Aktuálne zmeny v domáckej práci a telepráci
6. 12. 2021
Podľa § 250b ods. 2 ZP počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom podľa osobitného predpisu je zamestnávateľ oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a zamestnanec má právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.
Uvedené ustanovenie § 250b ods. 2 ZP teda odporúča zamestnávateľom, aby pokiaľ to dohodnutý druh práce umožňuje, zabezpečili výkon práce formou domáckej práce a telepráce.
V prípade domáckej práce ide podľa § 52 ods. 1 písm. a) ZP o výkon závislej práce, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, vykonáva sa pravidelne v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času alebo jeho časti z domácnosti zamestnanca. Uvedené platí aj o telepráci s doplnením, že pri telepráci sa závislá práca vykonáva s použitím informačných technológií, pri ktorých dochádza pravidelne k elektronickému prenosu dát na diaľku. Podľa § 52 ods. 3 ZP sa za domácnosť zamestnanca na účely § 52 ods. 1 a 2 ZP považuje dohodnuté miesto výkonu práce mimo pracoviska zamestnávateľa.
Podľa § 52 ods. 7 ZP platí, že ak si pri domáckej práci alebo telepráci zamestnanec sám rozvrhuje pracovný čas, jeho pracovný pomer sa spravuje ZP s určitými odchýlkami v ňom ustanovenými. Napríklad nemožno uplatniť ustanovenia ZP, ktoré sa vzťahujú na rozvrhnutie ustanoveného týždenného pracovného času, o nepretržitých odpočinkoch počas pracovného dňa a v pracovnom týždni a taktiež nemožno použiť ustanovenie o prestojoch, ktoré sú podľa § 142 ods. 1 ZP prekážkou v práci na strane zamestnávateľa, okrem prestojov, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ v danom prípade. Rozdiel je aj v prípade dôležitých osobných prekážok v práci na strane zamestnanca, ktoré sa neuplatnia s výnimkou prekážky v práci, ktorá sa týka úmrtia rodinného príslušníka.
Pokiaľ chce zamestnanec, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu sprevádzať svojho rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze, nemá právny nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy, nakoľko sa uvedené ustanovenie ZP neuplatní, pretože sa vykonáva domácka práca alebo telepráca v danom prípade.
Zamestnancovi, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu nepatrí mzda za výkon práce nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce, ide však len o dispozitívnu právnu úpravu, ktorá sa uplatní len vtedy, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak, napríklad na tom, že sa uvedené mzdové zvýhodnenia zamestnancovi poskytnú.
V súvislosti s výkonom telepráce, pod ktorou sa podľa § 52 ods. 1 písm. b) ZP rozumie pravidelné vykonávanie závislej práce zamestnancom pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií, platí, že zamestnávateľ si musí, popri svojich všeobecných právnych povinnostiach, ktoré sú uvedené v § 47 ods. 1 písm. a) a ods. 2 ZP, plniť aj iné právne povinnosti, ktoré sú špecifického charakteru a súvisia s výkonom telepráce.
K
Podiel slovenských potravín v našich obchodoch klesá
27. 6. 2013
Podiel slovenských potravín na pultoch našich obchodných reťazcov klesá.
V porovnaní s minulým rokom sa podiel slovenských potravín v našich obchodoch znížil o dva percentuálne body zo 46 % na 44 %, čo zároveň predstavuje pokles o 4,3 %.
Podľa výsledkov prieskumu je najviac slovenských potravín zastúpených na regáloch reťazcov Coop Jednota (64 %) a CBA (57 %), naopak výrazne najnižšie zastúpenie našich výrobkov je v reťazci Lidl, a to 18 %.
Namiesto škrtov reformy
26. 6. 2013
Úsporné balíky prichádzajú na Slovensko príliš často.
Ľudia si museli uťahovať opasky v roku 2011, následne prišiel tohtoročný balík a na rok 2014 sa pripravujú ďalšie úsporné opatrenia.
Na Slovensku ide vláda tento rok znížiť deficit verejných financií z minuloročných 4,3 percenta na 2,9 percenta výkonu ekonomiky, pričom jednorazové opatrenia majú byť najmenej 0,8 percenta.
Slovensko začína viac zarábať na rope
26. 6. 2013
Po minuloročnom poklese ziskov štátneho Transpetrolu by tržby firmy v tomto roku mali stúpnuť.
Firma uzavrela zmluvy o odbere ropy so Slovnaftom a aj s rafinériou v českom Litvínove. Výpadok dodávky do ČR vlani spôsobil pokles výnosov na necelých 51 miliónov. Nie je jasný aký vplyv na odber českej ropy bude mať kríza. Česká ekonomika je tento rok v recesii, podobne ako ekonomiky viacerých krajín eurozóny. Situácia sa mala v druhej polovici tohto roka zlepšiť, ale návrat k hospodárskemu rastu ekonómovia odhadujú až v roku 2014.
Platiť budú aj čierni pasažieri elektrosektora
26. 6. 2013
Výrobcovia a dovozcovia elektrospotrebičov si od legislatívneho zámeru k novému zákonu o odpadoch sľubujú jasnejšie pravidlá pre všetkých.
Doposiaľ sa povinnosti dali obchádzať.
Prehľadnejší výber poplatkov by zároveň mohol znížiť ceny odpadu. Zlacnenie recyklácie ovplyvní aj ceny spotrebičov. Zákon bude mať vplyv aj na ceny elektroniky.