Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Príspevok na stravu zvyšuje byrokraciu
22. 4. 2020
Programové vyhlásenie vlády (PVV) prináša rozsiahle riešenia v oblasti znižovania byrokracie, niektoré opatrenia ju však môžu, naopak, zvýšiť. Približne milión zamestnancov by mohlo mať právo požiadať o príspevok na stravu v hotovosti. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR upozorňuje, že podnikatelia by museli v rámci účtovných softvérov a evidencie investovať do umožnenia existencie paralelného systému k dnešným stravným lístkom.
Riešením byrokratickej záťaže súvisiacej so stravným môže byť podľa AZZZ SR elektronizácia príspevku na stravovanie po vzore Belgicka. Podľa PVV by zamestnávatelia, ktorí prispievajú zamestnancom až 55 percent z príspevku na stravu, stratili možnosť rozhodnúť sa pre formu vyplácania príspevku. Vo firme by tak podľa AZZZ SR mohli vzniknúť až tri rôzne formy poskytovania benefitu, a to papierová, elektronická a hotovostná. Toto je podľa zamestnávateľov to najhoršie riešenie. Namiesto zjednodušenia by sa podľa nich pridala ďalšia možnosť, ktorá si vyžiada kapacity mzdových účtovníkov, úpravu softvérov, evidenciu preferencií každého zamestnanca vo firme.
Ďalšia pomoc pre podnikateľov, budú môcť požiadať až o 1,2 milióna eur
20. 4. 2020
Ministerstvo hospodárstva poskytne bankám peniaze z nevyčerpaných eurofondov, ktoré si podnikatelia budú môcť čerpať prostredníctvom nízkoúročného úveru. Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil ďalšiu pomoc podnikateľom. Zdroje na jej financovanie bude čerpať z eurofondov.
K Višňovému pri Žiline vedie drahá cesta
20. 4. 2020
Minister Andrej Doležal a nový generálny riaditeľ diaľničiarov navštívili stavbu pri Žiline. Upozornili, že privádzač pri meste je 2,5-krát drahší.
Pri tuneli Višňové pózovalo už niekoľko ministrov dopravy a tradíciu neporušil ani nový šéf rezortu Andrej Doležal. Ten po kontrolnom dni na stavbe oznámil, že tender pri „nekonečnej“ stavbe sa dokončí načas. V rámci súťažného dialógu medzi diaľničiarmi a uchádzačmi by sa malo rozhodnúť nielen o tuneli, ale aj o hlavnej trase.
Okrem Bratislavy spustí Volkswagen od pondelka výrobu aj v Stupave a Martine
17. 4. 2020
Spoločnosť Volkswagen Slovakia začne po niekoľkotýždňovej prestávke vyrábať od budúceho pondelka 20. apríla okrem Bratislavy aj vo svojich fabrikách v Stupave a v Martine.
Bratislavský závod spustí v jednozmennej prevádzke jeden zo segmentov vyrábajúcich SUV vozidlá, o čom včera ako prvé informovali HN. V ďalších dvoch závodoch budú nabiehať časti produkcie s ohľadom na aktuálny dopyt. Informovala o tom hovorkyňa podniku Lucia Kovarovič Makayová. Firma pre zabezpečenie trvalej výroby prijala ďalšie nariadenia proti šíreniu ochorenia COVID-19. K už zavedeným opatreniam, ako je dodržovanie odstupu, hygiena rúk či povinné nosenie rúška, pribudlo napríklad meranie teploty pri vstupe do závodu alebo do zmluvného autobusu, reorganizácia sedenia v autobusoch a spoločných priestoroch či individuálna dezinfekcia pracovných nástrojov a okolia pracoviska.