteľa a subsumovať aj budúce legislatívne iniciatívy. Zároveň je potrebné poznamenať, že zákon nemá predstavovať kodifikáciu celého spotrebiteľského práva. V súčasnosti sú všeobecné inštitúty ochrany spotrebiteľa roztrieštené vo viacerých právnych predpisoch. Orientácia v nich v ich vzájomných súvislostiach a ich následná správna aplikácia je sťažená, a to z pohľadu samotného spotrebiteľa, podnikateľov, ba dokonca aj subjektov pôsobiacich v oblasti ochrany spotrebiteľa, čím sa oslabuje princíp právnej istoty. Zákonom sa odstraňujú duplicity, aplikačné problémy, vnútorné rozpory jednotlivých ustanovení a terminologické odlišnosti. Spotrebiteľské právo sa dynamicky vyvíja, musí neustále reagovať na nové podnety z trhu, obchodné modely či technologický pokrok vrátane digitalizácie. V neposlednom preto modernizuje súčasnú spotrebiteľskú legislatívu a detailnejšie ju zosúlaďuje s právnymi predpismi EÚ odstraňujúc viaceré neopodstatnené goldplatingy.
K
Výpredaj hypoték. Banky lákajú na akcie a zľavy
14. 5. 2018
Zvýhodnené úroky, využívanie bežného účtu zadarmo či rôzne služby, ktoré vám banky preplatia. Aj takto sa slovenské finančné domy rozhodli zabojovať o klientov. Z dát bánk sa dá ťažko odhadovať, ako na avizované obmedzenia úverov zareagovali ľudia. V priemere rast úverov a hypoték naprieč bankami pokračoval.
Napríklad posledné tri mesiace Slovenskej sporiteľni priniesli mierny rast, rovnako ako Tatra banke alebo ČSOB. Poštová banka zaznamenala pokles spotrebných úverov, ale zase mierny nárast hypoték. Zároveň sa klienti informujú o plánovaných obmedzeniach. „Klienti sa informujú o nových pravidlách na získanie úverov, ktoré budú platné od leta,“ tvrdí hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. Dá sa teda povedať, že prichádzajúce zmeny nebrali do ohľadu a pokračovali v rýchlom zadlžovaní, čo konštatovala už aj Národná banka Slovenska. Obmedzenia v poskytovaní úverov vstúpia do platnosti už o mesiac a pol, no banky už teraz lákajú ľudí na akciové ponuky, upozorňujú analytici Finančnej Hitparády. VÚB banka ponúka pomerne nízky úrok najmä pri úveroch s fixáciou na štyri a päť rokov. Ide o 1,29 percenta. Preplatí tiež náklady spojené s predčasným splatením úveru, najviac do výšky 1 500 eur. Ak si klient k hypotéke zriadi sporiaci účet, získa zvýhodnenú ročnú úrokovú sadzbu o 0,6 percenta.
Banka UniCredit dosiahla najvyšší zisk za posledných desať rokov
11. 5. 2018
Najväčšia talianska banka UniCredit zaznamenala v 1. kvartáli rast zisku o takmer štvrtinu nad 1 miliardu eur, čo znamená najvyšší zisk za prvé tri mesiace roka za vyše desaťročie. Pod pozitívny výsledok sa podpísali nižšie než pôvodne očakávané úverové straty.
Banka oznámila, že za 1. štvrťrok dosiahla čistý zisk 1,1 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to znamená rast o 22,6 percent. Výsledok za 1. kvartál je tak najlepší od roku 2007. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom počítali s poklesom zisku na 766 miliónov eur. Čistý prevádzkový zisk sa zvýšil o 25,5 percent na 1,9 miliardy eur. Tržby dosiahli 5,1 miliardy eur, k čomu prispeli najmä čisté príjmy z poplatkov. Tie sa zvýšili o 2,8 percent. Čisté príjmy z úrokov, naopak, mierne klesli. Pod vysoký rast čistého zisku sa podpísali nižšie úverové straty, než sa predpokladalo. Tie dosiahli 496 miliónov eur. Banka zároveň potvrdila pôvodný odhad tržieb za celý rok 2018 na úrovni 20,1 miliardy eur.
V prvom štvrťroku dosiahol bankový sektor zisk 169,5 milióna
9. 5. 2018
Zisk slovenského bankového sektora v prvom kvartáli tohto roka medziročne vzrástol o 2,8 percenta na 169,5 milióna eur. Banky po dlhej dobe zaznamenali aj mierny rast čistých úrokových výnosov, ktoré sú hlavným zdrojom príjmov bánk. Vyplýva to z najnovších údajov Národnej banky Slovenska.
Pozitívny vplyv na ziskovosť mali predovšetkým výnosy z finančných operácií, ktoré medziročne vzrástli o 56 percent. "Mierne sa zvýšili aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, a to medziročne o 4,8 percenta a po dlhšom období aj čisté úrokové výnosy, ktoré boli medziročne vyššie o 0,9 percenta," priblížila vo svojom komentári Slovenská banková asociácia (SBA). Najväčší negatívny vplyv na ziskovosť mala čistá tvorba opravných položiek a rezerv, ktorá sa medziročne zvýšila o 11,58 milióna eur. Stav úverov medziročne stúpol o 9,8 percenta. Úvery obyvateľom rástli medziročným tempom 12,4 percenta, celkový stav úverov podnikom stúpol o 5,7 percenta. "Suma novoposkytnutých spotrebiteľských úverov sa medziročne znížila o 2,85 percenta a objem nových úverov na bývanie klesol o viac ako šesť percent," vyčíslila SBA.
Ceny bývania sú najvyššie od krízy
7. 5. 2018
Predpoklady analytikov o stagnovaní cien za bývanie sa nenaplnili. Uplynulé mesiace tohto roka totiž ukázali, že zdražovanie naďalej pokračuje, a to na celom Slovensku. Ceny nehnuteľností sa tak vyšplhali najvyššie za posledných takmer desať rokov.
Aj keď sa posledný kvartál minulého roka niesol v znamení stagnovania cien až zlacňovania, prvé tri mesiace nového roka ukázali opak. Prvý štvrťrok tohto rErik Vrábeloka v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom totiž priniesli nárast hodnoty nehnuteľností až o 2,6 percenta, teda o 36 eur za štvorcový meter. Ten sa predával za takmer 1 400 eur, čo je najvyššia cena od jari 2009. Podľa analytikov Národnej banky Slovenska stojí za zdražovaním kombinácia mierne zníženej ponuky na trhu s bývaním a pretrvávajúci dopyt. Centrálna banka však vo svojej správe uvádza, že cena už pravdepodobne naráža na strop finančných možností slovenských domácností. Podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej bol rastúci dopyt po nehnuteľnostiach spôsobený blížiacim sa sprísňovaním podmienok na poskytovanie úverov zo strany bankového regulátora. „Bude sa obmedzovať nielen maximálna výšku úveru z hľadiska založenej nehnuteľnosti, ale aj z hľadiska čistého ročného príj