Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Z druhého piliera odišlo takmer 90-tisíc ľudí
13. 2. 2013
Druhý pilier je chudobnejší takmer o 90-tisíc sporiteľov.
Namiesto nich si súkromné účty po novom založilo vyše 14 700 sporiteľov.
Ide v zásade o konečné údaje, ktoré po 31.januári Sociálna poisťovňa zaevidovala a skontrolovala na odhláškach, ako aj pri zmluvách o vstupe doručených zo správcovských spoločností. Štátu tak od správcov natečie za vystupujúcich takmer 280 miliónov eur.
Najviac ľudí, ktorí si súkromné účty zrušili, bolo bez vymeriavacieho základu, teda napríklad nezamestnaní a ľudia s hrubým príjmom do 600 eur. Väčšina z nich pritom boli mladí ľudia od 26 do 30 rokov.
Inflácia na Slovensku spomalila na 2,4 percenta
13. 2. 2013
Medziročná miera inflácie na Slovensku v januári spomalila na 2,4 % z 3,2 % v decembri.
Dosiahla tak najnižšiu hodnotu od konca roka 2010.
Spotrebiteľské ceny v prvom mesiaci roka medzimesačne stúpli o 0,6 %, vlani v decembri klesli o 0,1 %.
V prvom mesiaci tohto roka sa oproti vlaňajšku zvýšili ceny hlavne za vzdelávanie o 6,3 %. O 5,9 % zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré majú veľkú váhu v spotrebiteľskom koši. V medzimesačnom porovnaní potraviny v januári zdraželi až o 2%.
Ministerstvo financií odhadlo, že spotrebiteľské ceny v priemere za celý tento rok stúpnu o 2,3 % oproti vlaňajšiemu nárastu o 3,6 %.
Nezamestnanosť na Slovensku opäť vyššia ako priemer EÚ
13. 2. 2013
Priemerná miera nezamestnanosti v členských krajinách OECD sa v decembri v porovnaní s predošlým mesiacom nezmenila a zostala na úrovni 8 %.
Nezamestnanosť v eurozóne bola prvýkrát od mája 2011 stabilná dva mesiace po sebe, a to na úrovni 11,7 %, predtým 17 mesiacov nepretržite rástla. Na Slovensku sa však nezamestnanosť v decembri oproti novembru zvýšila, a to na 14,7 % z úrovne 14,5 %.
Potravinári nechcú špeciálny odbytový fond
12. 2. 2013
Fond na propagáciu slovenských potravín prinesie vyššiu nezamestnanosť, drahšie potraviny a zlikviduje potravinárske podniky.
Tvrdí to Potravinárska komora Slovenska.
Samotní poľnohospodári však špeciálny odbytový fond, do ktorého by mali poľnohospodári a potravinári odvádzať 0,06 percenta z tržieb, nezavrhujú. Jeho realizácia si vyžaduje širší konsenzus. Štát by mal pripraviť celú koncepciu predaja slovenských výrobkov.