Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Ľuďom bez práce má pomôcť zákon o rodinnom podnikaní
22. 11. 2012
Evidenciu rodinných podnikov má viesť ministerstvo práce, pričom o zápise, ako aj výmaze podniku z evidencie upovedomí príslušný daňový úrad.
Vážny, prehlbujúci sa problém ekonomického zabezpečenia mnohých rodín, ktorých členovia sú často nezamestnaní a odkázaní na sociálnu pomoc od štátu, má podľa KDH vyriešiť rodinné podnikanie.
To chce opozičná strana podporiť samostatným zákonom, ktorý plánuje do parlamentu predložiť v januári budúceho roka.
Týmto zákonom chcú vytvoriť také priaznivé podmienky pre podnikanie, ktoré by motivovali členov rodiny využiť ich schopnosti, znalosti a talenty, ale aj vzájomnú dôveru, aby mohli prevziať zodpovednosť za vytvorenie dostatočného príjmu pre svoje rodiny.
Obce nebudú platiť daň z príjmov pri predaji ich majetku
22. 11. 2012
V rámci ďalších opatrení vláda plánuje presunúť pre mestá a obce povinnosť poskytnúť sociálne služby do 60 dní na neskoršie obdobie.
Vláda plánuje oslobodiť obce, vyššie územné celky a ich rozpočtové organizácie od dane z príjmu pri predaji ich majetku.
Obce by tak mali byť od tejto dane oslobodené už pri podaní daňového priznania za tento rok. Ide o jedno z opatrení v rámci viacerých legislatívnych zmien v prospech vyšších územných celkov a miestnej územnej samosprávy, ktoré dnes schválila vláda.
V rámci ďalších opatrení vláda plánuje presunúť pre mestá a obce povinnosť poskytnúť sociálne služby do 60 dní na neskoršie obdobie.
Výnos dane obciam na činnosť školských klubov detí by sa mal upraviť podľa počtu všetkých žiakov základných škôl zriadených na území obce obdobne, ako sa prerozdeľujú v súčasnosti finančné prostriedky na stravovanie žiakov.
Slovensko stráca príťažlivosť
16. 11. 2012
Pre firmy zlepšili podmienky, znížili dane, zákony nemenili každý rok a nezadlžovali sa.
Toto sú opatrenia, ktoré zabezpečili Novému Zélandu prvé miesto v prestížnom rebríčku magazínu Forbes Najlepšia krajina pre biznis. Nasleduje ho Dánsko a ázijské krajiny Hongkong a Singapur.
Naopak, Slovensko oproti minulému roku padlo až o desať miest a v rámci regiónu sa dokonca prepadlo najviac. Pohoršili sme si najmä kvôli vysokej administratívnej záťaži, dlhé roky neriešenej nízkej vymožiteľnosti práva a zaostávame aj v inováciách.
Podnikatelia však očakávajú, že v budúcom roku budú podmienky na podnikanie u nás ešte horšie.
Rodinné farmy konkurujú gigantom
15. 11. 2012
Malé firmy využívajú zvýšený dopyt po tradičných výrobkoch.
Úspech im prinášajú korbáčiky.
Návratom k tradícii regiónov. Takúto zbraň si našli malí syrári a pomaly žnú úspech. Gro našich výrobkov sú najmä korbáčiky a oštiepky.
Syrmix je jednou z firiem, ktoré vznikli len nedávno a darí sa jej práve vďaka zacieleniu na výrobu tradičných domácich výrobkov. Rodinná firma vyrába približne 30 druhov syrov.
Producenti mlieka a výrobcovia syrov na Slovensku sa majú čo obracať. Napriek kríze však malých agrofariem pribúda.
Najmä na Orave a na východnom Slovensku vznikajú ďalšie malé agrofarmy.
Zatiaľ čo malí výrobcovia bojujú o svoje pozície v regiónoch, veľkí hľadia za hranice.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka neeviduje štatistiky o náraste regionálnych producentov, ale narastajúci trend potvrdzuje. Upravením pravidiel pre priamy predaj sa rozšírili možnosti pre farmárov finalizovať ich produkciu smerom ku konečnému spotrebiteľovi