Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Dobrého veľa nebýva, zato zlé prichádza v húfoch.

Čím je krajší obal, tým bezcennejšie je vnútro.

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

(Murphyho zákony v bájkach)
Ja nič, to Murphy

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Hlúposti sa medze nekladú

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život treba žiť

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

(Zrnká úsmevu)
Čas a história

Čas je ako cirkus - vždy sa zbalí a odíde inam.

Keď si konečne nájdete svoje miesto pod slnkom, je osem večer.

História ľudstva je oceánom omylov, v ktorom sem - tam plávajú úbohé zvyšky rozumu.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Mestá a obce dlhujú štátu milióny

13. 4. 2023 Z čoho ich zaplatia, stále nevedia. Pôžičky, ktoré dostali samosprávy ešte počas pandémie, treba tento rok zaplatiť. Únia miest Slovenska hovorí, že diskusie sú stále otvorené a riešenie hľadajú.Ešte v marci mestá a obce rokovali s povereným premiérom Eduardom Hegerom o úsporných opatreniach v súvislosti s energetickou krízou, kde požadovali podporu zo strany štátu.
Diskutovali aj o splatení pandemických pôžičiek, ktoré sa vyšplhali na desiatky miliónov eur. Samosprávy ich majú zaplatiť štátu už tento rok, lenže financie na to nemajú. Práve na téme bezúročných pôžičiek sa rokovania zasekli. „Koncové stanovisko nám premiér nedal, aj keď to opakovane všetky tri organizácie (ÚMS, SK8 a ZMOS) žiadali,“ vysvetľuje pre Aktuality.sk Jozef Viskupič zo Združenia samosprávnych krajov SK8. Do októbra 2020 štát požičal mestám a obciam viac ako 72 miliónov eur. Financie dostali obce, mestá a župy, ktoré čelili výpadkom príjmov počas pandémie. Tie použili na dofinancovanie bežných výdavkov, ktoré mali a aj na prípadné plánované investície. Aj keď od marcového rokovania medzi povereným premiérom a samosprávami uplynuli týždne, splatenie pôžičiek zostáva otvorenou témou. Práve ich odpustenie by pre samosprávy znamenalo výraznú finančnú pomoc v čase pretrvávajúcej energetickej krízy.
„Rokovania so zástupcami štátu prebiehajú neustále, naposledy bolo spoločné stretnutie pred veľkonočnými sviatkami, a to v stredu 5. apríla. Postupne sa blížime k zhode aspoň na čiastočnom riešení dopadov krízy na samosprávy,“ hovorí Daniela Piršelová z Únie miest Slovenska pre Aktuality.sk. Minimálna pžiadavka samospráv je taká, aby prišlo k odkladu splatnosti na neskoršie obdobie. Rokovania označila Únia miest Slovenska za konštruktívne.
Združenie miest a obcí Slovenska zas hovorí, že požadovali plošnú finančnú pomoc, nielen pôžičky, ktoré musí zaplatiť každý, komu bola pôžička poskytnutá. „Sme jediná krajina naokolo, kde mestá a obce dostali iba pôžičky, a preto naďalej trváme na tom, aby pôžičky boli zmenené na nenávratné finančné dotácie a aby štát prispel aj ostatným miestnym samosprávam,“ uvádza vo svojom stanovisku ZMOS.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Banky zavedú nový balík služieb

14. 1. 2010 Slovenské banky budú musieť do svojho portfólia pravdepodobne zaviesť nový produkt. Pôjde o základný balík služieb, ktorý bude rovnaký vo všetkých inštitúciách. Podľa rezortu financií tak majú urobiť z dôvodu ľahkej porovnateľnosti a jednoduchého prístupu všetkým fyzickým osobám k bežnému účtu a základnému balíku služieb.
Minister financií Ján Počiatek očakáva, že zavedenie takéhoto produktu by malo znížiť cenu bankových produktov na trhu. Keďže balík bude štandardizovaný, mal by vzniknúť súboj bánk o jeho cenu. Nevylúčil však ani zákonné stanovenie maximálnej sumy tohto balíka. Spomínaný balík služieb bude obsahovať základnú sadu produktov, ktoré by bežný občan mohol využívať. Zmyslom návrhu je, aby všetky dotknuté inštitúcie zaviedli určitý základný variant služieb, ktorý by bol dostačujúci pre jednoduchého klienta. Novú zmenu má priniesť návrh zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorý schválila vláda na svojom rokovaní v stredu 13. januára. Návrh tiež umožňuje klientovi odstúpiť od zmluvy o spotrebiteľskom úvere do 14 dní od jej uzavretia, pričom tento krok by spotrebiteľ nemusel nijako odôvodňovať a veriteľ by voči nemu nemohol v takomto prípade uplatniť žiadnu sankciu. Návrh podrobnejšie upravuje aj podmienky predčasného splatenia úveru. Veriteľ získa aj právo na odškodnenie vzniknutých spravodlivých a objektívne odôvodnených nákladov spojených s takýmto predčasným splatením.
(Zdroj: HNONLINE)

Zákon o službách na vnútornom trhu

13. 1. 2010 Návrh zákona o službách na vnútornom trhu pripravilo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Tento návrh upravuje práva a povinnosti poskytovateľov služieb, práva príjemcov služieb, dozor nad poskytovateľmi služieb, činnosť jednotných kontaktných miest a spoluprácu s orgánmi členských štátov EÚ. Predpis upravuje napríklad postup pri overovaní dokladov osoby, ktorá vykonáva službu na území SR, ale aj zo zahraničia.
Medzi službami sú napr. finančné, elektronicky komunikačné, služby zdravotnej starostlivosti či rozhlasového vysielania. Podľa návrhu zákona o službách platia prechodné ustanovenia účinné od 1. júna 2010. Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do 31. mája tohto roka zostávajú v platnosti. Podnikatelia, u ktorých bolo rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti do 31. mája 2009, svoje právne vzťahy upravia v súlade so zákonom do troch rokov od účinnosti tohto zákona. V prípade nedodržania tejto doby pozastavené živnostenské oprávnenie zanikne. V činnostiach vývoj, výroba a predaj zabezpečovacích systémov alebo poplachových systémov a systémov na sledovanie pohybu a konania osoby v chránenom objekte, ktoré sa od 1. júna 2010 stávajú živnosťami, môžu fyzické osoby (FO) a právnické osoby (PO) pokračovať do skončenia platnosti licencie udelenej, najneskôr do konca roku 2010. Sprostredkovanie zamestnania za úhradu, ktoré sa od 1. júna 2010 stáva živnosťou, FO a PO, ktoré oprávnenie na túto činnosť získali podľa osobitného predpisu do 31. mája 2010, môžu vykonávať do 31. decembra 2010. Niektoré ustanovenia zákona začnú platiť až 1. januára 2011.
(Zdroj: SME)

Propagovanie pohrebných služieb v nemocniciach bude zakázané

13. 1. 2010 Od budúceho roku bude zakázaná Propagácia a informovanie o pohrebných službách v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb, ako aj ich areáloch a na pracoviskách Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Navrhuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v novom zákone o pohrebníctve. Právna norma, ktorá komplexne rieši problematiku pohrebníctva, tiež spresňuje pojmy z tejto oblasti v súlade s európskymi normami.
Cieľom zákona je podľa ministerstva odstrániť problémy pri zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami v zdravotníckych zariadeniach, pri preprave a pochovávaní na pohrebiskách. Návrh presnejšie vymedzuje aj rozsah činností pohrebných služieb. Okrem iného sa v návrhu zákona zdôrazňuje právo obstarávateľa pohrebu na možnosť výberu pohrebnej služby, na čo sa vytvárajú podmienky v zariadeniach, v ktorých dochádza k úmrtiu. Počíta sa napríklad s vyčlenením miestnosti na dočasné uloženie mŕtvych. Podľa rezortu súčasný právny stav prináša časté a opakované konflikty medzi prevádzkovateľmi pohrebných služieb navzájom, ako aj medzi nimi a prevádzkovateľmi pohrebísk. Tieto konflikty v konečnom dôsledku priniesli neriešiteľné situácie pre pozostalých. Dochádza napríklad k nadbytočným prevozom mŕtvych, ktoré sa vyúčtujú pozostalým. Súčasná situácia umožnila tiež zvýhodnenie jednej skupiny prevádzkovateľov na úkor inej skupiny živnostníkov. Zneužívanie takmer monopolného postavenia na trhu sa odrazilo aj v neprimeraných cenách za jednotlivé úkony. Z materiálu vyplýva, že prevádzkovatelia pohrebných služieb nebudú môcť využívať chladiace zariadenia a iné miestnosti v zariadeniach, kde platí aj zákaz ich reklamy. Nebudú si ich tiež môcť prenajať alebo zapožičať podobne ako iné hnuteľné a nehnuteľné veci spomínaných zariadení. Doterajšie využívanie chladiacich zariadení bude potrebné ukončiť do konca roku. Náklady vynaložené na uloženie ľudských pozostatkov v zdravotníckom zariadení do 48 hodín od úmrtia budú znášať zdravotnícke zariadenia. V prípade súhlasného stanoviska parlamentu a podpisu prezidentaby právna norma mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2011.
(Zdroj: SME)

Nový guvernér NBS

12. 1. 2010 Prezident SR vymenoval za nového guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha. Ten vystriedal vo funkcii doterajšieho guvernéra Ivana Šramka. Ešte pred vymenovaním nového guvernéra sa s Ivanom Šramkom stretol premiér Robert Fico. Ocenil, že centrálna banka pod jeho vedením bola európsky rešpektovanou inštitúciou a jej stanoviská pozorne počúvala aj vláda.
I. Šramko na poste guvernéra centrálnej banky pôsobil od 1. januára 2005. Od roku 2002 zastával post viceguvernéra NBS a ako guvernér centrálnej banky bol aj členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky, guvernérom v Medzinárodnom menovom fonde a alternátom guvernéra v Európskej banke pre obnovu a rozvoj. Nastupujúci guvernér J. Makúch bol za člena bankovej rady vymenovaný v roku 2005 s účinnosťou od začiatku roka 2006. Od roku 2007 v centrálnej banke vykonával funkciu výkonného riaditeľa pre oblasť bezpečnosti a hospodárenia. Podľa jeho slov krátko po menovaní musí byť každá centrálna banka vždy nespokojná s tým, ako vláda pracuje so štátnym rozpočtom, aby bola impulzom pre intenzívnejšie a lepšie kroky vlády v tejto oblasti.
(Zdroj: SITA, HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner