Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Ďalší nárast inflácie na Slovensku hlási aj Eurostat
3. 10. 2022
Všeobecné zdražovanie v krajinách platiacich eurom sa zrýchľuje aj naďalej. Podľa piatkového odhadu Eurostatu by medziročná inflácia v eurozóne mala v septembri dosiahnuť úroveň 10 percent, pričom v auguste to bolo 9,1 percenta. Hlavnou zložkou zvyšovania cien stále ostávajú ceny energií, ktoré by mali oproti vlaňajšku dosiahnuť nárast o 40,8 percenta.
Rozdiel v tempe nárastu cien medzi jednotlivými krajinami však ostáva stále pomerne veľký, najmä keď porovnáme východné a južné štáty so západnými či severnými.
Analytik Tatra banky Boris Fojtík v tom vidí iný spôsob regulácie energií či inak nastavené podiely výdavkov pre domácnosti na jednotlivé kategórie spotreby, al...
V
Ceny palív na Slovensku padajú
30. 9. 2022
Priemerná cena benzínu Natural 95 na čerpacích staniciach na Slovensku minulý týždeň nepatrne klesla a dosiahla najnižšiu úroveň od prelomu tohto februára a marca. Nafta zlacnela na mesačné minimum. Údaje o cenách pohonných látok dnes zverejnil slovenský štatistický úrad.
Cena najžiadanejšieho benzínu Natural 95 klesla v priemere na 1,638 eura za liter z 1,642 eura o týždeň skôr. Natural 95 na Slovensku takmer nepretržite zlacňuje od prelomu júna a júla, keď jeho cena dosiahla historické maximum 1,946 eura za liter.
Priemerná cena litra motorovej nafty na Slovensku v priebehu minulého týždňa klesla o 1,84 percenta na 1,813 eura. Minulý týždeň ceny ropy v súvislosti s rastom kurzu dolára a obavami z recesie popredných svetových ekonomík klesli na najnižšiu úroveň zhruba od januára, v tomto týždni potom ropa zdražela.
Natural 95 je na Slovensku zhruba o päť percent drahší ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu z konca februára. Oproti začiatku tohto roka je jeho cena o 12 percent vyššia. Nafta je oproti začiatku januára drahšia takmer o tretinu.
V
Slovenský priemysel zatvára brány
23. 9. 2022
Slovalco, OFZ, Fortischem a najnovšie Embraco. To sú štyri firmy, ktoré spája jediné. A to bezvýchodisková situácia pre vysoké ceny energií, ktorá sa skončila hromadným prepúšťaním stoviek ľudí.
Spolu tieto štyri spoločnosti kumulatívne prepustili takmer 1 300 priamych zamestnancov a logicky budú musieť byť prepustení aj ľudia u dodávateľov, ktorí na tieto pracovné miesta nadväzujú. V prípade Slovalca, ktoré prepustilo 300 ľudí, to bola u dodávateľov až tisícka.
Lavína výpovedí naberá na sile, zatiaľ čo slovenské firmy stále volajú po opatreniach a čoraz viac z nich varuje pred katastrofálnymi dosahmi. Pomoc zo strany vlády je však v čase bezprecedentných cien energií v nedohľadne.
Nádej na zmenu cítili firmy pred stredajším zasadaním vlády. Novovymenovaný šéf rezortu hospodárstva Karel Hirman však zrejme väčšinu biznis sektora zatiaľ nepotešil. „Aktuálne má podľa našich informácií kompenzačnú schému pre firmy schválenú len Nemecko. Schémy pre naše firmy sú aktuálne rozpracované. Prvá je na ceste do Bruselu. Ďalšie sú v štádiu vysokého rozpracovania,“ uviedol minister na brífingu po rokovaní vlády s tým, že by rád predložil konkrétne riešenia už teraz, no zázraky robiť nevie.
V
Dopyt firiem po brigádnikoch rastie
19. 9. 2022
Kedysi sa jej cez leto hlásilo množstvo záujemcov o prácu. Tento rok musela majiteľka reštaurácie Omama Shop Café v Bratislave Veronika Murányiová hľadať ľudí sama. Pýtala sa známych, či nepoznajú niekoho, kto by si chcel privyrobiť v jej prevádzke. Napokon sa prihlásili len uchádzači bez praxe. „Zatiaľ to vykrývame tak, že všetci majitelia a prevádzkari pracujú nonstop,“ opisuje. Nie je ani zďaleka jedinou podnikateľkou v sektore, ktorá má problém zohnať pracovné sily.
Pred pandémiou cez letné mesiace výrazne rástol záujem študentov o brigády. Cez študijnú prestávku si chceli privyrobiť výpomocou v kuchyni, v sklade alebo s vykladaním tovaru. Inak to nebolo ani tento rok. Kým v júni zaznamenala Sociálna poisťovňa spolu 100-tisíc brigádnických dohôd, v júli ich bolo o 17-tisíc viac. To je však stále o 10-tisíc menej ako v júli v roku 2018.
V