Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Počet poberateľov sociálnych dávok sa zvyšuje
28. 1. 2013
Na konci r. 2012 sociálne dávky dostávalo 183,2 tisíc osôb, čo bol v porovnaní s novembrom nárast o 1,9 tisíc ľudí.
Počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi v decembri po siedmich mesiacoch neustáleho poklesu opäť vzrástol.
Medziročne sa počet poberateľov týchto dávok posledný mesiac minulého roka znížil o 2,1 tisíca.
Na dávky v hmotnej núdzi bolo po zohľadnení ostatných členov rodiny celkovo odkázaných 354,9 tis. osôb, čo je 6,57 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku.
Nezamestnanosť je najvyššia od mája 2004
23. 1. 2013
Na konci minulého roka výrazne stúpol počet ľudí bez práce.
V tomto roku budú ešte pribúdať ďalší, tvrdia analytici.
Vyše 390-tisíc ľudí bolo minulý mesiac schopných nastúpiť do práce, ale neboli pre nich pracovné miesta.
V decembri bola nezamestnanosť u nás rekordná, dosiahla takmer 14,5 percenta.
Ide o najvyššiu mieru nezamestnanosti od mája 2004. Počet ľudí bez práce pribúda štyri mesiace po sebe.
Každý druhý živnostník vraj plánuje prejsť na eseročku
23. 1. 2013
Viac ako polovica živnostníkov plánuje v reakcii na zmeny v daňovo - odvodovom systéme prejsť na inú formu podnikania.
Viacerí živnostníci sú však viazaní príspevkom na podnikanie od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, prípadne majú tak nízky obrat, že pre nich iná forma podnikania nemá význam.
Ešte väčšia časť živnostníkov plánuje skončiť s uplatňovaním paušálnych výdavkov, ktoré sa od začiatku roka obmedzili. Zatiaľ čo v roku 2012 využila možnosť uplatniť si paušálne výdavky skoro polovica z respondentov, v tomto roku chce až 77,4 % prejsť na účtovanie skutočných preukázateľných výdavkov.
Drastické škrty v Pobaltí receptom pre Slovensko?
22. 1. 2013
Slovensko čaká v roku 2014 ďalšie uťahovanie opaskov.
Štíhlejší má byť tentoraz štát v oblasti výdavkov. Drastickými škrtmi prešli napríklad pobaltské štáty. Aj keď najprv prešli šokovou terapiou, neskôr sa vrátili k silnému hospodárskemu rastu. Analytici nie sú však jednotní v tom, či to je recept aj pre Slovensko.
Na Slovensku patria verejné výdavky medzi najmenšie k pomeru HDP v celej EÚ.