Chorý zamestnanec nemusí ísť k lekárovi. Môže zostať doma aj bez dovolenky či PN
19. 6. 2023
Uplatnenie dňa na regeneráciu nevyžaduje dodatočnú administratívu ani návštevu lekára. Niektoré firmy vyžadujú nahlásenie vopred, iné nie
V prípadne, že sa zamestnanec cíti zle, nemusí hneď siahať po paragrafe, PN alebo dovolenke. V mnohých firmách si už pracovníci zvykli na to, že majú k dispozícii istý počet dní na regeneráciu, ktoré sú známe pod anglickým pomenovaním sick days.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tento benefit je výhodný len pre zamestnanca, pravda bude niekde inde. Ak by v ňom totiž zamestnávateľ žiadne výhody nevidel, pravdepodobne by ho neposkytoval.
„Z pohľadu zamestnávateľa je to benefit, ktorý spôsobuje výpadky pracovnej sily s krátkou oznamovacou dobou,“ poukázala na možnú komplikáciu riaditeľka personálnej agentúry Adecco. „Zamestnávateľ nedokáže stopercentne predpokladať, s kým môže v tíme na ďalší deň počítať. Môže sa tiež stať, že sick day si nahlási počas jedného dňa viacero zamestnancov, čo môže mať dosah aj na výkon práce,“ doplnila ju Katarína Tešla z portálu Kariéra.sk.
Tento benefit by bol nevýhodným pre firmu v prípade, ak by mala zle nastavený systém čerpania tohto benefitu. Väčšie firmy by mali mať nastavený plán zastupiteľnosti, aby dokázali vykryť úlohy zamestnanca, ktorý si voľno ráno nahlásil. V menej urgentných prípadoch práca počká.
Sick day je deň, počas ktorého môže zamestnanec zostať doma bez toho, aby ho pritom zaťažovala nadbytočná byrokracia či pravidlá. Jedinou podmienkou je zväčša oznámiť, prípadne požiadať nadriadeného o takýto deň. Ide o zdravotné voľno a na tento účel má sick day primárne slúžiť. Keďže však nie je potrebné dodať zamestnávateľovi žiadnu ospravedlnenku od lekára, zamestnanec ho môže využiť prakticky ľubovoľne.
B
(Zdroj: trend.sk/)
Strata záujmu o stavebné úvery núti stavebné sporiteľne bojovať o klientov
4. 2. 2010
V minulom roku ľudia stratili záujem o stavebné úvery. Spôsobil to rast nezamestnanosti zavinený krízou, čo sa odrazilo aj v nechuti zadlžiť sa najmä kvôli bývaniu. V dôsledku toho stavebným sporiteľniam výrazne klesol počet i objem poskytnutých úverov.
Napriek nepriaznivej situácii sa stavebné sporiteľne budú snažiť svojich klientov si udržať, ale zároveň prilákať na sporenie nových. Zachovaná zostáva štátna prémia, ktorú klient získa, ak v tomto roku vloží na sporenie minimálne 530,10 eura. Výška prémie bude 12,5 % z ročného vkladu, najviac 66,39 €.
Stavebné sporiteľne však o klientov naďalej bojujú.
Prvá stavebná sporiteľňa prichádza s novinkou, podľa ktorej klient, ktorý uzavrie sporenie od začiatku februára do konca marca, získa ku každému mesačnému vkladu euro navyše. Od sporiteľne tak ročne získa bonus 12 €.
Wüstenrot Stavebná sporiteľňa zase láka klientov na dvojpercentný ročný výnos a až štvorpercentný bonus počas prvého roka sporenia.
ČSOB Stavebná sporiteľňa ponúka klientom najvýhodnejší poplatok za uzatvorenie zmluvy, ktorý nezávisí od výšky cieľovej sumy.
Pre sporiteľne bude výzvou roka zníženie počtu zlyhaných úverov.
Trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb
3. 2. 2010
Podľa návrhu novely Trestného zákona, ktorú dnes odsúhlasila vláda, by mali byť sankcionované právnické osoby, ak v súvislosti s ich činnosťou došlo ku spáchaniu trestného činu. V návrhu novely Trestného zákona, ktorú dnes vláda odsúhlasila, sa počíta so zavedením nových sankcií, a to zhabaním určenej výšky finančných prostriedkov alebo majetku. Tieto ochranné opatrenia prokurátor navrhne prokurátor vo veci, kde bolo začaté trestné stíhanie z dôvodu, že riadiace osoby sa dopustili trestného činu alebo zanedbali dohľad a kontrolu, čím došlo k spáchaniu trestného činu podriadenými.
Z materiálu vyplýva, že v rámci vyšetrovania nebude potrebné zistiť, kto spáchal trestný čin. Aj v prípade, že páchateľ nebude zistený a preukáže sa, že riadiace osoby spáchali trestný čin alebo zanedbali svoje povinnosti, navrhne prokurátor ochranné opatrenia. V prípade zhabania určenej výšky finančných prostriedkov súd najprv uloží k úhrade finančnú čiastku, ktorá sa v prípade nezaplatenia zhabe. Pri určovaní výmeru výšky zhabaných finančných prostriedkov súd bude zvažovať poľahčujúce a priťažujúce okolnosti. Zhabanie majetku sa bude viazať len na spáchanie taxatívne vymedzených trestných činov. O ochranných opatreniach bude zmienka aj v registri trestov.
Hlavným cieľom zavádzania aj trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb, nielen právnej, je vyhnúť sa stavu, že nikto nebude postihnutý, ak nedôjde k postihnutiu páchateľa, ak ho nie je možné v dôsledku zložitých štruktúr riadenia v obchodných spoločnostiach zistiť. Legitímnym zámerom pri postihu právnických osôb za trestné činy fyzických osôb je generálna prevencia. V nadväznosti na zmeny navrhované v Trestnom zákone sa navrhuje vykonať aj súvisiace zmeny v Trestnom poriadku.
Čiastkové zmeny sa v súvislosti so zmenou trestných kódexov majú realizovať aj v oblasti úpravy správy a vymáhania súdnych pohľadávok, registra trestov a konkurzného práva. K účinnosti právnej normy by malo dôjsť od júna tohto roku.
Novela zákona o verejnom obstarávaní, zákona o pomoci z eurofondov a ďalších zákonov
3. 2. 2010
Plénum NR SR dnes v hlasovaní schválilo novelu zákona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva. Novela by mala priniesť sprehľadnenie a zjednodušenie čerpania z eurofondov.
Do druhého čítania sa dostal i návrh novely o metrológii upravujúcej nejednoznačné a ťažko vykonateľné ustanovenia v praxi. Ďalší legislatívny proces čaká aj novelu petičného zákona, ktorá bola posunutá do druhého čítania.
Hlasovaním prešla aj novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá ruší oprávnenie Úradu pre verejné obstarávanie na určenie neplatnosti zmluvy. Parlament dnes schválil aj novelu zákona o elektronických komunikáciách z dielne rezortu dopravy.
Najabsurdnejší bankový poplatok
2. 2. 2010
Favoritom piateho ročníka ankety o najabsurdnejší bankový poplatok je zatiaľ platba za vklad na pobočke na vlastný účet. Hlasovalo zaň takmer 34 % z približne 39 000 účastníkov ankety. Ďalšie miesta obsadili poplatok za pripísanie úroku (14 %) a poplatok za predčasne splatený úver (necelých 9 %).
Súťaž organizuje server „bankovnipoplatky“. Za najabsurdnejší bol účastníkmi ankety označený poplatok za zistenie zostatku prostredníctvom bankomatu (8 %) a poplatok za platbu za výpis z účtu zaslaný elektronickou formou (5,6 %).
Vo finálovom kole do konca februára budú teraz návštevníci serveru medzi všetkými piatimi poplatkami. „Víťaza“ najabsurdnejšieho bankového poplatku server vyhlási na začiatku marca.