Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Superlacné úvery aj na Slovensku?
4. 5. 2020
Aprílové zasadanie Rady guvernérov prinieslo úpravu technických detailov kľúčových programov na podporu ekonomiky.
Pre domácnosti a firmy v eurozóne, ktoré zápasia s najväčším útlmom hospodárskej aktivity v dejinách, má byť opäť o čosi jednoduchšie dostať sa k pôžičkám. Európska centrálna banka minulý týždeň „prisladila“ podmienky svojich veľkokapacitných úverových programov. Prezidentka ECB Christine Lagardová zároveň potvrdila, že v prípade potreby je inštitúcia pripravená aj zväčšiť stimuly v podobe nákupov cenných papierov.
Zisk bankového sektora sa výrazne prepadol
1. 5. 2020
Čistý zisk slovenského bankového sektora v prvom kvartáli tohto roka o 61 percent na úroveň 64 miliónov. Ide o najnižšiu úroveň ziskovosti za prvé tri mesiace za posledných 21 rokov a vyšší prepad ziskovosti ako v čase finančnej krízy. Upozornila na to Slovenská banková asociácia na základe zverejnených štatistík Národnou bankou Slovenska.
Pod pokles zisku sa podpísal zdvojnásobený bankový odvod. "Za prvé tri mesiace tohto roka banky na odvode uhradili viac ako 75 miliónov eur. Bez odvodu by sa ziskovosť znížila len o 24 percent," vyčíslil analytik SBA Marcel Laznia. Okrem bankového odvodu výšku zisku negatívne ovplyvnili čisté výnosy z finančných operácií a nižší čistý úrokový výnos. "Oproti nedávnej minulosti sa negatívne na vývoji zisku prejavila aj vyššia tvorba opravných položiek, čo môže byt jeden z dôsledkov koronakrízy," doplnil Laznia. Tempo rastu celkových úverov sa znížilo na šesť percent. Úvery obyvateľstva vzrástli o 7,9 percenta a firiem o 3,7 percenta. Nové úvery na bývanie stúpli v prvom kvartáli o 66 %, pričom sadzba sa mierne zvýšila na 1,095 percenta. Objem novoposkytnutých spotrebiteľských úverov, naopak, klesol medziročne o 14 percent. Nové úvery firmám za prvé tri mesiace stúpli o štyri percentá.
Podniky sa budú môcť uchádzať o pomoc z Eximbanky a Slovenského investičného holdingu
1. 5. 2020
Všetky typy podnikov sa budú môcť v čase koronakrízy uchádzať o finančnú pomoc z Exportno-importnej banky a Slovenského investičného holdingu. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktorý schválila vo štvrtok vláda. Parlament sa má návrhom zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní. Začať platiť má dňom vyhlásenia.
Finančná pomoc má podľa rezortu financií pomôcť zabezpečiť podnikom dostatočnú likviditu. Finančnú pomoc bude možné poskytnúť vo forme záruky za úver poskytnutý bankou alebo vo forme odpustenia poplatku za záruku za úver poskytnutý bankou. Umožňuje to dočasný rámec pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v súčasnej situácii spôsobenej ochorením COVID-19, ktorý schválila Európska komisia. Poskytovateľmi takejto finančnej pomoci budú Eximbanka a fondy spravované SIH. "Finančnými sprostredkovateľmi budú banky a pobočky zahraničných bánk. Prijímateľmi tejto finančnej pomoci budú môcť byť všetky kategórie podnikov, to znamená malé podniky, stredné podniky alebo veľké podniky," uvádza rezort financií v dôvodovej správe k návrhu zákona.
Kríza udrela silnejšie, ako sa čakalo
29. 4. 2020
Z bezprecedentného šoku sa slovenské hospodárstvo bude spamätávať ešte dlho. Prognózy analytikov v slovenských komerčných bankách sa tento mesiac zhoršili. Napriek tomu, že budúci rok príde odraz od dna, výkonnosť ekonomiky či situácia na trhu práce budú dlhodobo poznačené.
Podľa aprílovej prognózy bude medziročný prepad HDP v prvom štvrťroku 2,6 percenta a nie 1,9 percenta, ako odhadovali v marci. Zhoršil sa aj výhľad pre celý aktuálny rok. Ekonomika sa zmenší o 7,7 percenta. Budúcoročné oživenie zväčší HDP o zhruba 6,7 percenta, čo je o dva percentuálne body viac ako ukazoval marcový prieskum.