Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikateľoch

K úspechu sa nedá dôjsť disciplinovaným čakaním v rade,

Nestačí, ak vyhráte. Ešte treba, aby ostatní prehrali.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

(Murphyho zákonník)
Zákony odkladania

Zlé zákony sa nikdy nerušia, dopĺňajú sa len o ďalšie chybné ustanovenia.

Ak sa niečo začne meniť, bude sa to robiť dovtedy, pokiaľ už nezostane čas na ďalšie zmeny.

Ak je proti tebe zákon, popri fakty!

(Murphyho Zbierka zákonov)
Ja nič, to Murphy

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy optimista

Ak vaše slová prestávajú počúvať, je čas na zmenu štýlu: menej slov a viac úplatkov.

Ak vám všetci nadávajú do svíň, nezúfajte! Po zakáľačke vás budú velebiť.

Ak vám ušiel vlak, nevadí. Hlavné je, že ste si stihli kúpiť lístok!

(Murphyho zákonník)
Život je žart...

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

(Myšlienky bez cla)

NBS varuje pred rizikom cenovej korekcie na realitnom trhu

4. 4. 2022 Vývoj cien bývania sa dostáva do pásma vysokého rizika cenovej korekcie. Hovorí o tom kompozitný index na hodnotenie vývoja cien bývania, ktorý sa vo štvrtom štvrťroku 2021 viditeľne zvýšil. Upozornila na to Národná banka Slovenska (NBS) v aktuálnom materiáli o ekonomickom a menovom vývoji. Konštatuje tiež, že kúpa vlastnej nehnuteľnosti momentálne vyzerá byť v porovnaní s bývaním v podnájme relatívne drahšia ako v minulosti.
K rastu kompozitného indexu podľa NBS prispeli všetky komponenty, najviac pomer ceny k nájomnému, ceny k príjmu a reálna cena.
"Po takmer dvoch rokoch sa uzatvárajú nožnice medzi celkovým kompozitným indexom a indexom hodnotiacim zvlášť ceny bytov. Ide o dôsledok zrýchlenia rastu cien bytov na konci roka 2021," uvádza centrálna banka.
Nájomné vo štvrtom štvrťroku prvýkrát od začiatku roka 2020 zaznamenalo medziročný rast (2,6 percenta). Podľa NBS však ide najmä o vplyv bázického efektu. V medzištvrťročnom porovnaní je dokonca mierny pokles.
Oproti úrovniam pred vypuknutím pandémie zaostáva stále o 15 percent. Kúpa vlastnej nehnuteľnosti tak podľa NBS vyzerá byť v porovnaní s bývaním v podnájme relatívne drahšia ako v minulosti.
Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vo štvrtom štvrťroku 2021 vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 6,6 percenta. Medziročné tempo rastu dosiahlo 22,1 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Minister financií musí vysvetliť vyšší dlh

15. 10. 2012 Verejný dlh štátu má v tomto roku prevýšiť 50 percent HDP.
Minister financií podľa zákona o dlhovej brzde poslancom listom vysvetlí, čo je za tým a tiež ako chce dlh znížiť. Vláda v návrhu rozpočtu predpokladá, že sa v tomto roku zvýši na 52,2 percenta HDP. To je zhruba 37,4 miliardy eur. Na každého z 5,4 milióna občanov Slovenska tak pripadne dlh vo výške zhruba 6930 eur. Vlani bol celkový verejný dlh vo výške 43,3 percenta HDP, teda 29,9 miliardy eur. Na jedného občana to bolo v prepočte asi 5540 eur. Kým verejný dlh neprevýši 53 percent HDP, stačí, ak minister financií napíše vysvetľujúci list, ktorý zašle do parlamentu. Má v ňom navrhnúť aj opatrenia, ako ho znížiť. V tomto roku má náš dlh stúpnuť zhruba o 7,5 miliardy eur, teda o štvrtinu. Verejný dlh sa zvýši aj pre záväzky, ktoré máme v eurovale. Do trvalého eurovalu sme v tomto roku poslali vklad 264 miliónov eur. Priaznivú situáciu na trhu v podobe poklesu úrokov sme využili na to, že sme si doteraz požičali o 1,5 miliardy eur viac, ako sme v tomto roku potrebovali. To tiež zvyšuje tohtoročný dlh, no pomôže nám to o rok. Podľa plánu sme si mali v tomto roku požičať 7,65 miliardy eur.

Práca nadčas bude dohodárom zrušená

12. 10. 2012 Dohodári odpracujú maximálne 40 hodín týždenne.
O práci navyše sa už so zamestnávateľom nedohodnú. Vyše pol milióna ľudí pracujúcich na dohodu sa bude musieť obmedziť na odpracovanie len 40 hodín týždenne. Vláda im možnosť odrobiť pár hodín navyše pravdepodobne zruší. Vláda zavádza pre dohodárov v novele Zákonníka práce viaceré zmeny. V parlamente ju budú definitívne schvaľovať na budúci týždeň.

Počas sviatkov budú obchody zatvorené

10. 10. 2012 Úprava predaja bude súčasťou zmien v Zákonníku práce, ktorý parlament definitívne schváli už o niekoľko dní na októbrovej schôdzi.
Bude tak vytvorený priestor na to, aby mohli ľudia viac času tráviť s rodinami. V stredu v parlamentnom výbore predložia návrh na zákaz nedeľnej práce v obchodoch. Ak by tento návrh neprešiel, má pripravený iný návrh len na štátne sviatky.

V druhom pilieri chce mať vláda v rozpočte rezervu aj krízu

10. 10. 2012 Štát nevie odhadnúť, koľko ľudí vystúpi z druhého piliera.
Rezervy, s ktorými počíta návrh budúcoročného štátneho rozpočtu, sú výrazne väčšie ako v posledných rokoch. Je to najmä preto, že vláda vo svojich rozpočtových plánoch vytvorila rezervu na dve najviditeľnejšie riziká. Prvým je riziko, že ekonomike sa môže dariť horšie, než sú aktuálne predpovede. Podľa septembrovej prognózy ministerstva financií sa má rast nášho HDP o rok spomaliť na 2,1 percenta. Štát si tiež myslí, že je ťažké odhadnúť, koľko ľudí môže vystúpiť z druhého piliera pri jeho otvorení do konca januára budúceho roka. Ak napríklad ekonomika porastie pomalšie a štát vyberie menej na daniach, tento výpadok sa podľa plánu vykryje z rezervy vo výške 313 miliónov eur.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner