Bez razantných opatrení bude zadlženosť prudko narastať
12. 10. 2023
Varuje minister financií Michal Horváth. Reagoval tak aj na vyjadrenia Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. Slovensko potrebuje začať s ozdravením verejných financií čo najskôr. Bude však lepšie, keď bude konsolidácia napredovať postupnými krokmi, a nie prostredníctvom vyrovnaného rozpočtu.
Ako presne budú opatrenia vyzerať a akým tempom sa budú prijímať je už na novozvolenej vláde. Po rokovaní kabinetu, ktorý v stredu schválil formálny návrh vyrovnaného rozpočtu, to uviedol dočasne poverený minister financií Michal Horváth. "Naše analýzy ukázali, že ak sa prijmú konsolidačné opatrenia, ktoré budú málo razantné, tak miera zadlženosti Slovenska bude naďalej prudko narastať, čo eventuálne bude pre krajinu neúnosné," zdôraznil.
reagoval tak aj na stredajšie vyjadrenia lídra Smeru a pravdepodobne budúcej vládnej koalície Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. V tejto súvislosti je podľa neho dôležité, aby Slovensko malo pre krízové situácie vytvorený dostatočný vankúš vo verejných financiách a nebolo tak odkázané iba na prístup finančných trhov.
Rezort financií pripravil návrh možných konsolidačných opatrení, ktorý je podľa ministra veľmi pestrý a široký. "Ten balík sme sa snažili nastaviť tak, aby bol apolitický, aby si tam našiel každý niečo pre seba, z hociktorého konca politického spektra," priblížil Horváth. Vyberali pritom opatrenia, ktoré majú čo najmenší vplyv na slovenskú ekonomiku, na životnú úroveň ľudí a zároveň majú trvalý ozdravný vplyv na verejné financie. V tejto chvíli podľa vlastných slov nevie, nad akými konkrétnymi krokmi uvažujú politické strany, ktoré vytvoria budúcu vládu. "Myslím si však, že to spektrum, ktoré sme my predstavili, je tak široké, že bude ťažké hľadať nejaké iné opatrenia, ktoré spĺňajú požiadavku dlhodobého charakteru a toho, že nebudú príliš deformovať fungovanie ekonomiky," dodal minister.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Turecko a Čína si budú vzájomný obchod účtovať v národnej mene
11. 10. 2010
Turecko a Čína sa rozhodli, že si vzájomný obchod prestanú účtovať v dolároch a začnú využívať vlastnú menu.
Z toho vyplýva, že dolár nahradia tureckou lírou a čínskym jüanom. Dohody o účtovaní zahraničného obchodu v národných menách má už Ankara s Ruskom a Iránom.
Ceny elektriny zvýši nový poplatok
8. 10. 2010
Vláda SR schválila od januára budúceho roka zavedenie poplatku, ktorým budú koncoví odberatelia prispievať na likvidáciu vyradených jadrových elektrárni.
Zavedenie tohto poplatku je súčasťou balíka vládnych opatrení na zlepšenie kondície verejných financií. Poplatok vo výške 0,3 centa za spotrebovanú kilowatthodinu (kWh) elektriny zvýši príjmy Národného jadrového fondu, čo u bežnej domácnosti predstavuje tento poplatok zhruba 9 eur ročne.
Slovenský vinári môžu do 15 októbra požiadať o dotácie
8. 10. 2010
Slovenskí vinári môžu do 15.októbra požiadať o nenávratný finančný príspevok z eurofondov s podporou ministerstva pôdohospodárstva na investície.
Príspevky majú byť určené na vnútorné vybavenie predajných a prezentačných priestorov v rámci výrobného podniku. Výška investície sa pohybuje od 5 000 do 50 000 eur. Podpora je určená pre mikropodniky, malé a stredné podniky. Jej výška dosahuje maximálne 40 % oprávnených nákladov pre Bratislavský kraj a maximálne 50 % pre ostatné kraje.
Devízové príjmy SR z turizmu medziročne klesli
5. 10. 2010
Devízové príjmy SR z príjazdového cestovného ruchu dosiahli za sedem mesiacov tohto roka 934,1 milióna eur. Medziročne to predstavuje pokles o 1,3%.
Devízové výdavky Slovákov sa znížili o 1,5 % na 879,1 milióna eur. Podiel individuálnej turistiky na celkovom objeme devízových príjmov tvoril 94,2 % a organizovaná turistika 5,8 %.