Medziročný rast cien v Česku bol v auguste 17,5 percenta
12. 9. 2022
Medziročná inflácia v Českej republike bola v auguste 17,5 percenta. Vyplýva to z odhadov analytikov. Podľa ekonómov zdraželi najmä potraviny a energie, oproti júlu naopak zlacneli palivá. Český štatistický úrad zverejní údaje o inflácii za august v pondelok 12. septembra.
"Augustovú infláciu bude ovplyvňovať niekoľko protichodných efektov. Na ďalší rast inflácie bude pôsobiť pokračujúci rast cien energií pre domácnosti a zrejme aj ďalší rast cien potravín. V opačnom smere potom pôjde o pomerne silný desaťpercentný medzimesačný pokles cien pohonných hmôt," povedal analytik Českej bankovej asociácie Jakub Seidler.
Očakáva medziročnú infláciu 17,6 percenta, vplyv podľa neho bude mať tiež vyššia porovnávacia základňa z minulého roka, keď ceny začali už zrýchľovať.
Analytici Raiffeisenbank pri spotrebiteľských cenách očakávajú za august mierne zvýšenie medziročného tempa na 17,7 percenta. V medzimesačnom porovnaní malo však zdražovanie ubrať na razancii z 1,3 na 0,8 percenta, myslí si. Dôvodom relatívne mierneho pohybu inflácie smerom nahor je zlacnenie pohonných hmôt, uviedli. So znižujúcou sa kúpnou silou domácností navyše podľa analytikov banky ubúda priestor na navyšovanie cien.
Naopak, analytik UniCredit Bank Jiří Pour očakáva, že medziročná inflácia sa v auguste spomalila na 17,2 percenta a medzimesačne spotrebiteľské ceny pridali 0,4 percenta. Medzimesačný rast brzdil predovšetkým dvojciferný pokles cien pohonných hmôt v súvislosti so zlacnením ropy, uviedol.
"Hlavným ťahúňom spotrebiteľských cien zostávajú náklady na bývanie, najmä ceny energií. Rast cien potravín zrejme medzimesačne citeľne spomalil, ale medziročne ďalej zrýchlil. Vo zvyšku roka by sa mala medziročná inflácia udržať okolo 17 až 18 percent a počas budúceho roka postupne brzdiť k šiestim až siedmim percentám," odhadol Pour.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Slováci hľadajú odvahu pre akcie
11. 4. 2017
Počet sporiteľov opäť rastie, hodnota majetku dosiahla nový rekord. Najviac zarábali indexové fondy.
Odlev sporiteľov z druhého piliera sa zastavil, vlani ich podľa analýzy Národnej banky Slovenska pribudlo 33-tisíc, rok predtým pritom správcovia hlásili pokles počtu ľudí o 90-tisíc. Zmena trendu je pozitívna, keďže podľa súčasných podmienok sa zamestnanec v druhom pilieri automaticky neocitne, musí požiadať o vstup. Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna sa spolieha na to, že počet sporiteľov v druhom pilieri bude ešte rásť. Dôvodom má byť novela o programovom výbere, ktorá od budúceho februára dá až polovici dôchodcov možnosť vybrať si svoje úspory v prípade záujmu naraz.
zdroj: hnonline.sk
Menej Slovákov dosiahne na hypotéky
6. 4. 2017
Vlaňajší medziročný nárast počtu hypoték o 14 percent sa už nezopakuje. Nové pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) pre ich schvaľovanie spôsobia, že ich počet bude klesať. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.
