Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Dopyt v maloobchode je stále slabý
7. 1. 2010
Tržby vo vnútornom obchode SR v novembri 2009 poklesli v porovnaní s októbrom v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 1,8 %, v ubytovaní o 4,6 %, v činnostiach reštaurácií o pohostinstiev o 2,7 % a v maloobchode o 0,7 %. Tržby vo veľkoobchode sa nezmenili. Dnes o tom informoval Štatistický úrad SR.
V novembri tržby v maloobchode klesli medziročne o 9,8 % na 1,5 miliardy eur. V maloobchode so zariadeniami pre informačné a komunikačné technológie však vzrástli o 7,8 %, v nešpecializovaných predajniach o 6,3 % a v predajniach s tovarom pre kultúru a rekreáciu o 4 %. V tomto odvetví klesli za prvých jedenásť mesiacov vlaňajška tržby o 10,4 % na 15,7 miliardy eur.
Tržby odzrkadľujú slabý spotrebiteľský dopyt ovplyvňovaný zlou situáciou na trhu práce, kde pokračuje rast nezamestnanosti a nezamestnaným prepusteným na začiatku predchádzajúceho roka končí zároveň polročné obdobie, počas ktorého dostávali dávku v nezamestnanosti.
SkyToll odporúča využiť aj iný hraničný prechod ako Svrčinovec
7. 1. 2010
Na vstup do SR môžu vodiči kamiónov využiť namiesto hraničného priechodu v Mostoch u Jablunkova a Svrčinovci využiť iné bezproblémové priechody na hraniciach s ČR. TASR o tom informovala hovorkyňa spoločnosti SkyToll, a. s. Spoločnosť je prevádzkovateľom systému elektronického výberu mýta na Slovensku.
Na česko-slovenskej hranici pri Svrčinovci aj dnes krátko predpoludním bola dlhá kolóna čakajúcich kamiónov. Personálne boli posilnené všetky registračné miesta na maximálne možnú kapacitu. Pracovníci rozdávajú vodičom všetky potrebné formuláre, ktoré budú do konca týždňa k dispozícii aj v turečtine a rumunčine.
Pre čakajúcich vodičov na uvedenom hraničnom vstupe do SR zabezpečila spoločnosť SkyToll bezplatne mobilné sociálne zariadenia, teplé nápoje, kávu, čaj a drobné občerstvenie. Oddnes by mali mať vodiči k dispozícii aj teplú stravu.
Dopravcovia by však mali zvážiť možnosť využiť aj možnosť, hromadne zaregistrovať všetky svoje vozidlá do systému a prevziať si palubné jednotky na ktoromkoľvek registračnom mieste vo vnútrozemí SR na základe priložených fotokópií dokladov od vozidiel. Vybavené kamióny bez čakania potom prejdú vo voľnom cestnom pruhu aj cez hranice pri Svrčinovci.
Bankrotov bude menej
5. 1. 2010
Lavína bankrotov by mala doznievať aj v prvých šiestich mesiacoch. V závere roka by trh mal od problémových firiem prečistiť. Existenčne zostávajú ohrozené firmy vo viacerých odvetviach. Najťažšie obdobie čaká najmä špeditérov a textilky.
Hlavná vlna insolventnosti sa prejavila na konci roka, kedy došlo k viac ako tridsaťpercentnému vyhlásených konkurzov. Najvyšší počet vyhlásených konkurzov bol opäť zaznamenaný vo veľkoobchode a maloobchode. Za obchodom nasledovali dopravné a špedičné firmy, ktoré neprežili prudký pokles dopytu. K najohrozenejším subjektom patrili aj subdodávatelia stavebného priemyslu, pohoršili si realitné kancelárie, prenajímatelia nehnuteľností a poradenské spoločnosti.
Na insolventnosť reagovali firmy rôzne. Veľké a známe spoločnosti išli cestou reštrukturalizácie, alebo na seba vyhlásili konkurz, stredné spoločnosti prepísali spoločnosti na nového nefunkčného majiteľa a malé spoločnosti, ktoré sa stali platobne neschopnými, väčšinou na seba vyhlásili konkurz. Boli zaevidované aj prípady, že majitelia nezaplatili ani poplatok 1 660 € za vyhlásenie konkurzu a nefunkčnú prázdnu firmu sa rozhodli ponechať naďalej zapísanú v obchodnom registri. Najčastejšími príčinami bankrotov boli najmä neschopnosť splácať včas a v plnej výške záväzky, nedostatočný prehľad o dlžníkoch a nedostupnosť úverových zdrojov.
V roku 2010 sa za rizikové odvetvia považujú:
Doprava a špedícia
Textilný priemysel
Potravinárstvo
Kovovýroba
Subdodávatelia automobilového priemyslu
FM Group World dostala pokutu
5. 1. 2010
Protimonopolný úrad SR (PMÚ) udelil za porušenie hospodárskej súťaže pokutu spoločnosti F M Group World, Sp.k. a jej výhradnému distribútorovi na území Slovenska - FM Group Sl, s.r.o. Podľa PMÚ podnikatelia porušili zákon o ochrane hospodárskej súťaže tým, že uzavreli franchisingovú zmluvu o distribúcii kozmetiky FM, ktorá obsahovala aj ustanovenie o priamom určení ceny ďalšieho predaja.
Dohody o určení cien pre ďalší predaj sú podľa regulátora zakázané, pretože už svojou podstatou spôsobujú narušenie hospodárskej súťaže.
Pri určovaní výšky pokuty PMÚ zvažoval viacero faktorov, najmä povahu dohody, úroveň súťaže medzi značkami a dopad konania FM Group World, Sp.k. a FM Group Sl na súťaž. Úrad vzal do úvahy tiež skutočnosť, že dodržiavanie distribútormi určenej predajnej ceny nebolo vynucované, podnikatelia uznali, že svojím konaním sa dopustili porušenia zákona a počas správneho konania odstránili a upravili sporné ustanovenia tak, aby boli v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže.