Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Národná banka v minulom roku zarobila viac ako 200 miliónov eur
4. 3. 2020
Národná banka Slovenska (NBS) dosiahla v minulom roku zisk 212,1 milióna eur. Medziročne sa zvýšil o 39,7 milióna eur. Minuloročný zisk bude v plnej výške použitý na zníženie strát z minulých rokov. Rozhodla o tom Banková rada NBS, ktorá v utorok schválila auditovanú účtovnú závierku.
Hlavným zdrojom zisku NBS v roku 2019 boli úrokové výnosy z dlhopisov vo výške 207,3 milióna eur, z toho úrokový výnos z cenných papierov držaných na účely menovej politiky predstavoval 104,4 milióna eur a úrokový výnos z cenných papierov v investičnom portfóliu NBS predstavoval 102,9 milióna eur. Za rok 2019 NBS odviedla do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky zrážkovú daň 35,1 milióna eur z príjmov z dlhopisov emitovaných na území Slovenskej republiky.
Vozidlo používané na podnikanie
2. 3. 2020
Od 1. 1. 2020 sa pojem „používanie vozidla na podnikanie“ na účely zákona o dani z motorových vozidiel významovo spresnil, tak aby podchytil všetky situácie, ktoré vymedzujú čo sa používaním vozidla na podnikanie rozumie, vrátane posúdenia postavenia osoby daňovníka vo vzťahu k vozidlu.
Používaním vozidla na podnikanie sa tak od 1. 1. 2020 rozumie nielen to skutočné používanie vozidla na podnikanie (splnenie troch podmienok predmetu dane a samotné použitie vozidla „na ceste“), ktoré obsahuje základná pôvodná definícia predmetu dane v zákone o dani z motorových vozidiel, ale tiež aj účtovanie o vozidle ako o hmotnom majetku podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“), evidovanie vozidla v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, uplatňovanie výdavkov spojených s používaním vozidla alebo používanie vozidla na podnikanie, ak ide o daňovníka v polohe užívateľa alebo zamestnávateľa. Predmetom dane sa tak vozidlo môže stať ešte skôr, než sa použije „na ceste“, samozrejme za predpokladu, že spĺňa všetky ostatné podmienky predmetu dane.
Novela zákona o používaní ERP
29. 2. 2020
Od 1. 1. 2020 je účinná novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Priniesla viaceré zmeny, ktoré predovšetkým sú v prospech podnikateľov.
Ide o nasledovné zmeny:
- možnosť ukončenia používania elektronickej registračnej pokladnice podnikateľom alebo inou osobou poverenou samotným podnikateľom,
- predĺženie doby na odoslanie údajov do systému e-kasa v prípade, ak je pokladnica v off-line režime,
- možnosť používania jednej pokladnice e-kasa klient v prípade združení,
- zmena postupu pri ukončení certifikácie elektronických registračných pokladníc a centralizácia kompetencií, zmena súvisiaca s výkonom technických expertíz z Colného úradu Bratislava na finančné riaditeľstvo,
- pri dodatočnej evidencii paragónov do pokladnice e-kasa klient nebude podnikateľ tlačiť pokladničný doklad.
VÚB klesol vlani zisk o štvrtinu, napriek rastu úverov
26. 2. 2020
Dvojka na slovenskom bankovom trhu, skupina VÚB dosiahla za uplynulý rok čistý zisk 120,1 milióna eur. To predstavuje medziročný pokles o 25 percent. Stalo sa tak napriek 5,6-percentnému rastu úverov klientom.
„Bankové prostredie aktuálne predstavuje veľkú výzvu kvôli nízkym úrokovým sadzbám, silnej konkurencii a prísnej regulácii, ktorá okresáva schopnosti sektora generovať adekvátne výnosy,“ povedal Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB banky. Prevádzkové výnosy skupiny poklesli o 14,4 percenta na 449,1 milióna eur.