Vlani klesla priemerná sadzba úverov na bývanie na historicky najnižšiu úroveň, z 2,54 percenta na 1,86 percenta. Nižší úrok ako Slovensko zaznamenali iba štyri krajiny eurozóny - Nemecko, Fínsko, Portugalsko a Francúzsko. Sprísnenie legislatívy ešte trh nepocítil a úrokové sadzby stále smerujú nadol. Dokonca niektoré banky znížili úroky na hypotéky pod jedno percento, hoci len pri splnení niektorých podmienok. Od marca musia banky pri poskytovaní úverov na financovanie bývania viac prihliadať na to, či klient bude schopný požičané peniaze splácať. Finančné domy v prípade žiadateľov počítajú s tým, aby mali pri splácaní rezervu. Spotrebiteľovi by tak po znížení jeho príjmu o splátku poskytovaného úveru, životné minimum a splátky existujúcich úverov mala zostať istá časť príjmu ako rezerva pre nepredvídané skutočnosti. Rezerva sa bude postupne zvyšovať z 5 percent a od 1. júla 2018 má byť na úrovni 20 percent príjmu zníženého o životné minimum. To je v súčasnosti na úrovni 198,09 eura. Pri tom, aby bol rast úverov na Slovensku zdravý a udržateľný, banky musia prihliadať aj na tzv. parameter LTV, teda na pomer medzi výškou poskytnutej hypotéky a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti. Poskytovanie 100-percentných hypoték je obmedzené už v súčasnosti, žiadny úver by nemal byť vyšší ako 100 percent a nad 90 percent LTV by mal byť maximálny podiel objemu nových úverov na úrovni 10 percent. Hypoték pokrývajúcich 80 percent až 100 percent hodnoty nehnuteľnosti bude môcť byť od 1. júla 2017 len 40 percent.
zdroj: hnonline.sk
Česi hospodárili v marci s prebytkom
4. 4. 2017
Štátny rozpočet Českej republiky dosiahol ku koncu marca prebytok na úrovni 4,7 miliardy korún (173,88 milióna eur). V medziročnom porovnaní to znamená výrazný pokles, keď v marci minulého roka predstavoval rekordných 43,6 miliardy korún. Uviedlo to dnes české ministerstvo financií, podľa ktorého sa pod pokles podpísal najmä nižší objem financií z Európskej únie (EÚ).
Celkové príjmy štátneho rozpočtu dosiahli ku koncu marca 307,7 miliardy korún a výdavky celkovo 303 miliárd korún. "Medziročne nižší prebytok výrazne ovplyvnili prostriedky prijaté z EÚ a finančných mechanizmov, ktoré boli za prvé tri mesiace roka 2017 nižšie o 52,7 miliardy korún," povedal hovorca ministerstva Michal Žurovec. Ministerstvo očakáva väčší výber DPH vďaka zavedeniu kontrolného hlásenia a elektronickej evidencii tržieb (EET). Do tej sa od decembra minulého roka v prvej fáze zapojili podnikatelia v oblasti stravovacích a ubytovacích služieb a v druhej fáze od 1. marca aj maloobchod a veľkoobchod.
zdroj: hnonline.sk
Slovenské firmy získajú na posilnení českej koruny
4. 4. 2017
Umelé oslabovanie českej koruny sa blíži ku koncu. Českej národnej banke sa skončil záväzok ju brániť na konci marca. Odborníci predpokladajú posilnenie českej meny na 26 korún za euro. Túto skutočnosť privítajú najmä slovenské firmy vyvážajúce tovar do Českej republiky, ktoré budú profitovať z lacnejšieho exportu. Zároveň ide o zlú správu pre bežných Slovákov, ktorí si za nákup a dovolenku u našich západných susedov zaplatia viac.
Posilnenie koruny bude mať na zahraničný obchod medzi Slovenskom a Českom dvojitý efekt. „Pre slovenských exportérov pôjde o priaznivú správu, keďže sa zlacní ich vývoz v prepočte na českú korunu. Za svoj tovar dostanú viac ako doteraz,“ vysvetľuje Tomáš Holinka, analytik Moody's. Naopak, pre českých exportérov táto situácia nebude priaznivá, keďže budú inkasovať menej, no nepôjde o žiadnu zásadnú zmenu. Najväčší rozdiel pocítia Slováci, ktorí si za nákup alebo dovolenku v Česku priplatia. Na druhej strane, Slovensko bude pre české domácnosti z hľadiska dovoleniek atraktívnejšie. Možno teda očakávať rast návštev Čechov u nás.
zdroj: hnonline.sk