Inflácia v októbri vzrástla na 3,1 %, je to tretia najvyššia hodnota tohto roka
18. 11. 2024
Občania môžu nárast vnímať najmä pri cenách potravín a nápojov, negatívne však ovplyvňuje aj iné položky. Inflácia stúpla v októbri na 3,1 % zo septembrových 2,6 %. Nárast cien v medziročnom porovnaní tak dosiahol po januári a februári tretiu najvyššiu tohtoročnú hodnotu. Rast cien v porovnaní so septembrom dosiahol 0,7 %, čo bolo zhodne s januárom najvyššie medzimesačné tempo rastu v tomto roku. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V októbri ceny vzrástli v 11 z 12 odborov v rozsahu od 0,8 % v odbore bývanie a energie do 9,8 % v odbore vzdelávanie. Zlacnenie zaznamenal len odbor doprava.
Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali naďalej vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 5 %. Priplatili sme si najmä za oleje a tuky o 30,5 %, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie v tomto roku. Zdražela aj zelenina o 13,3 %, ovocie o 11,9 % a nealkoholické nápoje o 4,3 %. Poklesli iba ceny mäsa o 0,5 %.
Ceny pohonných látok boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne ešte stále výrazne nižšie, a to o 9,5 %, a mali pozitívny vplyv na infláciu. Tento efekt však prekrylo zdražovanie iných položiek v odbore doprava najmä dopravných služieb o 16,5 %. Medziročne klesli ceny audiotechniky, zariadení na spracovanie informácií a domácich spotrebičov.
V porovnaní so septembrom vzrástli spotrebiteľské ceny medzimesačne v desiatich z 12 odborov. Zvýšili sa od 0,1 % do 2,1 %. Najvýraznejší nárast sa prejavil pri cenách potravín a nealkoholických nápojov, pričom dynamickejšie zvýšenia sa prejavili vo všetkých deviatich sledovaných potravinových položkách. Najviac zdraželi zelenina o 8,2 %, oleje a tuky o 6,4 %, ako aj ovocie o takmer 5 %. Ceny sa v medzimesačnom porovnaní zvýšili aj pri ostatných potravinových položkách, ako pri mlieku, syroch a vajciach či chlebe s obilninami, ale maximálne o 1,4 %.
Dosah na rast cien mali opäť aj vyššie ceny vodného, stočného, údržby a opráv obydlia v odbore bývanie a energie. V porovnaní so septembrom zdraželi aj odevy a obuv, pohonné hmoty, ako aj reštauračné a stravovacie služby. Zníženie zaznamenali štatistici v odbore alkoholické nápoje a tabak (najmä piva a vína) a sezónne zlacnenie sa prejavilo pri ubytovacích službách alebo organizovaných dovolenkových zájazdoch.
V súhrne za desať mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Návštevnosť hotelov v januári klesla o 94 percent
24. 3. 2021
Návštevnosť hotelov a penziónov v januári klesla o 94 percent. Zariadenia cestovného ruchu navštívilo v prvom mesiaci tohto roka len necelých šesť percent počtu návštevníkov z januára 2020.
Najvyšší prepad návštevnosti zaznamenali kraje zamerané na zimný cestovný ruch, návštevnosť ostatných ťahali len kúpele. Informoval o tom štatistický úrad.
Nové, prísnejšie opatrenia proti ochoreniu COVID-19, ktoré úplne obmedzili ubytovanie hostí v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach, spôsobili prepad počtu hostí počas januára 2021 o 94,1 percenta.
Celkovo sa v januári 2021 ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 26 600 hostí, čo je druhý najnižší počet a súčasne druhý najvyšší percentuálny prepad od začiatku roka 2020 (horšia situácia bola len v apríli 2020).
Počas januára vytvárali návštevnosť hostia zo zimných pobytov začatých pred januárom 2021, kúpeľní hostia, návštevníci súkromných bytov a chát (prevádzkovaných podnikateľmi), prípadne dlhodobo ubytovaní cestujúci na služobných cestách a študenti na výmenných pobytoch.
Návštevnosť klesala piaty mesiac po sebe. Hostia strávili v zariadeniach viac ako 112-tisíc nocí, medziročne sa ich počet znížil o 90,5 percenta.
V rovnakom období minulého roka počet návštevníkov pritom dosiahol takmer 450-tisíc osôb a 1,2 milióna prenocovaní.
Dĺžka pobytov medziročne vzrástla z 2,7 na 4,2 noci, opäť vďaka kúpeľným pobytom domácich návštevníkov.
Najvyšší nárast počtu prenocovaní bol v Trenčianskom kraji z 3,5 na 7,8 noci a Banskobystrickom kraji z 2,7 na 6,8 noci.
V
Pracovný trh sa zmení
19. 3. 2021
Pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené opatrenia prevrátili na ruby pracovné pozície v mnohých firmách.
Ohrození prepúšťaním sú najmä ľudia pracujúci na administratívnych pozíciách, naopak, žiadanejšími budú všetky profesie, ktoré sa dajú efektívne vykonávať z domu. Uviedla to spoločnosť Elanor Slovakia, ktorá poskytuje outsourcing mzdových a administratívnych personálnych služieb na Slovensku.
