Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Ceny bytov rastú, prenájmy klesajú
10. 5. 2021
Ceny nehnuteľností na Slovensku neprestali rásť ani v úvode tohto roka. Napríklad dvojizbové byty v krajských mestách zdraželi v celoslovenskom priemere medzikvartálne o 4,55 percenta. Vyplýva to z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.
Analytička 365.bank Jana Glasová vyčíslila, že za štvorcový meter (m2) zaplatia Slováci v súčasnosti o 260 eur viac ako pred pandémiou nového koronavírusu. Odborníci na investovanie zo spoločnosti Across Private Investments upozorňujú, že ceny prenájmov naopak výrazne klesajú. Všetci, ktorí zvažujú kúpu investičného bytu, by preto mali podľa nich spozornieť – nemusí sa to vyplatiť.
V
Objem zahraničného obchodu Slovenska v marci prekonal rekord
10. 5. 2021
Objem zahraničného obchodu Slovenska tento rok v marci vystúpil na rekord, maximá dosiahol vývoz aj dovoz tovaru.
Rekordné hodnoty obchodnej bilancie najviac ovplyvnil hnací motor ekonomiky, ktorým je automobilový priemysel. Informoval o tom dnes Štatistický úrad.
V treťom tohtoročnom mesiaci hodnota celkového vývozu tovarov zo Slovenska dosiahla 8,2 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška predstavuje nárast o 38,7 percenta.
Dovoz sa zvýšil o pätinu na 7,63 miliardy eur. Obchodná bilancia skončila v prebytku, zatiaľ čo pred rokom bol dovoz vyšší ako vývoz.
V
Gastrobiznis sa rozbieha pomaly
7. 5. 2021
V polovici októbra minulého roka prišla stopka pre interiéry a zavedenie okienkového predaja. Krátko pred Vianocami dostali červenú aj terasy.
Za posledné mesiace patrí gastrosektor opäť k jedným z najviac skúšaných odvetví nášho hospodárstva. Nádej aspoň na čiastočnú zmenu prinieslo minulotýždňové uvoľnenie opatrení. To znova zaplnilo ulice miest vonkajším sedením a mohlo vzbudiť dojem, že reštaurácie a kaviarne sú už za vodou.
V
Po bytoch letia nahor aj ceny domov
5. 5. 2021
Výrazný rast cien nehnuteľností má jednoduché vysvetlenie. Neutíchajúci dopyt a slabá ponuku. Tento trend sa drží na trhu s nehnuteľnosťami dlhodobo. Nezmenil sa s príchodom pandémie ani s prehupnutím do ďalšieho roka. Práve naopak. Za vlastné bývanie si v medziročnom porovnaní musíme priplatiť o 15,5 percenta viac.
Dlhodobo vedú byty, najmä tie dvojizbové, o ktoré je najväčší záujem a zároveň je ich najmenej. Oproti poslednému kvartálu 2020 však ich hodnota stúpla len o 65 eur, teda 2,4 percenta. Inak je to v prípade rodinných domov, ktoré od januára zdraželi o 6,7 percenta a štvorcový meter v nich stojí 1 471 eur.
V