Nové zníženie úrokov na hypotéky
14. 11. 2024
Trend so zlacňovaním hypoték pokračuje. Prima banka znížila fixácie hypotéky na bývanie pod štyri percentá. Prima banku pristúpila k zmenám od 5. novembra. Novinka sa týka troj- a štvorročnej fixácie.
Zmeny úrokov Prima banky od 5. 11. 2024:
• Fix 3 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 4 úrok 3,80 %, predtým 4,00 %,
• Fix 5 úrok 4,00 %, predtým 4,00 %.
„Tlak na ostatné banky sa bude vďaka konkurenčnému boju bánk postupne zrejme zvyšovať, z čoho budú ťažiť aktuálny, ale aj budúci dlžníci. Ak totiž niekomu končia podmienky na úvere, budú sa mu lacnejšie vyjednávať podmienky v bankách a to aj bez pomoci štátu, ktorý sa pravdepodobne zbytočne pomáhal s pomocou, čím pomohol iba niektorým dlžníkom,“ uviedol Matej Dobiš z Finančného kompasu, ktorý o úpravách v Prima banke ako prvý informoval.
„Ďalším stimulom pre vyššie objemy čerpaných úverov je zvýšenie DPH, na ktoré reaguje čoraz viac ľudí, ktorí kúpu nehnuteľnosti odkladali na obdobie, keď úrokové sadzby poklesnú. Na katastroch, či v bankách je v týchto dňoch zvýšený záujem, vďaka motivácii ušetriť na kúpe nehnuteľnosti. Z tejto situácie opäť ťažia najmä obchodníci a realitné kancelárie, ktoré predávajú nehnuteľnosti v stále nadhodnotených sumách,“ uzavrel Dobiš.
Od hypotekárneho zlomu, ktorý nastal začiatkom roka 2022, prešli viac ako dva roky, kým úrokové sadzby opäť začali klesať. V lete niekoľko bánk spustilo proces znižovania úrokov a pokračoval aj v októbri. V súčasnosti viaceré banky prelomili psychologickú hranicu štyroch percent, vrátane významných hráčov ako UniCredit Bank, ČSOB a Tatra banka.
Očakáva sa, že znižovanie úrokových sadzieb bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Podľa odhadov by totiž Európska centrálna banka (ECB) mohla na ďalšom zasadnutí znížiť základnú úrokovú sadzbu, pričom agentúra Bloomberg predpokladá, že by sa mohlo jednať až o pol percentuálneho bodu.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovensko z eurofondov vyčerpalo 41 percent
10. 5. 2013
Slovensko vyčerpalo z peňazí EÚ v súčasnom programovom období, v rámci rokov 2007 až 2013, ku koncu apríla 4,762 mld. eur, čo predstavuje čerpanie prostriedkov na úrovni 40,94 %.
Rezort financií zverejnil aj prognózu čerpania eurofondov na rok 2013. Podľa stanovených pravidiel bude do konca roka 2013 potrebné vyčerpať záväzky za roky 2010 a 2011. Na národnej úrovni bude ešte tento rok potrebné vyčerpať a voči EK deklarovať najmenej 1,268 mld. eur.
Priemysel v marci mierne rástol, automobilky ho ťahajú stále menej
10. 5. 2013
Automobilky pomohli rastu priemyslu z dvoch tretín, posledné mesiace ale spomaľujú.
Dynamika rastu slovenského priemyslu sa v marci tohto roka mierne zrýchlila. Zvýšenie celkovej produkcie priemyslu najviac ovplyvnil rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 3,6 %, rast vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení dosiahol 4 % a produkcia vo výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov stúpla o 21,4 %.
Obchodníkom neustále klesajú tržby
6. 5. 2013
Medziročný prepad maloobchodných tržieb sa na Slovensku nezastavil ani v marci.
Podľa údajov ŠÚ SR tržby v maloobchode v treťom mesiaci medziročne poklesli o 0,8 %. Vo februári boli nižšie dokonca až o 1,8 %.
Tržby vo veľkoobchode medziročne klesli o 2 %. Za celý prvý štvrťrok tohto roka tržby v maloobchode medziročne klesli o 1,3 %. Vo veľkoobchode sa tržby zvýšili o 0,2 %. Maloobchodníci na Slovensku evidujú medziročný pokles tržieb už štyri roky v poradí.
Eurofondy čerpáme stále pomaly
3. 5. 2013
Ani v tomto roku nedokážeme čerpať eurofondy podľa plánu.
Podľa údajov MF Slovensko za prvé štyri mesiace minulo iba desať percent peňazí z celkového balíka, ktorý máme v tomto roku prijať zo zdrojov EÚ. Vlani sme v tomto období dokázali čerpať 17 percent z naplánovaných eurofondov.