Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Tržby maloobchodu už druhý mesiac po sebe prekonali minulý rok
7. 10. 2020
Maloobchodné tržby v auguste zrýchlili tempo medziročného rastu. Polepšili si aj reštaurácie a zmiernil sa prepad tržieb prevádzkovateľov ubytovacích zariadení, ktoré výrazne zasiahla pandémia choroby covid-19. Za vlaňajškom zaostali tržby predajcov motorových vozidiel.
Po zohľadnení inflácie tržby maloobchodu bez predaja vozidiel v auguste stúpli medziročne o štyri percentá v porovnaní s rastom o 1,5 percenta v júli, kedy sa zvýšili prvýkrát od marca. Po štvormesačnom poklese po začiatku pandémie tržby v maloobchode druhý mesiac po sebe prekonali minuloročnú úroveň. V auguste sa druhý mesiac po sebe zvýšili tiež tržby reštaurácií a pohostinstiev, medziročne o 6,8 percenta oproti rastu o 4,8 percenta v júli. V porovnaní s vlaňajškom sa ďalej nedarilo prevádzkovateľom ubytovacích služieb. Tempo medziročného prepadu ich tržieb sa však v auguste zmiernilo na 17 percent z poklesu o 29 percenta v júli. Tržby predajcov motorových vozidiel a motocyklov, ktoré klesajú nepretržite od začiatku tohto roka, sa znížili v auguste oproti rovnakému obdobiu vlaňajška zhruba o desatinu.
Krízu banky zvládli, turizmus kvíli
5. 10. 2020
Dve najväčšie krízy tohto storočia zanechali na jednotlivých segmentoch ekonomiky rôzne stopy. Niektoré sa z tej spred 12 rokov poučili, na iné dopadol koronavírus extrémne tvrdo.
Začiatkom roka sa zavŕšil ďalší ekonomický cyklus. Po vrchole prišiel pád, náraz na dno a dnes sme opäť svedkami pomalého oživovania. Kríza z posledných mesiacov však nebola typická. Nemala ekonomický fundament, odštartovala na trhovisku v čínskom meste Wu-chan, kde sa začal šíriť vírus. Ten sa nakoniec z Číny rozšíril do celého sveta a spôsobil najväčšiu krízu v moderných dejinách. Niektoré sektory zasiahol bezprecedentným spôsobom, iné sa však poučili z veľkej hospodárskej krízy v rokoch 2008 až 2009 a na príchod ťažkých časov sa pripravili. HN porovnali jednotlivé sektory a pozreli sa na to, ako sa vyrovnali s oboma krízami napríklad maloobchodníci či výrobcovia ocele.
Schodok štátneho rozpočtu výrazne vzrástol
2. 10. 2020
Schodok štátneho rozpočtu Slovenska za prvé tri štvrťroky tohto roka medziročne výrazne vzrástol a zvýšil sa aj v samotnom septembri. Vyplýva to z dnešných informácií ministerstva financií, ktoré v lete presadilo výrazné zvýšenie plánovaného deficitu na tento rok aj kvôli negatívnym dopadom pandémie choroby covid-19.
Rozpočtový deficit na konci septembra dosiahol takmer 4,67 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu vlani, kedy schodok dosiahol 1,84 miliardy eur, je približne dva a pol násobne vyšší. V septembri sa deficit prehĺbil o 678 miliónov eur. Rozpočtové príjmy za obdobie od januára do konca septembra zaostali za rovnakým obdobím vlaňajška o 5,2 percenta, výdavky boli naopak o 18,6 percenta vyššie. Parlament v lete najmä kvôli dopadom koronavírusu zmenou zákona zvýšil plánovaný rozpočtový deficit na tento rok na rekordných 11,95 miliardy eur. Predchádzajúci kabinet premiéra Petra Pellegriniho, ktorý po februárových voľbách vystriedala súčasná vláda Igora Matoviča, naplánoval na tento rok schodok štátneho rozpočtu na hotovostnom princípe takmer 2,77 miliardy eur. Analytici aj nezávislá rozpočtová rada už vlani pri schvaľovaní pôvodného rozpočtu upozornili, že hospodárenie štátu bude bez dodatočných opatrení horšie.
Korona hýbe korunou a mení biznis u suseda
30. 9. 2020
Epidémia vírusu spôsobila, že mena nášho suseda oslabila od septembra voči euru o 3,5 percenta. Môže to pomôcť vývozcom, no tiež zvýšiť ceny v obchodoch.
Slovenská reklamná agentúra Triad Advertising vstúpila na český trh ešte v roku 2012. Aktuálne čelí následkom slabnúcej koruny, ktorá sa blíži tohtoročným minimám. „V našom prípade platí, že zmena kurzu výrazne hýbe s cenou médií, ktoré pre našich klientov nakupujeme v eurách a následne fakturujeme v českých korunách,“ uviedla finančná manažérka agentúry Katarína Kostolná.