Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život treba žiť

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

(Zrnká úsmevu)
Murphyho zákony a komentáre

Ak vám niekto sľúbi nápravu, to ešte neznamená, že sa veci obrátia k lepšiemu.

Nešťastie dnes nechodí len po horách, ale aj po cestách.

Len čo si kúpiš niečo užitočné, zistíš, že to už nebudeš potrebovať.

(Murphyho zrnká II)
Úvod k Murphyho večerom

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

Murphológia uči zdravému skeptimiczmu, pravda s dodatkom, že človeku aj zdravý skepticizmus bude "figu" platný - niektorý z nespočetných Murphyho zákonov ho aj tak dobehne.

Ak vidíte niekoho od pľúc nadávať, určite ide o jehodného z dlhého radu obdivovateľov Murphyho zákonov, ktorý si overil platnosť zákona: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho postrehy

Keď sa šťastie unaví, sadne si aj na somára. Ale nie je radno sa na to spoliehať. Ukazuje sa, že šťastie má svinsky dobrú kondíciu.

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

Náboženstvo tvrdí, že dobré dievčatá sa dostanú do neba. Život ukazuje, že zlé dievčatá sa dostanú všade.

(Murphyho zrnká II)
Ako si komplikovať život - II. večer

Ak dostatočne dlho trpezlivo niečo opakovane rozoberáš a skladáš, dostaneš nakoniec dve veci.

Ak máme po dlhšiu dobu rovno pred očami nejaké ľahšie riešenie, určite si ho nevšimneme.

Dobre vymyslené podanie mizernej zásady vždy prekoná zlé podanie vynikajúcej zásady.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

NBS varuje pred rizikom cenovej korekcie na realitnom trhu

4. 4. 2022 Vývoj cien bývania sa dostáva do pásma vysokého rizika cenovej korekcie. Hovorí o tom kompozitný index na hodnotenie vývoja cien bývania, ktorý sa vo štvrtom štvrťroku 2021 viditeľne zvýšil. Upozornila na to Národná banka Slovenska (NBS) v aktuálnom materiáli o ekonomickom a menovom vývoji. Konštatuje tiež, že kúpa vlastnej nehnuteľnosti momentálne vyzerá byť v porovnaní s bývaním v podnájme relatívne drahšia ako v minulosti.
K rastu kompozitného indexu podľa NBS prispeli všetky komponenty, najviac pomer ceny k nájomnému, ceny k príjmu a reálna cena.
"Po takmer dvoch rokoch sa uzatvárajú nožnice medzi celkovým kompozitným indexom a indexom hodnotiacim zvlášť ceny bytov. Ide o dôsledok zrýchlenia rastu cien bytov na konci roka 2021," uvádza centrálna banka.
Nájomné vo štvrtom štvrťroku prvýkrát od začiatku roka 2020 zaznamenalo medziročný rast (2,6 percenta). Podľa NBS však ide najmä o vplyv bázického efektu. V medzištvrťročnom porovnaní je dokonca mierny pokles.
Oproti úrovniam pred vypuknutím pandémie zaostáva stále o 15 percent. Kúpa vlastnej nehnuteľnosti tak podľa NBS vyzerá byť v porovnaní s bývaním v podnájme relatívne drahšia ako v minulosti.
Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vo štvrtom štvrťroku 2021 vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 6,6 percenta. Medziročné tempo rastu dosiahlo 22,1 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Regulácia prepojovacích poplatkov mobilných operátorov

20. 1. 2010 Podľa informácií hovorcu Telekomunikačného úradu (TÚ) SR sa definitívne rozhodlo o regulácii tzv. prepojovacích poplatkov, teda maximálnej výške poplatku za ukončenie volania do mobilných sietí na Slovensku. Rozhodnutia predsedu TÚ SR nadobudli právoplatnosť 15. januára tohto roku.
Spoločnosti Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko sú podľa rozhodnutia povinné všetkým operátorom, teda nielen mobilným, účtovať v období od 1. 2. 2010 do 31. 1. 2011 maximálnu cenu za ukončenie volania v ich sieti vo výške 0,0635 eura za minútu. Spoločnosť Telefónica O2 Slovakia je povinná za minútu účtovať maximálnu cenu 0,0768 eura. Ceny sú určené na základe jednoduchého aritmetického priemeru z priemerných cien za službu ukončenia volania v štátoch Európskej únie (EÚ). Pri cenách sa uplatňuje metodika kalkulácie cien založená na nákladoch, v ktorých je zohľadnená otázka efektívnosti. Hovorca TÚ spresnil, že v praxi to znamená, že uvedené maximálne ceny sú nižšie ako aritmetický priemer všetkých štátov EÚ. Hlavným cieľom tejto zmeny je podporiť efektívnu súťaž a rozvoj vnútorného trhu.
(Zdroj: HNONLINE)

