Najväčšie zdražovanie v rámci eurozóny je momentálne na Slovensku
11. 7. 2023
Paradoxne, za súčasnou najvyššou infláciou je aj pomoc štátu v prípade drahých energií.
Slovensku pripadlo v najnovšom hodnotení vývoja spotrebiteľských cien nelichotivé posledné miesto v rámci eurozóny. Spomedzi krajín platiacich eurom tak u nás zažívame najväčšie zdražovanie.
Miera inflácie (HICP) na Slovensku dosiahla podľa Eurostatu v júni 11,3 percenta, pričom priemer za eurozónu predstavoval 5,5 percenta. Predbehli sme dokonca aj Estónsko, ktoré ešte donedávna malo infláciu nad úrovňou 20 percent.
Aktuality.sk analyzovali tento stav s odborníkmi. Prečo momentálne máme na Slovensku najvyšší rast cien spomedzi krajín eurozóny?...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Viacero firiem plánuje prijímať ľudí, najmä v Bratislave
14. 12. 2016
Zamestnávatelia na Slovensku hlásia na prvý štvrťrok 2017 povzbudzujúce náborové plány. Nárast počtu pracovných síl očakáva 13 percent firiem, 6 percent predpovedá jeho zníženie a 77 percent nepredpokladá žiadne zmeny. Vyplýva to z výsledkov pravidelného prieskumu spoločnosti ManpowerGroup Slovensko. Čistý index trhu práce teda dosiahol hodnotu +7 percent.
Zvyšovanie pracovných síl v januári až marci budúceho roka predpovedajú zamestnávatelia v šiestich z 10 odvetví hospodárstva. Najsilnejšie náborové plány (+15 percent) hlásia firmy zo sektora financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom, ale aj z dopravy, skladovania a logistiky, veľkoobchodu a maloobchodu. Index v spracovateľskom priemysle dosahuje +14 percent. Naopak, negatívne náborové prostredie očakávajú zamestnávatelia zaoberajúci sa ťažbou nerastných surovín (-4 percent). Podobne je na tom štátna správa, zdravotníctvo, vzdelávanie, kultúra a tiež poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov s indexom -1 percento. Nárast počtu pracovných síl v nasledujúcom štvrťroku avizujú zamestnávatelia vo všetkých štyroch regiónoch. Najoptimistickejší sú zamestnávatelia v Bratislave (+13 percent), stredné a západné Slovensko majú zhodne index +4 percent. Index na východnom Slovensku má hodnotu +7 percent. Z pohľadu veľkosti podnikov očakávajú aktívne náborové prostredie firmy v troch zo štyroch kategórií. Najodvážnejšie plány s čistým indexom +22 percent majú veľké podniky s viac než 250 zamestnancami – prijímať nových zamestnancov mieni 28 percent z nich.
zdroj: hnonline.sk
Zvrat v hypotékach. Voľný pád úrokov sa končí
8. 12. 2016
Po pretekoch, kto ponúkne lepší úrok, nastáva na slovenskom trhu zvrat. UniCredit Bank ako prvá pristúpi od začiatku decembra k zvyšovaniu úrokov na hypotékach pri dlhších viazanostiach nad päť rokov. Dôvodom je tlak na scvrkávajúce sa úrokové marže.
Úpravy smerom hore sú zatiaľ len kozmetické a banka aj po ich zvýšení patrí so sadzbami k tým najodvážnejším, ale je to prelom na trhu. Hypotéky sú pri súčasných ultranízkych úrokových sadzbách pre banky na hranici ziskovosti. Majú s nimi vysoké fixné náklady, ktoré neklesajú.
zdroj: hnonline.sk
Štát zmení strop na získanie hypotéky pre mladých
7. 12. 2016
Šancu získať zvýhodnenú hypotéku by malo mať od januára viac mladých ľudí. Znižuje sa totiž príjmový strop na jej získanie.
Získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je podmienené výškou príjmu žiadateľa. Ten nemôže byť vyšší, ako je 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. "Keďže v 3. štvrťroku 2016 sa priemerná mzda na Slovensku znížila z 901 eur na 889 eur, znižuje sa aj horná hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky, a to z 1171,30 eura na 1155,70 eura," vyčíslila Jamborová. Banka pri žiadosti klienta o bonifikovanú hypotéku zohľadňuje príjem klienta za uplynulý kalendárny rok, vrátane prípadných bonusov či odmien. V prípade, ak o hypotéku žiada dvojica, posudzuje sa ich príjem spoločne. "Maximálna povolená výška ich spoločného zárobku je tak dvojnásobná, na úrovni 2311,40 eura. Keďže kľúčový je ich spoločný príjem, môže jeden zo žiadateľov zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca, pokiaľ ten druhý zarába menej," doplnila hovorkyňa ČSOB.
zdroj: hnonline.sk
Málo ľudí i nízka kvalifikovanosť
5. 12. 2016
Najväčším problémom je z pohľadu slovenských firiem nízka dostupnosť pracovnej sily či nedostatočná legislatíva. Vyplýva to z výsledkov Job Market Ratingu, ktorý v 4. kvartáli 2016 spustila personálno-poradenská spoločnosť McROY Group.
Výsledná hodnota Job Market Ratingu za 4. kvartál 2016 dosiahla úroveň 46,4 bodu. "Keďže rating sa môže pohybovať v intervale 0 bodov až 100, znamená to, že kondícia trhu práce je v necelej polovici hodnotiacej škály," skonštatoval v správe pre médiá predseda predstavenstva McROY Group Luboš Sirota. Úroveň ratingu pozitívne ovplyvňovali najmä náborové plány firiem. Ostatné ukazovatele však boli negatívne, čím tlačili výšku ratingu nadol. Až 53,62 percent zo 137 respondentov prieskumu uviedlo, že plánuje zvyšovať počty zamestnancov. Prepúšťanie očakáva iba necelých sedem percent spoločností. Pozitívne náborové plány hlásia v 4. kvartáli tohto roka spoločnosti vo všetkých sledovaných segmentoch. Najväčší podiel firiem, ktoré plánujú prijímať ľudí, bol v automobilovom a strojárskom priemysle, nasledovali odvetvia IT a telekomunikácií. Najskromnejšie plány mali firmy pôsobiace v maloobchode a veľkoobchode. Aj v týchto segmentoch však iba minimum firiem plánuje svoje personálne stavy znižovať.
zdroj: hnonline.sk