Dôchodkový vek sa zastropuje na 64 rokov. Ekonómovia to nevidia ružovo
1. 4. 2019
Podľa nezávislej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dôchodkový strop 64 rokov spôsobí pokles novopriznaných penzií v roku 2066 až o 9,6 percenta. Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropuje na 64 rokov. Ženy majú ísť do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa. Parlament schválil vo štvrtok 91 hlasmi návrh ústavného zákona z dielne koaličného Smeru-SD.
Ústavný zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. júla tohto roka. Za prijatie hlasovali všetci poslanci Smeru-SD, SNS, celý klub ĽSNS, traja poslanci Mosta-Híd, a to Elemér Jakab, Peter Vörös, Ladislav Balódi, hnutie Sme rodina a päť nezaradených poslancov Alena Bašistová, Peter Marček, Juraj Kolesár, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, názory neboli jednotné ani v koalícii. Do Ústavy SR sa dostane formulácia, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov". Ženy však budú môcť ísť do dôchodku skôr, a to za výchovu dieťaťa. Tento návrh predložila v pléne parlamentu poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD). Ženám, ktoré vychovali jedno dieťa, bude znížený vek odchodu do dôchodku o šesť mesiacov. Matky, ktoré vychovali dve deti, budú odchádzať do dôchodku o jeden rok skôr a ženy s troma a viac deťmi by mali byť zvýhodnené o rok a pol. „Týmto sa vyjadruje ústavná podpora plnohodnotnej výchove detí ako fundamentálnemu predpokladu pozitívneho demografického vývoja,“ uvádza sa v schválenom pozmeňujúcom návrhu. Podrobnosti o uvedených právach, vrátane definície výchovy dieťaťa, aby boli splnené podmienky pre zníženie hornej hranice dôchodkového veku, ustanoví zákon o sociálnom poistení. Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku bude Ústavou SR garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde. "Každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda," definuje návrh s tým, že podrobnosti o úprave minimálnej mzdy ustanoví tiež zákon. Ústavne tiež budú zakotvené základné piliere dôchodkového zabezpečenia. "Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok," uvádza sa v schválenom návrhu ústavného zákona. Ekonónovia už dlhšiu dobu upozorňovali, že takéto radikálne opatrenie v penziách bude mať veľmi negatívne dopady. Podľa nezávislej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť dôchodkový strop 64 rokov spôsobí pokles novopriznaných penzií v roku 2066 až o 9,6 percenta. Okrem iného by sa malo aj zhoršiť verejné hospodárenie. Dlh Slovenska by sa mohol v priebehu 50 rokov vyšplhať až na takmer 132 percent hrubého domáceho produktu. To by znamenalo pri súčasnej výške HDP, že namiesto 8100 eur, ktoré dlhuje cez záväzky vlády každý vrátane batoliat a dôchodcov, by bol dlh v prepočte na hlavu okolo 20-tisíc eur.
(Zdroj: aktuality.sk)
Toyota zaplatí v USA pokutu 32 miliónov dolárov
23. 12. 2010
Japonská automobilka Toyota Motor zaplatí americkej vláde rekordnú pokutu 32,4 milióna dolárov.
Pokuta sa vzťahuje k dvom zvolávacím akciám, pri ktorých firma bola nútená v Spojených štátoch prezrieť alebo opraviť asi 11 miliónov svojich automobilov. Nedostatky, ktoré boli na autách zistené, predstavovali podľa regulačných úradov nebezpečenstvo pre posádku.
Elektrina pre domácnosti zdražie
22. 12. 2010
Koncová cena elektriny pre domácnosti v r. 2011 vzrastie priemerne o 4,82 %.
Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, 20. decembra vydal rozhodnutie o výške tarify za prevádzkovanie systému na budúci rok pre spoločnosti ZSE Energia, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika. Táto tarifa v sebe zahŕňa podporu ťažby domáceho uhlia, výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a podporu vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. Výška priemernej tarify za prevádzkovanie systému na rok 2011 sa oproti roku 2010 zvyšuje o 8,5 eura/MWh. Najväčší podiel na položke elektriny z obnoviteľných zdrojov má fotovoltika.
Polovica liekov bude bez doplatku
21. 12. 2010
Od začiatku budúceho roka si budú môcť pacienti na Slovenku vybrať z viac druhov liekov.
V novej kategorizácii od januára bude zaradených celkovo 5455 liekov, z toho až 50 % liekov bude bez doplatku pacienta alebo s maximálnym doplatkom pacienta do 1 eura. Momentálne je na trhu 5335 liekov. Liekov bez doplatku pacienta bude celkom 1703 (31 percent), pričom od januára 2011 ich bude bez doplatku alebo s doplatkom do 1 eura celkom 2720 liekov (50 %). Prakticky na každé ochorenie existuje podľa ministerstva viacero druhov liekov. Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom.
Teplo nezdražie vďaka výhodnejším kvótam
21. 12. 2010
Slovensku sa podarilo vyjednať do roku 2013 výhodnejšie podmienky prideľovania emisných kvót pre priemyselné sektory a výrobcov tepla pôsobiacich v SR, čím sa zabránilo prudkému zdražovaniu tepla.
Vyplýva to z uznesenia Výboru pre klimatické zmeny, ktoré zverejnili na Rade EÚ pre životné prostredie v Bruseli. Envirorezort uviedol, že vďaka naliehaniu a racionálnej argumentácii skupiny krajín vrátane SR si nakoniec polepší sektor výroby hnojív, výroby ocele, cementu a sektor teplárenstva, čo je pre subjekty pôsobiace v SR priaznivé.