Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Úvod k Murphyho večerom

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

Múdreho fajka inšpiruje a hlupákovi nahrádza cumlík.

Ak vidíte niekoho od pľúc nadávať, určite ide o jehodného z dlhého radu obdivovateľov Murphyho zákonov, ktorý si overil platnosť zákona: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Zákony života

Človek tým, že sa narodí, sa automaticky stáva hráčom v hre o život bez nádeje na víťazstvo či aspoň remízu.

Človek problémy nemá riešiť, ale obchádzať.

Okolnosti sa vždy usporiadajú tak, aby privodili katastrofu.

(Murphyho zákonník)
Ja nič, to Murphy

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a informácie

S počítačom sa dá urobiť rýchlejšie naozaj všetko.

Všetky počítače vedie čakať tou istou rýchlosťou.

Ak v počítači nič nefunguje, ale váš diagnostický software hovorí, že je všetko v poriadku, ide o tzv. vládny vírus.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Nebo je v nebi

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

(Zrnká úsmevu)

Obchodný deficit na Slovensku v júli klesol

9. 9. 2022 Júnové pasívne saldo zahraničného obchodu SR vzrástlo, na konci 1. polroka sa opäť šplhalo k dvom miliardám eur. Informoval o tom Štatistický rad Slovenskej republiky. Najvýraznejšiu pasívnu bilanciu v zahraničnom obchode za prvý polrok 2022 mala Slovenská republika s Ruskou federáciou, Kórejskou republikou a s Čínou. Vývoz výrazne prevýšil dovoz v obchodovaní najmä s Nemeckom, Maďarskom a Českom.
Na základe spresnených údajov v júni 2022 celkový vývoz tovaru medziročne vzrástol o 14,2 percenta na 8,82 miliardy eur a celkový dovoz sa zvýšil o 19 percent na 8,94 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu Slovenskej republiky tak bolo v júni pasívne v objeme 122,6 milióna eur, v rovnakom období 2021 bolo, naopak, saldo aktívne v objeme 211,1 milióna eur.
Prvých šesť mesiacov roka vývoz prevyšoval dovoz iba v máji, čo sa odrazilo na negatívnom výsledku kumulovaného salda zahraničného obchodu, ktoré bolo za 1. polrok 2022 pasívne v hodnote 1,74 miliardy eur.
Najväčšie pasívne saldo za 1. polrok 2022 mala SR s Ruskou federáciou (4,18 miliardy eur), Kórejskou republikou (2,73 miliardy eur), Čínou (2,48 miliardy eur), Vietnamom (2,15 miliardy eur), Taiwanom (292 milióna eur), Malajziou (285,6 milióna eur) a Bangladéšom (205,9 milióna eur).
Najväčšie aktívne saldo za 1. polrok 2022 mala SR s Nemeckom (3,2 miliardy eur), Maďarskom (1,96 miliardy eur), Českom (1,69 miliardy eur), Rakúskom (1,48 miliardy eur), Poľskom (1,4 miliardy eur), Francúzskom (1,39 miliardy eur), Spojeným kráľovstvom (1,23 miliardy eur), Spojenými štátmi americkými (935,8 milióna eur), Talianskom (893,6 milióna eur), Rumunskom (489,4 milióna eur) a Španielskom (465,3 milióna eur).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Záchrana amerických automobiliek nie je zatiaľ istá

15. 12. 2008 Osud amerických automobiliek General Motors, Ford a Chrysler je neistý. Zablokovali ho republikáni.
Osud amerických automobiliek General Motors, Ford a Chrysler a tým aj ich zamestnancov zostáva neistý. O tom, či sa časť z fondu určeného na záchranu finančného sektoru v objeme 700 mld USD využije na ich záchranu, sa má rozhodnúť v krátkom čase.  Plán na záchranu zablokovali minulý týždeň republikánski členovia amerického senátu.
(Zdroj: PRAVDA)

Poistenie pohľadávky či jej vymáhanie

12. 12. 2008 Nie je vzácnosťou, že odberatelia tovarov alebo služieb sa dostali do platobnej neschopnosti, alebo nie sú ochotní uhrádzať faktúry. Vtedy treba veci riešiť. Ako?
Dobre sa rozhodnúť a  zvážiť svoje možnosti by mala každá firma a to už pri uzatváraní zmlúv.  Poistenie pohľadávok je  z hľadiska prevencie menej náročné na náklady,   na druhej strane k žiadnej poistnej udalosti nemusí nikdy dôjsť.  Vymáhanie pohľadávky  má zasa nevýhodu v tom, že kto nie je poistený,  do značnej miery prepláca.  Štandardná provízia sa pri vymáhaní pohybuje od 10 do 30 percent zo sumy, ktorá bude vyplatená. Konkrétne číslo závisí od veku pohľadávky a jej neplatiča. Slováci zatiaľ uprednostňovali vymáhanie, teda inkaso. Poistenie pohľadávok bolo ojedinelé. Po vypuknutí krízy sa situácia začína meniť a viac klientov začína uprednostňovať poistky.

(Zdroj: HNONLINE)

Ekonomická úroveň Slovenska dosahuje 67 % priemeru EÚ

12. 12. 2008 Za posledné tri roky vzrástla ekonomická úroveň Slovenska o sedem percent. Ako ukazovateľ na hodnotenie ekonomickej úrovne sa používa hrubý domáci produkt na obyvateľa vyčíslený na základe parity kúpnej sily.
Rovnaký rast zaznamenalo Estónsko a Litva. Po Luxembursku to boli najvyššie rasty zaznamenané v krajinách EÚ v období rokov 2005 - 2007.  Slovensko sa týmto výsledkom zaradilo ku krajinám ako je Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva.  Zároveň je však tento priemer o 30 až 50 percent nižší, ako priemer únie. Z nových členských krajín sú na tom lepšie Česká republika (80 %) a Slovinsko (89 %).  
(Zdroj: PRAVDA)

Slovenské automobilky mali šťastie, že neboli naplno rozbehnuté

12. 12. 2008 Slovenské automobilky asi mali šťastie, že kríza prišla teraz, a nie až o dva roky, keď ich výroba mala bežať naplno. Takto iba dočasne prerušili plány na tri zmeny.
Ani autopredajcovia  nebudú mať v strednej a východnej Európe také výrazné problémy ako  v západnej Európe, prípadne v USA a Japonsku. V západných krajinách je bežné, že každá domácnosť má minimálne jedno auto. Preto ľudia zvažujú, či naozaj potrebujú kúpiť ďalšie, alebo či je výmena za nový model ozaj nevyhnutná. V stredných a východných krajinách sú dopady hektického sveta také, že auto začína byť nevyhnutnosťou. Platí to aj pre Slovensko. Štatistiky ukazujú, že na Slovensku sa do novembra nakúpilo o štyristíc osobných áut viac ako za celý minulý rok. Vzrástol aj predaj nákladných áut a autobusov. Viac o vývoji napovedia čísla o závere roku.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner