Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Prevádzky môžu prísť aj o terasy
25. 11. 2020
„Medziročne nám tržby poklesli o 50 percent. Nezarábame, fungujeme len preto, aby sme neprepúšťali zamestnancov a nezničili životy mnohých rodín,“ uviedla pre HN Jana Muránska, prevádzkarka reštaurácie Letná Záhradka v Krásnej nad Hornádom. Podnik pritom žije iba zo svojej terasy, keďže interiér musel zatvoriť.
S prichádzajúcou zimou však odišlo pekné počasie. Ako mnohé ďalšie prevádzky, aj táto firma musí vynaložiť nemalé finančné prostriedky na ďalšie fungovanie. „Od známych sme si požičali PVC plachty aj ohrievače. Objednali sme aj vlastné, no vzhľadom na momentálnu nedostupnosť musíme vydržať,“ približuje Muránska. Ak by neprišla pomoc od okolia, predpokladaná investícia by predstavovala viac ako 1 500 eur. Za mesiac musí spoločnosť platiť približne 700 eur za plyn do ohrievačov.
V
Odborári sú proti dôchodkovým zmenám
25. 11. 2020
Odborový zväz KOVO zozbieral 305-tisíc podpisov proti zmene ústavného zákona o starobnom dôchodkovom systéme, ktorého návrh je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Informoval o tom predseda rady zväzu Emil Machyna v utorok na tlačovej konferencii. Ako dodal, odborári sú pripravení pozbierať zvyšných potrebných 45-tisíc podpisov a ísť za prezidentkou Zuzanou Čaputovou so žiadosťou o vyhlásenie referenda.
Machyna vysvetlil, že odborári chcú počkať, v akom stave pôjde návrh zákona do parlamentu. Ak ho tam však vládni predstavitelia posunú v takom znení, ako je teraz v MPK, budú žiadať o referendum a uvažovať nad generálnym štrajkom. Ten je podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov Mariána Magdoška tým najvážnejším protestom, aký môžu odbory zorganizovať – pôjde o ochromenie práce naprieč celým Slovenskom. OZ KOVO kritizuje rušenie stropu dôchodkového veku. "Strop je veľmi dôležitý, lebo na Slovensku sa ľudia možno dožívajú trochu dlhšieho veku, ale v oveľa horšom zdraví, ako sú ľudia v západnej Európe," dodal Machyna s tým, že Slováci odpracujú aj veľa nadčasov a nočných zmien a je tu tiež veľa nepretržitých prevádzok.
V
Nezamestnanosť klesla aj v októbri
23. 11. 2020
Druhá vlna prepúšťania je zatiaľ v nedohľadne. Aj v októbri totiž pokračoval trend znižovania nezamestnanosti. Kým v septembri bola na úrovni 7,43 percenta, minulý mesiac sa znížila na 7,35 percenta. Trhu práce sa tak posledné tri mesiace darí.
Naposledy sa čísla zhoršili v júli, kedy sa úroveň dvihla na 7,65 percenta z 7,4. „Naše opatrenia prinášajú ovocie,“ komentoval správy minister práce Milan Krajniak. „Aj keď tomu mnohí neverili, boli nastavené veľmi dobre.“
Podľa ministra tiež viacero firiem, ktoré na jar avizovali hromadné prepúšťanie, si to postupne rozmysleli.
V
Automotive sa posilní napriek korone
20. 11. 2020
Automotive segment, ktorý na našom trhu zastupujú štyria výrobcovia spolu s viac ako 300 subdodávateľmi, zamestnáva takmer tristotisíc ľudí a na celkovom HDP sa podieľa až 14 percentami. Aj keď je mnoho kritikov, ktorí tvrdia, že ťahúň našej ekonomiky je príliš silný a dominantný, má potenciál byť ešte silnejší. Dôvodov je viacero. Miliardová investícia Volkswagenu, modernizačné plány Kie, silný dopyt po vozidlách z Trnavy, ako aj rastúca produkčná krivka nitrianskeho výrobcu Jaguar Land Rover.
Pilier, na ktorom naša ekonomika stojí, však čelí aj hrozbám. Donedávna to bol kolísajúci dopyt v Číne či tlak na emisie. To však ešte nikto nemohol rátať s tým, čo prinesie tento rok. Výrobcovia sa totiž po dekáde rastu dočkali prudkého ochladenia najmä pre koronakrízu. A to sú pred dverami ďalšie problémy v podobe brexitu a tlaku na elektromobilitu, z ktorej majú výrobcovia veľké obavy.