Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Vyhliadky lízingových spoločností
13. 2. 2009
Spomaľovanie hospodárskeho vývoja ovplyvnilo záujem podnikateľov o prenájom. Pokles zasiahol financovanie nákladných a úžitkových automobilov a strojov a zariadení. Výnimkou boli osobné automobily, o prefinancovanie ktorých záujem neklesá.
Vývoj lízingového trhu zatiaľ nie je možné predvídať. Takmer
všetky lízingové spoločnosti sú vlastnené bankami a nemôžu si dovoliť neisté
obchody.
Pokles trhu s nehnuteľnosťami pokračuje
12. 2. 2009
Realitní analytici očakávajú, že celosvetovo padne o ďalších päť percent v porovnaní s vlaňajškom. Ešte horšie to bude v Európe. Tam sa prepad cien predpokladá dokonca až do desiatich percent.
Týka sa to tak kancelárskych priestorov, nákupných a
zábavných centier ako aj apartmánov. Dôvodom, na ktorom sa analytici zhodujú,
je predovšetkým pokračujúca absencia úverovania zo strany bánk a recesia. Tento objem už minulý rok padol
celosvetovo o 59 percent na 435 miliónov dolárov, čo je podľa štatistík
najnižší objem od roku 2004. Kým v minulom roku bol prepad hlavne za
Atlantikom, pesimistickú štafetu tento
rok preberie Európa.
Trh avizuje predovšetkým prebytok luxusných prenájmov
kancelárií a hotelov.
Aktivitu na strane developerov by mohla zvýšiť výstavba
"na mieru" pri
priestoroch pre oblasť priemyslu
a logistiky.
Slovenská ekonomika na konci roka spomalila
12. 2. 2009
Podľa analytikov slovenská ekonomika v závere vlaňajška prudko pribrzdila. Analytici predpokladajú, že medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) sa vo štvrtom kvartáli spomalil na 2,5 percenta zo siedmich percent v treťom štvrťroku.
Do ekonomiky sa tak premietli vplyvy globálnej hospodárskej
a finančnej krízy, ktorá oslabila priemyselnú produkciu a otriasla dôverou
podnikov i spotrebiteľov. Prvý odhad rastu HDP za posledný kvartál minulého
roku štatistický úrad zverejní v piatok. Pôjde len o rýchly odhad o raste
ekonomiky a vývoji zamestnanosti. Detailnejšie dáta štatistici uvoľnia
začiatkom marca.
Ekonómovia odhadujú, že ke postupnému oživeniu ekonomiky by
mohlo prísť v druhom kvartáli alebo počas druhého polroka 2009. Dôležité je,
aby sa situácia začala zlepšovať aj v západnej Európe, kam Slovensko exportuje
veľkú časť produkcie. Napriek
očakávanému zvoľneniu rastu HDP by sa však Slovensko malo udržať v popredí EÚ.
Zoštíhľovanie bánk aj na Slovensku
11. 2. 2009
Po Dexii sa chystá na zoštíhľovanie organizačnej štruktúry aj Tatra banka. Podobné kroky zvažujú aj niektoré ďalšie finančné domy.
Podľa zástupcov bánk nemožno hovoriť o hromadnom prepúšťaní, iba o
zefektívňovaní chodu firiem, pri ktorom sa redukuje napríklad počet riadiacich
úrovní. Zníženie je možné dosiahnuť aj prirodzeným odchodom pracovníkov.