Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Dopyt po bývaní je enormný
7. 1. 2022
Ceny nehnuteľností rastú nielen pre zvyšovanie cien pozemkov, stavebných materiálov, ale aj pre zvýšený dopyt po bývaní.
Podľa investičného analytika spoločnosti Swiss Life Select Pavela Škriniara rast cien realít tak skoro neskončí a, ako vždy, aj teraz platilo, že ak ide o otázku bývania, netreba zbytočne špekulovať.
Úvery sú síce dostupné, no treba ich načerpať v značnej výške, aby sa dala za ne kúpiť nehnuteľnosť.
"Rozdiely v cenách bývania medzi krajmi i okresmi sú, samozrejme, výrazné, no týka sa to nielen cien realít, ale aj príjmov obyvateľov v nich," upozornil Škriniar.
Prvoradým dôvodom rastu cien nehnuteľností je vysoký záujem o ich kúpu.
"Inflácia, obava z ďalšieho rastu cien či potreba bývania. Čím viac záujemcov o kúpu a čím menší záujem o predaj, tým výraznejšie budú ceny rásť," vysvetlil Škriniar.
Dynamika rastu je vždy otázna, no medziročný nárast ceny nehnuteľnosti býva väčší, než možná ročná miera úspor.
Ďalšou témou je kúpa nehnuteľnosti na investičné účely. Pre tento spôsob investovania sa javia ako najvhodnejšie dvojizbové byty. O tie je najväčší záujem zo strany podnájomníkov.
V
Domácnosti si za teplo priplatia
5. 1. 2022
Koncom roka 2020 väčšinou komodity lacneli. Niektorí obchodníci preto s nákupom vyčkávali, no minulý rok sa im táto taktika neoplatila. Už v závere leta totiž začali ceny plynu postupne stúpať.
Na holandskej burze stála dodávka v roku 2022 začiatkom septembra 33 eur za megawatthodinu, čo bol už dvojnásobok hodnoty oproti úvodu roka.
Vtedy však nikto netušil, že sa ceny vyšplhajú až na závratných takmer 140 eur za megawatthodinu.
To bol dva dni pred Vianocami tohtoročný rekord. Situácia eskalovala aj na teplárenskom trhu. Zdražovanie zasiahlo najmä výrobcov, ktorých hlavným zdrojom tepla je plyn.
Inflácia v eurozóne je blízko svojho vrcholu, tvrdí ECB
5. 1. 2022
Inflácia v eurozóne je blízko svojho vrcholu, myslí si člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.
Utorková správa francúzskeho štatistického úradu INSEE ukázala, že inflácia v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v decembri stagnovala. Francúzske spotrebiteľské ceny v decembri medziročne stúpli o 2,8 percenta, rovnako ako v novembri.
Villeroy de Galhau, ktorý je guvernérom francúzskej centrálnej banky, v tom vidí prvé signály stabilizácie a očakáva, že cenové tlaky sa počas tohto roka znížia. "Inflácia je blízko svojho vrcholu v našej krajine aj v eurozóne," uviedol v utorok Villeroy.
Dodal, že ECB naďalej veľmi pozorne sleduje vývoj, ale v priebehu roka počíta s postupným poklesom problémov v rámci dodávateľského reťazca, rovnako ako tlaku zo strany cien energií.
V
Nová elektronizácia účtovníctva
3. 1. 2022
Novela zákona o účtovníctve, ktorá nadobudla účinnosť 1. 1. 2022, umožňuje podnikateľom prechod účtovníctva do elektronickej podoby.
K uvedenej elektronizácii dochádza prostredníctvom archivovania účtovnej dokumentácie v elektronickej podobe a zavedenia elektronizácie do jednotlivých procesov pri vedení účtovníctva.
Zákon o účtovníctve zjednocuje a zrovnoprávňuje listinný a elektronický účtovný záznam, ktorým je údaj, ktorý je nositeľom informácie týkajúce sa predmetu účtovníctva alebo spôsobu jeho vedenia. Ide napríklad o účtovný doklad, ktorým je mzdový list, faktúra, zmluva a ďalšie. Listinný účtovný záznam je vyhotovený na papieri alebo vytlačený, zaslaný, prijatý alebo vyhotovený pre interné účely ako listinný. Elektronický účtovný záznam je vyhotovený, prijatý alebo sprístupnený v elektronickom formáte. Môže isť napríklad o prílohu e-mailu. Účtovná jednotka musí od momentu vyhotovenia až do lehoty uchovania účtovného záznamu preukázať vyhotovenie, resp. prijatie účtovného záznamu, ktoré môže zabezpečiť napríklad vnútorným kontrolným systémom účtovných záznamov alebo určením zodpovedných osôb v procese spracovania záznamov. Ďalej musí účtovná jednotka preukázať, že nedošlo k zmene obsahu skutočností v účtovnom zázname, čo môže zabezpečiť napríklad elektronickou výmenou údajov bez možnosti zásahu do obsahu účtovného záznamu. Nakoniec musí účtovná jednotka zabezpečiť čitateľnosť, respektíve obsah účtovného dokladu musí byť čitateľný ľudským okom.
V