Lehota úradu práce k žiadosti o súhlas s výpoveďou
30. 5. 2022
Od 1. 4. 2022 je účinná novela č. 82/2022 Z. z. Zákonníka práce a novela zákona o službách zamestnanosti (v článku II. tejto novely), ktorá mení a upravuje postup pri skončení pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa so zamestnancom so zdravotným postihnutím.
Podľa pôvodnej právnej úpravy mal príslušný úrad práce lehotu na vyjadrenie k výpovedi zamestnanca so zdravotným postihnutím 30 až 90 dní, po novom na to bude mať úrad práce len sedem pracovných dní.
Ak úrad práce do siedmich pracovných dní nezaujme stanovisko k výpovedi, bude sa to považovať za súhlas s výpoveďou pre zdravotne postihnutého zamestnanca. To znamená, že novelou došlo k výraznému skráteniu 30-dňovej lehoty na udelenie súhlasu príslušným úradom práce na 7 dní odo dňa doručenia žiadosti a po márnom uplynutí lehoty nastane fikcia udelenia súhlasu. Uvedené vyplýva z ust. § 70 ods. 10 novely zákona o službách zamestnanosti: „Ak úrad v lehote na vybavenie žiadosti nevydal rozhodnutie, predpokladá sa, že vydal rozhodnutie, ktorým udelil súhlas zamestnávateľovi na skončenie pracovného pomeru výpoveďou zamestnancovi, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, alebo na skončenie štátnozamestnaneckého pomeru výpoveďou štátnemu zamestnancovi, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím. Za deň doručenia rozhodnutia sa považuje tretí deň od uplynutia lehoty na vybavenie žiadosti.” Podľa prechodného ustanovenia § 72at novely zákona konania začaté začaté pred 1. aprílom 2022, ktoré neboli právoplatne ukončené, sa dokončia podľa predpisov účinných do 31. marca 2022.“
S účinnosťou od 1. 4. 2022 je zamestnávateľ zároveň povinný bezodkladne oznámiť zamestnancovi so zdravotným postihnutím, že podal na úrad práce žiadosť o udelenie predchádzajúceho súhlasu so skončením jeho pracovného pomeru.
K
E-predaj zobudil rekordnú výstavbu hál
1. 12. 2017
Haly na Slovensku pribúdajú a priemyselnému trhu sa darí. Dokazuje to aj fakt, že sa u nás celková plocha priemyselných a logistických plôch vyšplhala na historickú úroveň. Za posledných päť rokov ide o takmer dvojnásobný nárast ponuky takýchto priestorov.
V treťom kvartáli bola plocha priemyselných a logistických nehnuteľností na úrovni 2,01 milióna štvorcových metrov, pričom v roku 2012 bola 1,16 milióna štvorcových metrov. Podľa poradenskej spoločnosti JLL je tento pozitívny vývoj odrazom priaznivej ekonomickej situácie. „Jedným z hlavných faktorov je vývoj v internetovom obchode a pokračujúce zvyšovanie výroby v automobilovom priemysle,“ dodáva Samuel Šporka, vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL. Tvrdí, že Slovensko je v strategickej polohe v srdci strednej a východnej Európy, teda sa stáva miestom, odkiaľ sú zásobované všetky odberné miesta spoločností v tomto regióne. Pomáha tomu diaľničné napojenie na Poľsko, Česko, Maďarsko či Rakúsko. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa viac než 90 percent investícií do logistických nehnuteľností sústreďuje najmä na západnom Slovensku.
Bitocoin prelomil magickú hranicu
29. 11. 2017
Hodnota digitálnej meny Bitcoin na veľkých burzách, vrátane sledovanej platformy BitStamp, prekročila hranicu 10-tisíc dolárov (približne 8 438 eur). Od začiatku tohto roka Bitcoin stúpol už desaťnásobne, čo je najväčší rast zo všetkých tried aktív. Bitcoinu pomáha rastúci dopyt od inštitucionálnych investorov po tom, čo sa rozšírilo jeho používanie, napísala agentúra Reuters.
