Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Deti naše poklady

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

Katechéta na hodine náboženstva vysvetľuje deťom, že Boh je prítomný všade. Tu sa prihlási Móric: A naozaj všade? Áno všade – prízvukuje katechéta. Aj v našej pivnici? Pochopiteľne, že aj tam. Tak to klamete, my pivnicu totiž nemáme!

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

(Zrnká úsmevu)
Hlúposti sa medze nekladú

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho zákonník

Keď si zle zapneš prvý gombík, už sa poriadne nepozapínaš.

Ak necháte advokáta, aby písal zmluvu za vás, do roka vyjdete na psí tridsiatok.

Kompromis je vždy nákladnejší, ako ktorákoľvek z dvoch pôvodne navrhnutých alternatív.

(Murphyho zrnká II)

Mestá a obce dlhujú štátu milióny

13. 4. 2023 Z čoho ich zaplatia, stále nevedia. Pôžičky, ktoré dostali samosprávy ešte počas pandémie, treba tento rok zaplatiť. Únia miest Slovenska hovorí, že diskusie sú stále otvorené a riešenie hľadajú.Ešte v marci mestá a obce rokovali s povereným premiérom Eduardom Hegerom o úsporných opatreniach v súvislosti s energetickou krízou, kde požadovali podporu zo strany štátu.
Diskutovali aj o splatení pandemických pôžičiek, ktoré sa vyšplhali na desiatky miliónov eur. Samosprávy ich majú zaplatiť štátu už tento rok, lenže financie na to nemajú. Práve na téme bezúročných pôžičiek sa rokovania zasekli. „Koncové stanovisko nám premiér nedal, aj keď to opakovane všetky tri organizácie (ÚMS, SK8 a ZMOS) žiadali,“ vysvetľuje pre Aktuality.sk Jozef Viskupič zo Združenia samosprávnych krajov SK8. Do októbra 2020 štát požičal mestám a obciam viac ako 72 miliónov eur. Financie dostali obce, mestá a župy, ktoré čelili výpadkom príjmov počas pandémie. Tie použili na dofinancovanie bežných výdavkov, ktoré mali a aj na prípadné plánované investície. Aj keď od marcového rokovania medzi povereným premiérom a samosprávami uplynuli týždne, splatenie pôžičiek zostáva otvorenou témou. Práve ich odpustenie by pre samosprávy znamenalo výraznú finančnú pomoc v čase pretrvávajúcej energetickej krízy.
„Rokovania so zástupcami štátu prebiehajú neustále, naposledy bolo spoločné stretnutie pred veľkonočnými sviatkami, a to v stredu 5. apríla. Postupne sa blížime k zhode aspoň na čiastočnom riešení dopadov krízy na samosprávy,“ hovorí Daniela Piršelová z Únie miest Slovenska pre Aktuality.sk. Minimálna pžiadavka samospráv je taká, aby prišlo k odkladu splatnosti na neskoršie obdobie. Rokovania označila Únia miest Slovenska za konštruktívne.
Združenie miest a obcí Slovenska zas hovorí, že požadovali plošnú finančnú pomoc, nielen pôžičky, ktoré musí zaplatiť každý, komu bola pôžička poskytnutá. „Sme jediná krajina naokolo, kde mestá a obce dostali iba pôžičky, a preto naďalej trváme na tom, aby pôžičky boli zmenené na nenávratné finančné dotácie a aby štát prispel aj ostatným miestnym samosprávam,“ uvádza vo svojom stanovisku ZMOS.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Účinnosť protikrízových opatrení

4. 6. 2009 Opatrenia prijaté vládou na prekonanie dosahov finančnej a hospodárskej krízy za prvý štvrťrok 2009 sa podľa správy rezortu hospodárstva prejavujú pozitívne a eliminujú negatívne dôsledky globálnej krízy na slovenské hospodárstvo.
Potvrdzujú to aj experti jednotlivých štátov Európskej únie pri porovnaní vývoja hospodárstva krajín EÚ a Vyšehradskej štvorky. 
Medzi splnené protikrízové opatrenia napríklad patrí skrátenie obdobia na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty zo 60 dní na 30 dní, rozšírenie zamestnaneckej prémie či zefektívnenie aktívnej politiky trhu práce prijatím novely zákona o službách zamestnanosti.
Pozitívny posun v prospech odberateľov bol zaznamenaný aj na trhu s energiami.  Bol dosiahnutý vďaka legislatívnym zmenám a lepšej regulácii. Pokračuje výstavba nových energetických zdrojov s cieľom zvýšenia energetickej bezpečnosti a plynulosti dodávok energie. Správa konštatuje, že opatrenia smerované do oblasti energetiky splnili svoj účel a priaznivo sa podieľali na stabilizácii situácie v tejto citlivej oblasti.
(Zdroj: HNONLINE)

V kríze je možné budovať dobré meno spoločnosti

3. 6. 2009 Niektorým malým firmám kríza paradoxne pomohla. Aj pred krízovou fungovali, ako sa má v trhovom hospodárstve. Čo vyrobili, to si aj predali a z toho žijú ďalej.
Vďaka tomu nemuseli robiť zásadné rozhodnutia, kresať platy či prepúšťať ľudí. Krízu dnes využívajú k tomu, aby sa venovali svojej značke a dobrému menu spoločnosti. Majú čas zamerať sa na vývoj, rozširovať portfólio produktov a zavádzať kvalitné novinky. Majú čas sprehľadniť svoje produkty, presnejšie sa zamerivať na svojich spotrebiteľov, robiť cielenejší marketing. Majú čas byť bližšie k ľuďom, vytvoriť si s nimi užšie vzťahy, nesklamať. Aj v čase krízy je dôležité dbať na kvalitu vzťahov vo firemných kolektívoch, udržiavať ju a zlepšovať.
Do podnikania je v tomto období potrebné prinášať nové myšlienky a udávať smer, ktorým sa firmy chcú ďalej uberať. Taktiež je treba sústavne monitorovať konkurenciu, hľadať nové nápady, prinášať zmeny, nebáť sa pracovať s novými výzvami a opatrne narábať s financiami.
Manažment  spoločnosti v období krízy musí viac komunikovať s ľuďmi, hovoriť im pravdu, podeliť sa so zamestnancami o nápady a plány do budúcnosti. Ľudia sa potrebujú uistiť, že firma kráča ďalej, iba tak budú schopní naďalej podávať dobré výkony.
Kríza priniesla ponaučenia aj zamestnancom. Mnohí už zabúdali, že dobrá spoločnosť nie je iba o výške odmeňovania, ale aj o istote, dôvere a dobrej pracovnej atmosfére.
(Zdroj: HNONLINE)

Prepad slovenskej ekonomiky potvrdil Štatistický úrad

3. 6. 2009 Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku 2009 podľa spresnených údajov Štatistického úradu zaznamenala prepad o 5,6 %. Je to viac ako očakávaný odhad.
Analytici bánk hovoria, že toto číslo potvrdzuje ich očakávania. Prudký prepad rastu ekonomiky pripisujú poklesu zahraničného aj domáceho dopytu. Kríza poznačila aj ďalšie štáty únie, do ktorých Slovensko vyváža väčšinu svojej produkcie. Na výsledku sa však podpísali aj zastavené dodávky plynu z Ruska.
Hospodárstvo začiatkom roka stiahol najmä zahraničný obchod. Vývoz klesol medziročne o necelú štvrtinu, dovoz sa prepadol o 22,6 %. Investície sa znížili o 4,1 %. Klesla aj konečná spotreba domácností (o 1,2 %).  Naopak, mierny rast o 1,2 %  vykázala konečná spotreba verejnej  správy.
Prognózu vývoja ekonomiky má Ministerstvo financií aktualizovať tento mesiac.


Dáta za ekonomickú aktivitu za mesiace apríl a máj ukážu, že bol prepad slovenskej ekonomiky naozaj dňom recesie.  Miera inflácie by  mala podľa predpokladov štatistikov  na konci roka klesnúť na 2,2 %.  Nezamestnanosť, ktorá sa v závere vlaňajška znížila na dlhoročné minimum pod 9 %, má naopak vzrásť na 11,2 %.
(Zdroj: HNONLINE)

Pri letných brigádach si treba dať pozor na podvodníkov

3. 6. 2009 Podvody s prácou v zahraničí už tradičné sprevádzajú začínajúcu sezónu letných brigád. Aj napriek oveľa väčšej informovanosti sa stále nájdu dôverčivci, ktorí čoraz vynaliezavejším podvodníkom sadnú na lep.
Skúsenosti ukazujú, že naletieť sa dá najmä sľubne vyzerajúcim inzerátom, lákajúcim na zber ovocia či zeleniny do západnej Európy.  Inzeráty na brigádnickú prácu tohto štýlu sa objavujú každý rok.
Záujemcovia o brigády by mali vedieť, že každý sprostredkovateľ práce v zahraničí musí mať povolenie ústredia práce sociálnych vecí a rodiny, musí dodržiavať určité pravidlá a pokiaľ ich poruší, môže prísť o licenciu. Najdôležitejšie je prísť si po informácie pred akceptovaním pracovnej ponuky. Všetko sa dá zistiť, preveriť a vyhnúť sa tak nepríjemnostiam.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner