Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Za peniaze si lásku nekúpite, ale vytvoria vám dobrú východiskovú pozíciu.

Nič nie je jednoduché, ak je v tom zamontovaná žena.

V manželstve je často lepšie nič nerobiť a vždy je lepšie nič nepovedať.

(Murphyho zákonník)
Život je obchod

Vďačnosť je to, čomu sa kedysi hovorilo úzkoprofilový tovar. Napriek tomu by si človek mal pripomínať toho, komu vďačí za svoje bohatstvo. Hlavne vtedy, keď dotyčný už nie je medzi nami...

Nie každý môže byť Rockefeller, ale každý to môže aspoň skúsiť.

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

(Zrnká úsmevu)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život s Murphyho zákonmi

Ak nejde o život, nejde o nič,

Neočakávajte, že tomu, čo sa dá predvídať, sa dá aj zabrániť.

Nech budete robiť čokoľvek, aj tak sa najhoršia možná konštelácia raz musí vyskytnúť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čím je krajší obal, tým bezcennejšie je vnútro.

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

(Murphyho zákony v bájkach)

Novela zákona o energetike

12. 1. 2023 Novela zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike zabezpečuje implementácio nariadenia Rady (EÚ) 2022/1854 zo 6. októbra 2022 o núdzovom zásahu s cieľom riešiť vysoké ceny energie.
Nariadenia Európskej Únie sú zo svojej povahy právnymi aktami, ktoré sa uplatňujú priamo, v prípade nariadenia (EÚ) 2022/1854 však ide o právny predpis, ktorý nie je bez vnútroštátnej právnej úpravy použiteľný. Nariadenie ponecháva členským štátom široký adaptačný priestor ako v otázkach hmotnoprávnych, tak aj v otázkach procesných, nakoľko nerieši, akým spôsobom sa nadmerné príjmy budú vyberať. Neupravuje ani tak zásadnú otázku, akou je uloženie povinnosti konkrétnym výrobcom strpieť odvedenie časti svojich výnosov. Je preto nevyhnutné, aby zákonná právna úprava určila pravidlá pre určenie a inkaso povinného peňažného plnenia, pre ktoré sa zvolilo označenie odvod z nadmerných príjmov. Odvod z nadmerných príjmov bude z procesného hľadiska spravovaný ako daň podľa daňového poriadku.
Charakter povinného peňažného plnenia, pre ktoré sa na účely implementácie nariadenia zvolilo označenie odvod, vyplýva zo samotného nariadenia (EÚ) 2022/1854 a spôsobu jeho prijatia. Ide o nástroj pre reguláciu trhu s elektrickou energiou, ktorý má celoeurópsky charakter, aj keď v niektorých čiastkových parametroch sa členským štátom umožňuje zohľadniť individuálne vnútroštátne špecifiká. Materiálne ide o zákonné nastavenie hranice povolených trhových príjmov, kedy pri presiahnutí tejto hranice dochádza k odvodu do štátneho rozpočtu.
Zatiaľ čo príležitostné a krátkodobé cenové špičky možno považovať za normálnu vlastnosť trhu s elektrinou a pre niektorých investorov môžu byť užitočné na to, aby sa im vrátili investície do výroby elektriny, extrémny a trvalý nárast cien elektriny pozorovaný od februára 2022 sa výrazne líši od normálnej situácie na trhu s príležitostnými cenovými špičkami. Preto by sa strop príjmov na trhu nemal stanoviť pod primeranými očakávaniami účastníkov trhu, pokiaľ ide o priemernú úroveň cien elektrickej energie v hodinách, keď bol dopyt po elektrickej energii najvyšší, pred ruskou vojnou proti Ukrajine.
Súčasná energetická kríza nepriaznivo ovplyvnila všetky členské štáty Európskej únie. Prudký nárast cien energií výrazne prispel k celkovej inflácii v eurozóne a spomaľuje hospodársky rast v Európskej únii. Únia na tento vývoj reagovala okrem iného prijatím nariadenia, ktoré sa zaoberá vysokými cenami energií a ktorého súčasťou je aj otázka tzv. stropu trhových príjmov a rozdelenie nadmerných príjmov a príjmov z preťaženia medzi konečných spotrebiteľov elektriny, ktoré sa bude uplatňovať od 1. decembra 2022.
Novelou zákona sa zavádza povinnosť označovania ruskej ropy dodanej do Slovenskej republiky ropovodom a ropných výrobkov vyrobených z takejto ropy, ako aj povinnosť vedenia evidencie nakladania s takto označenými výrobkami. Súčasne sa precizujú a dopĺňajú niektoré ustanovenia zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov v oblasti uplatňovania cenovej regulácie v regulovaných činnostiach. Zavádza sa nový inštitút tzv. krízovej regulácie, ktorý sa zaraďuje do zákona o regulácii za mimoriadnu reguláciu. Upravuje sa postup a podmienky pre uplatnenie cenovej regulácie za regulované činnosti v tepelnej energetike určením limitu nárastu ceny, ktorý určí vláda nariadením. Taktiež rozširuje použitie ustanovení zákona č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v znení neskorších o poskytovanie dotácií na pokrytie rozdielu cien tepla.
S

V Eustreame sa bude prepúšťať

12. 9. 2016 Je to jedno zo „zlatých vajec“ nášho štátneho rozpočtu. Spoločnosť Eustream posiela štátu na daniach, odvodoch a dividendách ročne viac ako 350 miliónov eur. Čiže takmer najviac zo všetkých firiem na trhu. A práve jeden z najdôležitejších hráčov v biznise s energiami chystá prepúšťanie.
Zo 180 zamestnancov má firma zhruba polovicu prepustiť, so zvyškom by mala ukončiť pracovný pomer dohodou. Ide predovšetkým o ľudí, ktorí sú v preddôchodkovom veku. A tých nie je málo. Podľa výročnej správy za minulý rok tvorili ľudia nad 51 rokov takmer 40 percent z celkového počtu zamestnancov.
zdroj: hnonline.sk

Počet novozaložených firiem na Slovensku sa tento rok výrazne zvýšil

24. 8. 2016 Na Slovensku sa v tomto roku zvyšuje záujem o podnikanie. Počet novozaložených firiem sa v prvom polroku priblížil výsledku za celý minulý rok, vyplýva z novej analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko.
Počet novovzniknutých firiem na Slovensku klesol po tom, čo predchádzajúca vláda súčasného premiéra Roberta Fica zaviedla povinnosť platiť minimálnu daň z príjmov bez ohľadu na hospodársky výsledok firiem. Súčasný koaličný kabinet vo svojom programovom vyhlásení sľúbil, že toto opatrenie zruší. Zástupcovia slovenských podnikateľov tento týždeň kritizovali plány Ficovho kabinetu vybrať na daniach viac peňazí, okrem iného zdanením dividend či prostredníctvom mimoriadnych odvodov od podnikov a bánk.
zdroj: hnonline.sk

Firmám zoberú nové dane desiatky miliónov eur

18. 8. 2016 Uplynul už zhruba mesiac, odkedy minister financií Peter Kažimír oficiálne ukázal svoj daňovo-odvodový balík pre podnikateľov. Doteraz však nebolo známe, koľko reálne slovenský biznis za zmeny zaplatí. Výsledok je až teraz – účet bude v budúcom roku predstavovať najmenej 66 miliónov eur.
Na jednej strane sa tak podnikateľom uľaví vďaka nižšej dani z príjmu. Na druhej strane však budú musieť platiť viac napríklad v dôsledku zmien v registračnej dani na autá či zvýšenia a predĺženia platnosti odvodu pre regulované firmy. A čistá bilancia je vyčíslená vyššie. Zmeny odklepla na svojom včerajšom rokovaní aj vláda. Firmy sú nespokojné nielen s tým, že musia odvádzať štátu viac peňazí. Problém majú aj so spôsobom, akým vláda novú legislatívu tvorí. Podľa hovorcu automobilky KIA Motors Slovakia Jozefa Bačého je zo strany vlády veľká neochota akceptovať námietky súkromných firiem počas pripomienkového konania.
zdroj: hnonline.sk

Banky hľadajú nové príjmy od klientov

11. 8. 2016 V ére nízkych úrokov banky už veľmi nezarábajú na rozdiele medzi tým, za koľko požičajú a koľko vyplatia na vkladoch. Preto sa snažia šetriť, zvyšovať príjmy z poplatkov a provízií, prípadne hľadať nové zdroje príjmov z obchodovania a predaja poistenia.
Niektoré banky potichu dvíhajú poplatky napríklad za online transakcie, pritom samy povzbudzujú klientov, aby využívali elektronickú platbu kartou a internet banking. Aj za zrušenie trvalého príkazu si vo VÚB banke po novom priplatíte 50 centov. Banka zdražila na 10 centov aj poplatok za informačné esemesky o pohybe na účte. Pôvodne stáli osem centov, poplatok však neplatíte, ak máte SMS správy zahrnuté v cene konta. Tatra banka tiež povzbudzuje klientov, aby využívali jej novú službu Dialóg, cez ktorú vás banka overí hlasom. Ale poplatok za spracovanie platby cez telefón stúpol od júna z 1,2 na 1,5 eura.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner