Bez razantných opatrení bude zadlženosť prudko narastať
12. 10. 2023
Varuje minister financií Michal Horváth. Reagoval tak aj na vyjadrenia Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. Slovensko potrebuje začať s ozdravením verejných financií čo najskôr. Bude však lepšie, keď bude konsolidácia napredovať postupnými krokmi, a nie prostredníctvom vyrovnaného rozpočtu.
Ako presne budú opatrenia vyzerať a akým tempom sa budú prijímať je už na novozvolenej vláde. Po rokovaní kabinetu, ktorý v stredu schválil formálny návrh vyrovnaného rozpočtu, to uviedol dočasne poverený minister financií Michal Horváth. "Naše analýzy ukázali, že ak sa prijmú konsolidačné opatrenia, ktoré budú málo razantné, tak miera zadlženosti Slovenska bude naďalej prudko narastať, čo eventuálne bude pre krajinu neúnosné," zdôraznil.
reagoval tak aj na stredajšie vyjadrenia lídra Smeru a pravdepodobne budúcej vládnej koalície Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. V tejto súvislosti je podľa neho dôležité, aby Slovensko malo pre krízové situácie vytvorený dostatočný vankúš vo verejných financiách a nebolo tak odkázané iba na prístup finančných trhov.
Rezort financií pripravil návrh možných konsolidačných opatrení, ktorý je podľa ministra veľmi pestrý a široký. "Ten balík sme sa snažili nastaviť tak, aby bol apolitický, aby si tam našiel každý niečo pre seba, z hociktorého konca politického spektra," priblížil Horváth. Vyberali pritom opatrenia, ktoré majú čo najmenší vplyv na slovenskú ekonomiku, na životnú úroveň ľudí a zároveň majú trvalý ozdravný vplyv na verejné financie. V tejto chvíli podľa vlastných slov nevie, nad akými konkrétnymi krokmi uvažujú politické strany, ktoré vytvoria budúcu vládu. "Myslím si však, že to spektrum, ktoré sme my predstavili, je tak široké, že bude ťažké hľadať nejaké iné opatrenia, ktoré spĺňajú požiadavku dlhodobého charakteru a toho, že nebudú príliš deformovať fungovanie ekonomiky," dodal minister.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Americký dlh dosiahol 14,2 bilióna USD a stále rastie
22. 3. 2011
Americký štátny dlh už dosiahol 14,2 bilióna USD (10,05 bilióna eur) a stále rastie.
Údaj obsahuje všetky záväzky štátu, ale nezapočítali sa doň dlhy, ktoré majú verejné zariadenia voči sebe navzájom. Úroveň verejného dlhu dosiahla podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) 92,8 % amerického HDP. V roku 2012 vzrastie na 101,4 %.
Záujem o byty v ČR opäť ožíva
21. 3. 2011
Český trh s bytmi znova ožíva. Svedčia o tom najnovšie údaje, ktoré ukázali, že vo februári 2011 si obyvatelia ČR vzali o polovicu viac hypoték ako pred rokom.
Banky totiž tlačia úroky k zemi a požičiavajú za rovnakých podmienok ako vo februári 2007, teda v čase najväčšieho stavebného rozmachu. Konštatuje to denník Mladá fronta Dnes.
Japonský akciový trh ukončil chaotický týždeň
21. 3. 2011
Japonský akciový trh ukončil chaotický týždeň rastom o takmer 3 % a reagoval tým na prudký pokles kurzu jenu.
Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 v závere stúpol o 2,7 % na 9206,75
bodu. Za celý týždeň stratil 10,2 %, najviac od eskalácia finančnej krízy na jeseň 2008.
Švajčiarsko zvýšilo odhad rastu ekonomiky na rok 2011
18. 3. 2011
Švajčiarske ministerstvo hospodárstva zvýšilo odhad rastu ekonomiky na rok 2011 o 2,1 % z 1,5 %, ktoré si myslelo, že to dosiahne ešte v decembri 2010.
Zároveň ale upozorňuje, že pretrvávajúce problémy eurozóny aj katastrofa v Japonsku môžu mať negatívny vplyv na svetovú ekonomiku, a to sa môže dotknúť aj Švajčiarska.