Nelegálne zamestnávanie
8. 8. 2022
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní definuje nelegálne zamestnávanie ako zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, ak využíva závislú prácu fyzickej osoby a nemá s ňou založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer, alebo ak využíva závislú prácu fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah alebo štátnozamestnanecký pomer a neprihlásila ju do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia do siedmich dní od uplynutia lehoty na prihlásenie do tohto registra, najneskôr však do začatia kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, ak kontrola začala do siedmich dní od uplynutia lehoty na prihlásenie do tohto registra.
Uvedený zákon obsahuje aj negatívne vymedzenie nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania.
Nelegálnou prácou nie je práca, ktorú pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, alebo pre právnickú osobu, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným a ktorá má najviac jedného spoločníka, ktorý je fyzickou osobou, vykonáva príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel tejto fyzickej osoby alebo tohto spoločníka, ak tento príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku. Podľa zákona nejde o nelegálne zamestnávanie, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, alebo pre právnickú osobu, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným a ktorá má najviac jedného spoločníka, ktorý je fyzickou osobou, vykonáva prácu príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel tejto fyzickej osoby alebo tohto spoločníka, ak tento príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.
K
Farmári si berú úvery opatrne, platia nimi úrodu aj stroje
29. 11. 2012
Roľníci si požičiavajú od bánk viac peňazí, no radšej na kratší čas.
Farmári by mali dostať z európskych peňazí viac ako sa plánovalo, naznačil to posledný summit Únie.
Aká bude skutočná výška dotácií a nová spoločná poľnohospodárska politika Únie, to sa však ešte nevie.
Na rovnaké podmienky, ako majú farmári v starých členských štátoch Únie, si tak naši farmári počkajú ešte aspoň sedem rokov.
Keď nie je jasné, čo sa bude podporovať, je veľmi ťažké robiť dlhodobé investičné zámery.
Preto sú farmári opatrnejší pri svojich investíciách, hlavne tých dlhodobých.
Na výsluhové dôchodky budú noví vojaci a policajti robiť o 10 rokov viac
27. 11. 2012
Vojaci a policajti, ktorí odslúžia do roku 2013 menej ako päť rokov, budú mať nárok na výsluhový dôchodok o desať rokov neskôr ako ich predchodcovia.
Nárok naň by sa mal príslušníkom poriadkových síl postupne predĺžiť na 25 rokov štátnej služby. Nebude však zdanený a jeho poberatelia nezaplatia ani desaťpercentný stabilizačný odvod.
Ozbrojenci si budú platiť na svoje dôchodky viac a budú slúžiť dlhšie, od 15 do 25 rokov, v rámci jednotlivých prechodných období.
Popri predĺžení služby sa zmení aj výška poistného. Policajti a vojaci by navyše mali platiť o dve percentá vyššie poistné, teda sedem percent. Viac bude platiť aj zamestnávateľ.
Novela, ktorá by mohla byť účinná od mája 2013, zohľadňuje aj požiadavku na valorizáciu penzií. Tá by mala byť u vojakov a policajtov rovnaká ako v civilnom sektore.
Slovensko je menej štedré než Európa
22. 11. 2012
Výdavky na sociálne benefity má Slovensko jedny z najnižších v OECD.
Penzie pre dôchodcov, dávky pre rodiny či ošetrenie u lekára. Na všetky tieto služby dokopy míňa Slovensko menej než väčšina Európy. Ako ukázala analýza Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, kým okolité štáty nechávajú na platby či služby občanom viac než 20 percent, Slovensko tento rok podlezie 18-percentnú hranicu. Naše výdavky sa tak dostanú najnižšie od predkrízového roku 2008.
Výraznejší rast týchto výdavkov sa zrejme nedá čakať ani v budúcom roku. Spomaľuje sa totiž valorizácia dôchodkov, rovnako sa znižuje aj maximálna hranica pre podporu v nezamestnanosti.
Ľuďom bez práce má pomôcť zákon o rodinnom podnikaní
22. 11. 2012
Evidenciu rodinných podnikov má viesť ministerstvo práce, pričom o zápise, ako aj výmaze podniku z evidencie upovedomí príslušný daňový úrad.
Vážny, prehlbujúci sa problém ekonomického zabezpečenia mnohých rodín, ktorých členovia sú často nezamestnaní a odkázaní na sociálnu pomoc od štátu, má podľa KDH vyriešiť rodinné podnikanie.
To chce opozičná strana podporiť samostatným zákonom, ktorý plánuje do parlamentu predložiť v januári budúceho roka.
Týmto zákonom chcú vytvoriť také priaznivé podmienky pre podnikanie, ktoré by motivovali členov rodiny využiť ich schopnosti, znalosti a talenty, ale aj vzájomnú dôveru, aby mohli prevziať zodpovednosť za vytvorenie dostatočného príjmu pre svoje rodiny.