Hrozba chudoby

19. 1. 2010 Najmenej obyvateľov, ktorým hrozí v Európskej únii chudoba, má Česko. Takému riziku je v ČR vystavených len 9 % ľudí. Priemer únie je 17 %. Druhé miesto s 11 % patrí Slovákom a Holanďanom. Podľa údajov z roku 2008 o tom informoval Eurostat. Hrozbe chudoby na Slovensku čelí 17 % mladých, 10 % dôchodcov a 6 % zamestnancov.
Chudobou sú najviac ohrození obyvatelia Lotyšska, Rumunska a Bulharska, kde sa môže bez financií ocitnúť viac než pätina populácie. V prípade materiálneho nedostatku je na tom Slovensko citeľne horšie než Česko. Nedostatkom trpí 28 % ľudí, čo je zhruba o desatinu viac, než priemer Európskej únie. Viac ako polovica obyvateľov si nemôže dovoliť aspoň raz do roka týždennú dovolenku. Takmer tretina nemôže jesť každý druhý deň mäso.
(Zdroj: HNONLINE)

Ľudia naďalej prichádzajú o prácu

19. 1. 2010 Predlžujú sa rady nezamestnaných na úradoch práce. Ľudí bez práce je najviac za ostatných päť rokov. Podľa Ústredia práce miera evidovanej nezamestnanosti v decembri oproti predchádzajúcemu mesiacu narástla o 0,26 percentuálneho bodu na 12,66 percenta. Ľudia nielenže naďalej prichádzajú o svoje živobytie, ale ani nemajú možnosť sa opätovne zamestnať. Firmy sú pri pracovných ponukách veľmi opatrné. Ak nejde už o vopred pripravené projekty s konkrétnymi pracovnými miestami, do otvárania nových pracovných miest sa nepúšťajú. Zlepšiť by sa to mohlo v druhej polovici roka.
Ekonómov nárast nezamestnanosti neprekvapuje. Dôvodom je zima. Tento nárast je daný sezónou, keďže v posledných mesiacoch nezamestnaných pribúda najmä v sezónnom stavebníctve. Potvrdzuje to päťdesiatpercentný nárast nových nezamestnaných stavbárov v decembri. V súčasnosti je doma vyše 335-tisíc ľudí, ktorí by mohli okamžite nastúpiť do práce. Pred rokom ich bolo o takmer 117-tisíc menej. Za rok sa najviac rozrástla skupina nezamestnaných remeselníkov a kvalifikovaných výrobcov. Najpočetnejšou skupinou však stále sú ľudia bez kvalifikácie. Ľudia žijú buď z podpory, na ktorú majú nárok len polroka po stratení zamestnania, alebo sú odkázaní na peniaze, ktoré do domácnosti prinesie ich polovička. Mnoho ľudí s vedomím, že sú vo výpovednej lehote, sa ani nesnaží príliš získať novú prácu a spolieha sa na podporu. Dlhodobá nezamestnanosť sa tak môže stať najväčšou prekážkou v boji proti nepriaznivej situácii na pracovnom trhu. Ekonómovia, personalisti, ale aj samotní zamestnávatelia sa zhodujú v tom, že firmy by sa mohli „rozhýbať“ v druhej polovici tohto roka. Skutočnosť, že podniky prepúšťajú stále viac ľudí, ako prijímajú, sa odrazí v tomto roku aj na horších číslach. Očakáva sa, že nezamestnanosť narastie v priebehu roka nad 13,5 percenta.
(Zdroj: HNONLINE)

Nepovolená činnosť spoločnosti Plus500 Ltd z Belize

19. 1. 2010 Národná banka Slovenska (NBS) možných investorov upozorňuje na nepovolenú činnosť obchodnej spoločnosti Plus500 Ltd z Belize. Táto spoločnosť na svojej internetovej stránke ponúka obchodnú platformu Plus500, prostredníctvom ktorej umožňuje vložiť peniaze do rôznych investičných nástrojov, ktoré využívajú tzv. pákový efekt. Podnikateľská činnosť spoločnosti Plus500 teda nepodlieha dohľadu NBS a finančné prostriedky investované do aktivít Plus500 nie sú kryté slovenským Garančným fondom investícií.
V podstate je to druh úveru, ktorý investorom na finančnom trhu umožňuje obchodovať s niekoľkonásobnými objemami finančných prostriedkov, hoci klient na ich účet vloží len zlomok, čím vzniká pákový efekt. To znamená, že s relatívne malým množstvom vlastného kapitálu sa dá dosiahnuť vysoký zisk, alebo vysoká strata. Hovorkyňa centrálnej banky informovala, že je zrejmé, že spoločnosť Plus500 na území Slovenska vyvíja také podnikateľské aktivity, na ktoré je potrebné povolenie NBS, ktoré jej udelené nebolo. Dodala, že NBS preverila firmu na základe jej slovenského klienta. Rovnaké upozornenie vydali nedávno aj Česká národná banka a nórsky dohľad. Národná banka Slovenska spoločnosti Plus500 nevydala žiadne povolenie, ktoré by ju oprávňovalo podnikať v Slovenskej republike podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách. Túto firmu centrálna banka neeviduje ani ako poskytovateľa investičných služieb na základe jednotného európskeho povolenia.
NBS v minulosti už viackrát upozorňovala na firmy, ktoré vykonávali svoju činnosť na Slovensku bez príslušného povolenia, a teda v rozpore so zákonom. Vlani išlo podľa agentúry TASR napríklad o spoločnosti Worldclearing US LLC či Edbusy Slovakia.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner