Medziročný rast cien v Česku bol v auguste 17,5 percenta
12. 9. 2022
Medziročná inflácia v Českej republike bola v auguste 17,5 percenta. Vyplýva to z odhadov analytikov. Podľa ekonómov zdraželi najmä potraviny a energie, oproti júlu naopak zlacneli palivá. Český štatistický úrad zverejní údaje o inflácii za august v pondelok 12. septembra.
"Augustovú infláciu bude ovplyvňovať niekoľko protichodných efektov. Na ďalší rast inflácie bude pôsobiť pokračujúci rast cien energií pre domácnosti a zrejme aj ďalší rast cien potravín. V opačnom smere potom pôjde o pomerne silný desaťpercentný medzimesačný pokles cien pohonných hmôt," povedal analytik Českej bankovej asociácie Jakub Seidler.
Očakáva medziročnú infláciu 17,6 percenta, vplyv podľa neho bude mať tiež vyššia porovnávacia základňa z minulého roka, keď ceny začali už zrýchľovať.
Analytici Raiffeisenbank pri spotrebiteľských cenách očakávajú za august mierne zvýšenie medziročného tempa na 17,7 percenta. V medzimesačnom porovnaní malo však zdražovanie ubrať na razancii z 1,3 na 0,8 percenta, myslí si. Dôvodom relatívne mierneho pohybu inflácie smerom nahor je zlacnenie pohonných hmôt, uviedli. So znižujúcou sa kúpnou silou domácností navyše podľa analytikov banky ubúda priestor na navyšovanie cien.
Naopak, analytik UniCredit Bank Jiří Pour očakáva, že medziročná inflácia sa v auguste spomalila na 17,2 percenta a medzimesačne spotrebiteľské ceny pridali 0,4 percenta. Medzimesačný rast brzdil predovšetkým dvojciferný pokles cien pohonných hmôt v súvislosti so zlacnením ropy, uviedol.
"Hlavným ťahúňom spotrebiteľských cien zostávajú náklady na bývanie, najmä ceny energií. Rast cien potravín zrejme medzimesačne citeľne spomalil, ale medziročne ďalej zrýchlil. Vo zvyšku roka by sa mala medziročná inflácia udržať okolo 17 až 18 percent a počas budúceho roka postupne brzdiť k šiestim až siedmim percentám," odhadol Pour.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
V dôchodkových fondoch pribudlo 10,8 milióna eur
10. 4. 2013
Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 28. marcu tohto roka 5,36 miliardy eur.
Hodnota majetku sporiteľov v porovnaní s 22. marcom vzrástla o 10,8 milióna eur.
V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti evidovali vyše 3,24 miliardy eur, čo znamenalo nárast o 4,9 milióna eur. V zmiešaných fondoch sa nachádzalo vyše 1,35 miliardy eur.
Doplnkové dôchodkové spoločnosti spravovali vo svojich fondoch takmer 1,32 miliardy eur. V príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch sa hodnota dôchodkových jednotiek oproti 22. marcu zmenila od záporných 0,56 % po kladných 0,77 %.
Fondy sa zmenia na želanie
18. 3. 2013
Po novom si ľudia vyberajú, koľko peňazí v ktorom fonde budú chcieť mať.
Fondov v druhom pilieri môže ubudnúť. Dôchodkové správcovské spoločnosti v nich od mája plánujú zmeny. V rozhodovaní sa, ktoré fondy zachovajú a ktoré nie, by im mali pomôcť aj návratky od sporiteľov. Tie musia DSS-kám zaslať už do konca marca.
Novinkou pre ľudí bude aj možnosť rozložiť si majetok. Kým doteraz si Slováci na dôchodok sporia len v jednom penzijnom fonde, po novom dostanú možnosť si svoje úspory rozdeliť medzi garantované a negarantované fondy. V akom pomere, bude závisieť od nich.
V trnavskom PSA odvrátili prepúšťanie 900 ľudí
18. 3. 2013
Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën Slovakia po dohode so zamestnancami odvrátila zrušenie tretej zmeny.
Masovému prepúšťaniu až 900 ľudí sa zabránilo znížením pracovného času z 37,5 na 35 hodín za týždeň.
Približne tritisíc zamestnancov sa tak dva roky nemusí obávať o svoje pracovné miesta, a to napriek nižším objednávkam na výrobu vozidiel .
Pre nízky záujem európskych zákazníkov o francúzske automobily prechádza celý koncern PSA Peugeot Citroën veľkou reštrukturalizáciou výroby.
Zníženie imania Unionu neovplyvní vyvlastnenie
18. 3. 2013
Vlastník zdravotnej poisťovne Union holandská Achmea vyberá z poisťovne peniaze.
Základné imanie znižuje z pôvodných 72 miliónov eur len na 3,5 milióna eur.
Ide o jej vlastné financie, ktoré do poisťovne vložila. Firma to robí v čase, keď MZ finišuje na zákone, ktorý zavádza jednu štátnu zdravotnú poisťovňu a počíta s tým, že ostatné dve súkromné môže štát vyvlastniť.
Zníženie imania je plne v súlade s legislatívou a nemá žiadny vplyv ani na rozsah a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ani na súčasnú úroveň prevádzky zdravotnej poisťovne.
Zdravotná poisťovňa Union bude mať po zmene kapitál na úrovni minimálneho základného imania, ktoré vyžaduje zákon.