Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Najlepšie na Slovensku zarábajú tridsiatnici a štyridsiatnici
1. 3. 2013
Podľa štatistík najlepšie na Slovensku zarábajú ľudia vo veku od 35 do 44 rokov.
Ich priemerná mesačná hrubá mzda vo všetkých odvetviach hospodárstva a v priemere za všetky kraje je 906 eur mesačne. Najmenej zarábajú ľudia do 24 rokov. Ich priemerný mesačný hrubý plat je 652 eur.
Dôvodom, prečo majú mladí ľudia najnižšie platy je, že ešte nemajú potrebnú prax a skúsenosti, ktoré zvyšujú plat, a zároveň ide o ľudí, ktorí majú skončené nižšie ako vysokoškolské vzdelanie.
Toľko, čo si zarobí za svoj život zamestnanec so strednou školou za 5 rokov, si vysokoškolsky vzdelaný človek zarobí už za necelé štyri roky.
Prezident podpísal novelu zákona o potravinách
27. 2. 2013
Prezident SR podpísal novelu zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Výrobcovia, predajcovia a prepravcovia potravín si tak budú musieť od 1. apríla dávať väčší pozor na kvalitu a bezpečnosť potravín.
Nová legislatíva dáva viac právomocí kontrolórom a policajtom a zároveň sprísňuje sankcie za nedostatky. Pokuty pre nepoctivých obchodníkov a dopravcov sa po novom môžu vyšplhať až k sume piatich miliónov eur v prípade, že na trh opakovane umiestnia nekvalitný a zdraviu škodlivý tovar.
Prezident odobril aj novelu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Tá ruší značný rozsah výnimiek oslobodzujúcich od platenia odvodov za odňatie kvalitnej poľnohospodárskej pôdy na stavebné účely. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla tohto roku.
Zamestnávanie ľudí cez agentúry sa môže sprísniť
27. 2. 2013
Dvaja zamestnanci v jednej firme a dve rozdielne pravidlá.
Na jednej strane štandardný zamestnanec, ktorému po dvoch rokoch musela dať firma zmluvu na dobu neurčitú. Na druhej strane pracovník z personálnej agentúry, ktorému takéto pravidlá nehrozia a každý rok musí zmluvu obnovovať. Tento problém by mal čoskoro riešiť rezort práce s odborármi.
Cez personálne agentúry, ktoré asociácia zastrešuje, pracuje denne približne 30-tisíc ľudí.
Zamestnanosť nepotiahnu ani automobilky
26. 2. 2013
Zamestnanosť na Slovensku tento rok nepotiahnu ani automobilky.
Zatiaľ čo vlani pre rekordné nárasty výroby prijímali stovky ľudí, tento rok sa očakáva skôr stagnácia.
Od produkcie automobiliek je pritom výrazne závislá aj rozsiahla sieť subdodávateľov.
Automobilky u nás tento rok podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu vyrobia asi 900 tis. vozidiel, čo je zhruba rovnaký počet, ako vlani. Rok 2012 bol pre ne pritom rekordný, medziročný nárast výroby sa vyšplhal až na 40,6 percenta. Automobilový priemysel u nás vlani zamestnával zhruba 74 tis. ľudí.