Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Produkcia českého priemyslu výrazne stúpla
7. 5. 2010
Produkcia českého priemyslu aj v marci stúpla, už štvrtý mesiac po sebe a najprudšie od októbra 2007.
Dôvodom je rast dopytu po českom exporte, najmä po autách.
Podľa najnovších štatistických údajov sa priemyselná výroba v Česku v marci zvýšila medziročne o 10,2 %.
Najťažšie si nájdu prácu čerství právnici a učitelia
7. 5. 2010
Najmenšie šance uspieť na trhu práce budú mať tohtoroční absolventi právnických a pedagogických fakúlt.
Vyplýva to zo štatistík pracovného portálu Profesia, ktorý sleduje záujem zamestnávateľov o životopisy mladých ľudí podľa vyštudovaných fakúlt prípadne univerzít.
Bankám klesali zisky
31. 3. 2010
Minulý rok akcionárov najväčších bánk na slovenskom trhu nepotešil. Zisky ich firiem vlani skresala nielen kríza ale aj príchod novej meny. Čistý zisk Slovenskej sporiteľne vlani klesol o 92 % (aj keď tento údaj je skreslený jednorazovým predajom Poisťovne SLSP), Tatra banka zaznamenala pokles o 24,5 % a VÚB len mierny nárast 1 %.
Základnými príčinami rozdielnych výsledkov bánk sú rôzna skladba úverov a odlišná štruktúra klientov. Všeobecne platí, že tie banky, v ktorých mali prevahu medzi klientmi občania, mali v roku 2009 lepšie predpoklady na priaznivý výsledok ako banky prevažne s podnikovými klientmi. Na výsledkoch finančných domov sa nepriaznivo podpísal výpadok príjmov z výmeny meny a vyššia tvorba opravných položiek na zlyhané úvery.
Minulý rok všetkým trom najväčším bankám utiekli peniaze ľudí z vkladov, ktoré im zverili na konci roku 2008 pred výmenou slovenských korún na eurá. Pri úveroch vlani medziročne viac dokázala požičať len Slovenská sporiteľňa. Na úrokoch sa viac podarilo zarobiť aj VÚB banke.
Strojárne pomaly zvyšujú produkciu
31. 3. 2010
Slovenské strojárstvo je závislé na automobilovom priemysle. Zvyšok Slovenska na ňom visí ako na špagátiku, pretože menšie strojárske firmy dodávajú svoje výrobky práve automobilkám. I keď sa v automobilkách prepúšťalo minimálne, práve ich subdodávatelia s minimálnou technológiou pocítili krízu najviac. Ide napríklad o pásovú montáž káblových zväzkov, kde závod je nákladovo ovplyvnený len cenou práce.
Zamestnanci v pásovej výrobe sú však často platení podpriemernou mzdou, a tak sa pri zníženom dopyte výroba sťahuje za ešte nižšími mzdovými nákladmi napríklad do Rumunska či Srbska. Výrobu tak vlani skončili najmä subdodávatelia automobilového priemyslu s nízkou pridanou hodnotou, ktorí boli napojení na špecifického výrobcu áut.
Nižšiu vyťaženosť výrobných liniek niektoré automobilky využili na prechod k novým modelom áut. Trh sa tak v určitom pohľade vyčistil o výrobcov, ktorí by ho boli v nejakom časovom horizonte aj tak opustili a presunuli sa za lacnejšou pracovnou silou. Ak by uvoľnená pracovná sila našla uplatnenie vo výrobe s vyššou pridanou hodnotou, ekonomicky by to krajine v budúcnosti mohlo prospieť.
Nízky dopyt po produkcii v priemysle firmy minimálne prinútil obnovovať strojový park. Aj keď strojárne ešte stále pociťujú krízu, dobrou správou je, že za posledné tri mesiace zvýšili svoju produkciu na 6 % pod predkrízovú úroveň. To sa môže prejaviť s omeškaním prejaviť v ich tržbách, v súčasnosti sú však tržby vyše 30 percent pod predkrízovou úrovňou.