Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
V trnavskom PSA odvrátili prepúšťanie 900 ľudí
18. 3. 2013
Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën Slovakia po dohode so zamestnancami odvrátila zrušenie tretej zmeny.
Masovému prepúšťaniu až 900 ľudí sa zabránilo znížením pracovného času z 37,5 na 35 hodín za týždeň.
Približne tritisíc zamestnancov sa tak dva roky nemusí obávať o svoje pracovné miesta, a to napriek nižším objednávkam na výrobu vozidiel .
Pre nízky záujem európskych zákazníkov o francúzske automobily prechádza celý koncern PSA Peugeot Citroën veľkou reštrukturalizáciou výroby.
Zníženie imania Unionu neovplyvní vyvlastnenie
18. 3. 2013
Vlastník zdravotnej poisťovne Union holandská Achmea vyberá z poisťovne peniaze.
Základné imanie znižuje z pôvodných 72 miliónov eur len na 3,5 milióna eur.
Ide o jej vlastné financie, ktoré do poisťovne vložila. Firma to robí v čase, keď MZ finišuje na zákone, ktorý zavádza jednu štátnu zdravotnú poisťovňu a počíta s tým, že ostatné dve súkromné môže štát vyvlastniť.
Zníženie imania je plne v súlade s legislatívou a nemá žiadny vplyv ani na rozsah a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ani na súčasnú úroveň prevádzky zdravotnej poisťovne.
Zdravotná poisťovňa Union bude mať po zmene kapitál na úrovni minimálneho základného imania, ktoré vyžaduje zákon.
Stabilita bánk môže byť narušená
13. 3. 2013
Konkurencia medzi bankami sa môže do budúcnosti oslabiť, čo by sa negatívne dotklo ľudí.
Slovensko roky nemalo problémy so svojím finančným sektorom pre silnú reguláciu, vysoké úroky z pôžičiek či drahé poplatky za bankové služby. Podľa NBS sa však situácia môže zmeniť po transformácií slovenských bánk na pobočky zahraničných bánk.
Banky potom nemusia tvoriť dostatok kapitálu. Prípadný odlev peňazí v čase krízy by mohol podľa NBS obmedziť dostupnosť úverov, čím by sa zhoršilo konkurenčné prostredie a úvery by zdraželi. NBS varuje, že takáto situácia by znížila záujem o kúpu slovenských dlhopisov.
Nezamestnanosť v SR sa vyvíja horšie ako priemer OECD
13. 3. 2013
Priemerná miera nezamestnanosti v členských krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj v januári mierne vzrástla na 8,1 % z decembrových 8 %.
Nezamestnanosť v eurozóne dosiahla nové rekordné maximum, keď vzrástla o 0,1 percentuálneho bodu na 11,9 %. Na Slovensku sa nezamestnanosť zvýšila na 14,9 % z januárových 14,7 %.
Celkovo bolo v krajinách OECD v januári bez práce 48,8 mil. ľudí, čo bolo o 0,5 mil. viac ako v decembri 2012 a o 14 mil. viac ako v júli 2008.