Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zrýchľovanie inflácie bude pokračovať
16. 5. 2022
Medziročné zdražovanie tovarov a služieb sa po aprílovom viac ako 20-ročnom maxime na úrovni 11,8 percenta pravdepodobne ešte neskončilo. Zrýchľovanie inflácie by malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch a kulminovať by mohlo v lete.
Ročná inflácia by sa v takom prípade mohla pohybovať na úrovni okolo desiatich percent, no existujú obavy aj z vyššieho rastu cien, predpokladajú ekonomickí analytici.
Aktuálne zdražovanie je dôsledkom zvyšovanie cien ropy, energií a mnohých kľúčových agrokomodít na svetových trhoch. "Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás dvojciferná a prekročí hranicu 12 percent. Zároveň predpokladáme, že priemerná inflácia za celý tento rok sa bude hýbať v rozmedzí deväť až desať percent" priblížila analytička 365.bank Jana Glasová.
Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák si myslí, že inflácia by mala kulminovať v úvode leta. "Následne by silný bázicky efekt z druhej polovice minulého roka mal predsa len štatisticky brzdiť ďalšie zrýchľovanie medziročnej inflácie," avizoval.
V
Objednávky v priemysle klesali tretí mesiac po sebe
16. 5. 2022
Nové objednávky v priemysle po zohľadnení sezónnych vplyvov sa v marci medzimesačne znížili o 3,2 percenta na 5,49 miliardy eur a klesali už tretí mesiac po sebe.
Medziročne objednávky v priemysle poklesli o 9,5 percenta. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad Slovenskej republiky.
S prepadom objemu objednávok viac ako o desať percent sa museli vyrovnať podniky na výrobu motorových vozidiel, výrobu kovov, ako aj na výrobu počítačových výrobkov.
Naopak, výrazne vyšší objem objednávok ako pred rokom, a to o viac ako 20 percent, zaznamenali podniky vo výrobe ostatných dopravných prostriedkov (okrem výroby motorových vozidiel), ako aj vo výrobe odevov.
V
Európska komisia pripravila plán pomoci Ukrajine
13. 5. 2022
Európska komisia vo štvrtok predstavila súbor opatrení na pomoc Ukrajine s vývozom poľnohospodárskych výrobkov do sveta. Ide o súčasť širšej reakcie Európskej únie ako prejav solidarity s Ukrajinou čeliacej ruskej agresii.
Komisia pripomenula, že v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajine a jeho blokádu ukrajinských prístavov sa ukrajinské obilie a iné agrovýrobky nemôžu dostať na miesta, kam boli určené. Táto situácia ohrozuje globálnu potravinovú bezpečnosť, v dôsledku čoho vznikla naliehavá potreba zriadiť alternatívne logistické trasy s využitím všetkých relevantných druhov dopravy.
Exekutíva únie stanovila akčný plán na zriadenie "koridorov solidarity", ktoré majú zabezpečiť, aby Ukrajina mohla vyvážať obilie, ale aj dovážať tovar, ktorý potrebuje, počnúc humanitárnou pomocou až po krmivá a hnojivá.
Eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová v tejto súvislosti uviedla, že s pomocou infraštruktúry musí za menej ako tri mesiace opustiť Ukrajinu 20 miliónov ton obilia. "Je to obrovská výzva, a preto je nevyhnutné skoordinovať a zoptimalizovať logistické reťazce, zriadiť nové trasy a pritom v najvyššej možnej miere zabrániť prekážkam," opísala situáciu.
Podľa jej slov sa opatrenie týka núdzových riešení, ale aj strednodobých a dlhodobých opatrení zameraných na lepšiu integráciu ukrajinskej infraštruktúry do infraštruktúry a na ich lepšie prepojenie.
V
Slovensko stojí pred zdrvujúcim zdražením elektriny
13. 5. 2022
V cenách elektriny je položka, ktorá roky hrá dôležitú úlohu. Kým veľké fabriky na ňu ukazovali prstom, viacerí malí podnikatelia či domácnosti ani nevedeli, že ju platia. Ide o úhrady pre efektívnu výrobu prúdu, zelené zdroje či podporu baníkom. Priemerná regulovaná zdanená cena elektriny je tento rok približne 185 eur za megawatthodinu a medziročne sa zvýšila o desať percent.
To, že konečný účet išiel pri skokovom zdražení elektriny hore „len“ o desatinu a nie viac, je výsledkom práce regulátora a štátu pri spomínanej položke. Jej názov je tarifa za prevádzkovanie systému. V rámci nej sa predĺžila a znížila podpora najmä pre fotovoltiku. Pre menších odberateľov sa sadzba znížila z 23,70 eura za megawatthodinu na 15,90 eura.
V