Na platforme BitStamp dnes ráno Bitcoin vzrástol až na 10 743,61 dolára. Na menších platformách, ako CEX.IO a indexu coinmarketcap.com prekročil Bitcoin hranicu 10-tisíc USD oveľa skôr ako na BitStampe. Skeptici však stále upozorňujú, že je to klasická špekulatívna bublina, ktorá nemá žiadnu súvislosť s reálnou aktivitou na finančnom trhu alebo ekonomikou. Najväčším kritikom je šéf americkej banky JPMorgan Jamie Dimon, ktorý Bitcoin označil za podvod. "Rast hodnoty je pokračovaním dlhodobého trendu, ktorý bol ťahaný špekulatívnou aktivitou v Japonsku a tiež inštitucionálnymi investormi, ktorí sa pripojili k trhu s kryptomenami," uviedol šéf marketingu hongkonskej burzy Gatecoin Thomas Glucksmann. Sol Lederer z americkej technologickej spoločnosti LOOMIA však dodáva, že budúcnosť Bitcoinu je stále neistá. Podľa neho už niekoľko rokov čelí rovnakým vážnych technickým problémom a silnej konkurencii novších, sofistikovanejších blockchainov, čo sú decentralizované databázy, ktoré sa používajú pri kryptomenách ako účtovná kniha.
Ceny energií sa v roku 2018 menia: Zdražie elektrina aj plyn
29. 11. 2017
Koncová cena elektriny pre domácnosti od 1. januára 2018 medziročne stúpne v priemere o 2,71 %. Cena plynu pre domácnosti sa zvýši priemerne o 0,38 %, cena tepla o 1,0 %, dodávka vody o 0,18 %. Informoval o tom v utorok predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek.
"Nárast ceny elektrickej energie v priemere pre Slovensko pre rok 2018 bude 2,71 %. Je to priemerný nárast z maximálnych možných úprav, ktorý si obchodníci urobia," povedal. V tarife D1 to podľa neho predstavuje za Slovenskú republiku priemerný nárast o 0,13 eura za mesiac alebo o 1,37 %, v tarife D2 o 0,51 eura alebo 2,08 %.Stúpne aj cena plynu. Cena plynu sa podľa Jahnátkových slov budúci rok zvýši v priemere o 0,38 %. "Cena komodity sa zvýšila. O nárast koncovej ceny požiadali len štyri subjekty, Slovenský plynárenský priemysel (SPP) o zvýšenie nepožiadal," doplnil. Teplo podľa predsedu ÚRSO v roku 2018 v priemere zdražie o 1 %. "Variabilná zložka vzrastie z toho o 1,2 % a fixná zložka o 0,9 %," poznamenal. Cena tepla sa podľa neho odvíja od ceny plynu, elektriny či uhlia. Predpokladá sa podľa jeho slov, že vplyvom najmä zatepľovania budov, objednané množstvo tepla budúci rok poklesne medziročne o 7 %, bude to však závisieť od vývoja počasia. Cena tzv. vodného sa podľa Jahnátka zvýši za Slovensko v priemere o 0,18 %, cena tzv. stočného o 0,91 %. "Väčšina vodárenských spoločností nepodala návrh na zvýšenie cien," dodal Jahnátek.
Na Slovensku plánujú traja investori vytvoriť 347 nových pracovných miest
28. 11. 2017
Firmy už požiadali štát o poskytnutie investičnej pomoci v celkovej výške 4,5 milióna eur.
Na Slovensku by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. Tie plánujú vytvoriť traja zahraniční investori. Spoločnosti Dongil Rubber Belt, Pankl Automotive a Röchling Automotive chcú v Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici preinvestovať viac ako 48 miliónov eur.Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, firmy už požiadali štát o poskytnutie investičnej pomoci v celkovej výške 4,5 milióna eur. Spoločnosť Pankl Automotive chce v Topoľčanoch zriadiť vysoko výkonné centrum pre výrobu krytov na prevodovky a motory. Firma chce preinvestovať vyše 12 miliónov eur. Vytvoriť by mala 120 nových pracovných miest. Od štátu žiada poskytnutie pomoci vo forme úľavy na dani z príjmov v celkovej výške 1,55 milióna eur. Investičný zámer chce investor začať realizovať už v tomto roku.
Kórejská spoločnosť Dongil Rubber Belt chce rozšíriť svoj výrobný závod na výrobu gumových tesnení v Považskej Bystrici. Celkovo by mala preinvestovať 19,2 milióna eur a vytvoriť 150 nových pracovných miest. Po schválení vládnym kabinetom by mal investor dostať investičné stimuly vo forme daňových úľav v objeme 1,95 milióna eur.
Nemecká firma Röchling Automotive plánuje v obci Kočovce, v okrese Nové Mesto nad Váhom, vybudovať nový podnik na výrobu plastových automobilových komponentov. Investor by mal vytvoriť 77 nových pracovných miest. Výstavba nového závodu si vyžiada vyše 16,8 milióna eur. Investor požaduje od štátu miliónovú investičnú pomoc, taktiež vo forme úľavy na dani z príjmov.