Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Typy ľudí - VI. večer

Ak bolo na schôdzi niečo schválené, nič to, ešte stále môžeme využiť zákony odkladania.

Odkladanie, ktoré vydrží dovtedy, kým sa úloha nestane nepotrebnou, môže celkom vylúčiť nutnosť pracovať.

Odkladanie vylučuje nudu. Ten, kto všetko odkladá, nemá nikdy pocit, že nemá čo robiť.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
O podnikaní a vede - VII. večer

Keď konečne pochopíš všetky výnimky, nebudeš mať ani poňatia o tom, o akom pravidle bola pôvodne reč.

Tajomstvom pružnosti je nerozhodnosť.

Odborník sa čím ďalej tým viac špecializuje, až nakoniec ovláda všetko o ničom.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho zákony a komentáre

Keď dvaja vidia to isté, nemusí to byť to isté.

Ak vám niekto sľúbi nápravu, to ešte neznamená, že sa veci obrátia k lepšiemu.

Najväčšia radosť je škodoradosť.

(Murphyho zrnká II)
Láska a sex

Bohužiaľ, dnes - po prvýkrát v histórii ľudstva - je sex pre človeka nebezpečnejší ako cigaretka potom.

Geniálne je to, čo dokáže zmeniť malé na veľké bez pridávania hmoty zvonku.

Najväčšou tragédiou je vydať sa z lásky a potom zistiť, že dotyčný nemá peniaze.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Život je obchod

Podnikanie a súdne spory sú ako siamské dvojčatá – jedno by bez druhého nemohlo plnohodnotne existovať. Problém je len v tom, že sa nedá súčasne aj podnikať, aj súdiť sa. Na tomto je postavený advokátsky chlebíček. A treba povedať, že je to chlebíček dosť mastný...

Dobrý nápad je hodný groš. Za zlý nápad sa, bohužiaľ, platí oveľa viac To vie každý. Čo však vie málokto, je rozpoznať dobrý nápad od zlého. Na to existujú len dve metódy: metóda dobrého nosa a metód pokusov a omylov. Tá prvá je výsadou pár vyvolených, no a druhá zostala pre všetkých ostatných.

Nie každý môže byť Rockefeller, ale každý to môže aspoň skúsiť.

(Zrnká úsmevu)

Desať rokov eura na Slovensku

9. 1. 2019 Euro oslavuje na Slovensku okrúhle desiate narodeniny. Pri jeho zavedení patril k najväčším obavám obyvateľov prudký či neprimeraný nárast cien tovarov a služieb. Extrémne výkyvy cien však zavedenie eura neprinieslo. Za desať rokov sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov o 16,6 percenta, čo je takmer na úrovni priemeru krajín EÚ (16,2 percenta).
​V susedných krajinách, ktoré sú členmi EÚ, rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov výraznejšie, vyplýva z analýzy Slovenského farmárskeho, družstva. "U našich neeurových susedov potraviny a nealkoholické nápoje za posledných desať rokov zdraželi výraznejšie ako u nás. V Maďarsku si za posledné desaťročie ceny potravín a nealko nápojov pripísali na svoje konto nárast o tretinu, v Poľsku o štvrtinu a v Českej republike zdraželi takmer o 24 percenta," uviedla analytička družstva Eva Sadovská. Napriek tomu sú priemerné ceny potravín na Slovensku ešte stále najvyššie z krajín V4. "Vyplýva to z nižšej vstupnej cenovej hladiny," dodala Sadovská. Najvýraznejšie zdražovanie v rámci EÚ postihlo Maltu (o 36,6 %). Naopak, Íri v súčasnosti nakupujú potraviny a nealkoholické nápoje o 14,1 percenta lacnejšie ako pred desiatimi rokmi. Ceny potravín a nealkoholických nápojov však na Slovensku nerástli plynule. Po zavedení spoločnej meny boli ceny ešte ovplyvňované hospodárskou krízou a poklesli o 3,8 percenta. Nasledovali štyri roky rastu v rozpätí 1,7 percenta až 5,9 percenta. V roku 2014 bolo zdražovanie vystriedané zlacňovaním, a tento trend pokračoval až do roku 2016. Obrat nastal v roku 2017, keď potraviny zdraželi o štyri percentá a za 11 mesiacov roku 2018 o ďalších 4,2 percenta, vyplýva z analýzy.
(Zdroj: hnonline.sk)

MMF odsúhlasilo úver pre Kososvo

23. 7. 2010 Dva roky potom, čo sa Kosovo oddelilo od Srbska, tým fond otvoril tejto krajine dvere ďalším pôžičkám od Európskej únie a Svetovej banky.
Medzinárodný menový fond odsúhlasil pre Kosovo program, ktorý je záložný na tvz. "stand-by" úveru na 18 mesiacov v sume 108 miliónov eur. Okamžite uvoľnil pre Kososvo približne 22 miliónov eur, pričom zvyšok peňazí bude uvoľňovaný v závislosti na štvrťročných previerkach plnenia podmienok. Cieľom programu je poskytnúť vláde fiškálne rezervy a financie pre prípad núdze o peňažnú likviditu v bankovom systéme. Kosovo podľa MMF sľúbilo, že zlepší správu daní a zdrží sa výdavkov, ktoré nie sú podložené zaistenými financiami.

Počet konkurzov na Slovensku sa stále zvyšuje

23. 7. 2010 Bratislava - Napriek istým náznakom ekonomického oživenia sa počet bankrotov a neuhradených záväzkov obchodných spoločností a podnikateľov naďalej zvyšuje.
Za prvé tri mesiace tohto roka bolo zaznamenaných celkovo 103 vyhlásených konkurzov, čo predstavuje oproti 61 vyhláseným konkurzom za rovnaké obdobie minulého roka nárast takmer o 69 %.

O falošné bankovky už nie je záujem.

22. 7. 2010 Bratislava – Záujem o falošné bankovky na Slovensku v 1. polroku tohto roku výrazne klesol.
Zachytených bolo 652 kusov v hodnote 45 800 eur. V porovnaní s minulým rokom je to o dve pätiny menej než za rovnaké obdobie minulého roku. Naopak, viac ako trojnásobne stúpol počet zistených nepravých eurových mincí.Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).

Rusko zvýši daň na ťažbu plynu až o 61%

22. 7. 2010 Moskva - Ruské ministerstvo financií navrhuje zvýšiť daň na ťažbu zemného plynu od budúceho roka až o 61 percent.
Zároveň usiluje o stanovenie paušálneho cla na vývoz ropných produktov od roku 2013, ktoré má predstavovať 60 % z cla na vývoz ropy. Zvýšenie dane z ťažby plynu by bolo prvé od roku 2005. Vyššia daň spolu s ďalšími fiškálnymi opatreniami by v budúcom roku mala priniesť rozpočtu ďalších 200 miliárd rubľov (5,12 miliardy eur ). Producenti plynu v Rusku v súčasnosti platia daň 147 rubľov (približne 30,25 eur) za tisíc metrov kubických.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Galina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner