Aktuálne zmeny v domáckej práci a telepráci
6. 12. 2021
Podľa § 250b ods. 2 ZP počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom podľa osobitného predpisu je zamestnávateľ oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a zamestnanec má právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.
Uvedené ustanovenie § 250b ods. 2 ZP teda odporúča zamestnávateľom, aby pokiaľ to dohodnutý druh práce umožňuje, zabezpečili výkon práce formou domáckej práce a telepráce.
V prípade domáckej práce ide podľa § 52 ods. 1 písm. a) ZP o výkon závislej práce, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, vykonáva sa pravidelne v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času alebo jeho časti z domácnosti zamestnanca. Uvedené platí aj o telepráci s doplnením, že pri telepráci sa závislá práca vykonáva s použitím informačných technológií, pri ktorých dochádza pravidelne k elektronickému prenosu dát na diaľku. Podľa § 52 ods. 3 ZP sa za domácnosť zamestnanca na účely § 52 ods. 1 a 2 ZP považuje dohodnuté miesto výkonu práce mimo pracoviska zamestnávateľa.
Podľa § 52 ods. 7 ZP platí, že ak si pri domáckej práci alebo telepráci zamestnanec sám rozvrhuje pracovný čas, jeho pracovný pomer sa spravuje ZP s určitými odchýlkami v ňom ustanovenými. Napríklad nemožno uplatniť ustanovenia ZP, ktoré sa vzťahujú na rozvrhnutie ustanoveného týždenného pracovného času, o nepretržitých odpočinkoch počas pracovného dňa a v pracovnom týždni a taktiež nemožno použiť ustanovenie o prestojoch, ktoré sú podľa § 142 ods. 1 ZP prekážkou v práci na strane zamestnávateľa, okrem prestojov, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ v danom prípade. Rozdiel je aj v prípade dôležitých osobných prekážok v práci na strane zamestnanca, ktoré sa neuplatnia s výnimkou prekážky v práci, ktorá sa týka úmrtia rodinného príslušníka.
Pokiaľ chce zamestnanec, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu sprevádzať svojho rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze, nemá právny nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy, nakoľko sa uvedené ustanovenie ZP neuplatní, pretože sa vykonáva domácka práca alebo telepráca v danom prípade.
Zamestnancovi, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu nepatrí mzda za výkon práce nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce, ide však len o dispozitívnu právnu úpravu, ktorá sa uplatní len vtedy, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak, napríklad na tom, že sa uvedené mzdové zvýhodnenia zamestnancovi poskytnú.
V súvislosti s výkonom telepráce, pod ktorou sa podľa § 52 ods. 1 písm. b) ZP rozumie pravidelné vykonávanie závislej práce zamestnancom pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií, platí, že zamestnávateľ si musí, popri svojich všeobecných právnych povinnostiach, ktoré sú uvedené v § 47 ods. 1 písm. a) a ods. 2 ZP, plniť aj iné právne povinnosti, ktoré sú špecifického charakteru a súvisia s výkonom telepráce.
K
Menší záujem Slovákov o dovolenky
14. 9. 2010
Záujem Slovákov o cestovanie bol v 2 štvrťroku nižší. Počet ciest medziročne klesol o 14,5 % na 1,2 milióna.
Štatistický úrad SR uviedol, že oproti minulému roku bol menší záujem o dlhodobé dovolenkové pobyty. Zhruba tri pätiny z dlhodobých pobytov tvorili zahraničné pobyty, pričom najviac ľudí sa vybralo na dovolenku do Talianska, Chorvátska a Česka. Priemerné výdavky na dovolenky od apríla do konca júna spadli o vyše tretinu na 227 eur.
Dôvera v nemeckú ekonomiku prudko klesla
14. 9. 2010
Dôvera investorov a analytikov v nemeckú ekonomiku v septembri prudko klesla a nižšia je už piaty mesiac v rade. Prispievajú k tomu obavy zo spomalenia ekonomického rastu.
Pozorne sledovaný index mannheimského inštitútu ZEW klesol na mínus 4,3 bodu z augustových 14 bodov. Analytici pritom čakali v priemere zníženie len na 13 bodov. Naopak však smeroval výsledok oddeleného indexu hodnotenia súčasnej ekonomickej situácie, ktorý vzrástol na 59,9 bodu z augustových 44,3 bodu. Analytici čakali zvýšenie len na 48 bodov. ZEW upozornil, že po vysokom ekonomickom raste v 2. štvrťroku, priemyselná výroba v Nemecku v júli stagnovala a nové objednávky klesli.
Rast inflácie v auguste zrýchlil na 1,1 %
14. 9. 2010
Medziročné tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku podľa metodiky EÚ zrýchlilo v auguste na 1,1 % z 1,0 % v júli.
Inflácia zrýchlila rast už druhý mesiac za sebou. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Počas samotného augusta ceny medzimesačne klesli o 0,1 %. V júli rovnakým tempom rástli. V auguste rástli medziročne najviac ceny alkoholu a tabaku, a to o 7,6 %. Ceny za vzdelanie sa zvýšili o 4,5 % a v zdravotníctve o 4,2 %. Naopak najvýraznejšie klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, a to o 3,4 %.
Automobilka Škoda Auto prijala tisíc nových zamestnancov a hľadá ďalších
7. 9. 2010
Automobilka Škoda Auto nestíha vyrábať, zháňa ďalšie stovky zamestnancov.
Za jeden mesiac, počas augusta, prijali závody automobilky Škoda v Česku takmer tisíc nových zamestnancov a stále je to málo. Záujem o vozidlá značky Škoda trvalo rastie. Za sedem mesiacov tohto roka Škodovka predala celosvetovo 437 tisíc áut, medziročne o 13,4 percenta viac. Najviac idú na odbyt modely Octavia, Superb a Yeti.