Podľa country manažéra spoločnosti Ivana Ziziča pandémia podporila digitalizáciu a zefektívňovanie vo firmách. "Po roku bez zmeny zamestnávatelia zisťujú, že sa dá fungovať v niektorých prípadoch aj vzdialene, nie sú potrebné niektoré pracovné pozície," okomentoval Zizič.
Pandémia podľa jeho predpokladov najviac zasiahne administratívne pozície, ako sú office manažéri, personál na recepcii či rôzni referenti.
Medzi najohrozenejšie budú patriť aj pozície mzdového účtovníka, finančného účtovníka, správcu vozidlového parku, marketingového pracovníka či pracovníkov služieb," vymenoval Zizič s tým, že firmy totiž časom prišli na to, že je rozumnejšie niektoré činnosti outsourcovať, teda zveriť ich špecializovaným spoločnostiam.
Naopak, medzi najžiadanejšie pozície budú čoskoro patriť tie, ktoré sa dajú efektívne vykonávať z domu – sem patrí napríklad sektor IT.
"V niektorých ohľadoch si dokonca myslím, že príde k rozvoju na podnikateľskom trhu, kde firmy z IT budú pracovať skôr projektovo, respektíve jednotliví ľudia budú pracovať projektovo a nie s cieľom byť niekde zamestnaní," predpovedá Zizič.
Veľkú budúcnosť vidí Zizič aj v rozvoji psychoterapie vo firmách. Pri zmene pracovného prostredia totiž podľa neho ľudia potrebujú aj oporu od profesionálov.
"Aktuálny stav vnímam ako veľmi podcenený zo strany zamestnávateľov v týchto zemepisných šírkach," uzavrel Zizič.
V
Obchodovaniu so zahraničím sa darí aj cez krízu
12. 3. 2021
Zahraničný obchod Slovenska pokračuje v dobrej kondícii. Výsledné saldo zahraničného obchodu v januári 2021 bolo aktívne, a to v objeme 241,2 milióna eur, čo je o 235,7 milióna eur vyššou hodnotou ako v januári 2020.
Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad. Pozitívne sa na bilancii zahraničného obchodu tradične podpísal automobilový priemysel. Naopak, horší výsledok zapísal obchod s minerálnymi palivami a chemikáliami.
Celkový vývoz tovaru v úvode roka dosiahol podľa predbežných výsledkov hodnotu 6,6 miliardy eur, pri medziročnom poklese o 0,1 percenta.
"Vývoz sa tak udržal na minuloročnej úrovni," okomentovali štatistici. Export najpodstatnejšej triedy zahraničného obchodu SR – stroje a prepravné zariadenia - do ktorej patrí aj automobilový priemysel, vzrástol v prvom mesiaci tohto roka medziročne o 3,4 percenta.
"Nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak trvá nepretržite od júna 2020. Stroje a prepravné zariadenia tvorili v januári takmer dve tretiny celkového vývozu tovarov vyrobených na Slovensku (64,8 percenta) a viac ako polovicu celkového dovozu (50,9 percenta)," špecifikovali štatistici.
Prebytok vývozu nad dovozom sa ukázal len v dvoch triedach zahraničného obchodu, avšak v tých najobchodovanejších. Export v triede stroje a prepravné zariadenia prevýšil import o viac ako miliardu eur. Naopak, dovoz vyšší ako vývoz o viac ako 350 miliónov eur vykázali triedy minerálne palivá a chemikálie.
Celkový dovoz tovaru na Slovensko po dvoch mesiacoch medziročného rastu z konca minulého roka sa v januári opäť znížil o 3,6 percenta, keď dosiahol 6,4 miliardy eur.
Celkový výsledok ovplyvnil najmä pokles dovozu podielovo významných tried - minerálne palivá o 17,4 percenta a priemyselné výrobky o 15,6 percenta.
V
Po náznaku oživenia sa stavebníctvo v úvode roka prepadlo takmer o pätinu
12. 3. 2021
Po náznaku optimistickejšieho vývoja stavebnej produkcie na Slovensku koncom vlaňajška sa stavebníctvo v úvode tohto roka opäť medziročne prepadlo takmer o pätinu. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad.
Okrem zníženia výstavby za takmer 20-percentným poklesom stojí aj vysoký porovnávajúci základ z januára 2020, keď bol objem stavebnej produkcie najvyšší od roku 2008.
"Stavebné aktivity v prvom mesiaci roka dosahujú dlhodobo najnižší výkon," okomentovali štatistici s tým, že celkový objem stavebnej produkcie v januári 2021 medziročne klesol o 19,8 percenta na 254,3 milióna eur.
"Bol síce najnižší od roku 2017, ale stále mierne nad priemerom januárovej produkcie za posledných deväť rokov," porovnali štatistici. V porovnaní s decembrom 2020 po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia nižšia o 2,4 percenta.
Na začiatku roka klesol najmä objem stavebných prác v tuzemsku. Domáca stavebná produkcia nedosiahla medziročný rast od marca 2020.
Ku koncu roka sa jej pokles zmierňoval, no v prvom mesiaci roka 2021 bolo medziročné zníženie opäť vyššie, a to o 18,9 percenta. Znížil sa objem prác obidvoch zložiek tuzemskej produkcie, z toho novej výstavby vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 18 percent a opráv a údržby o 18,9 percenta.
V