Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Rast ekonomiky sa opäť zvoľnil
8. 11. 2010
Tempo medziročného rastu slovenskej ekonomiky sa v 3. kvartáli 2010 opäť pribrzdilo, hrubý domáci produkt (HDP) stúpol približne o 4 %.
Na základe predbežných údajov informovala o tom skupina analytikov, ktorých oslovila ČTK. Hospodárstvo podľa ekonómov naďalej ťahal najmä zahraničný dopyt, domácu spotrebu stále brzdili negatívne dopady svetovej hospodárskej krízy.
Ceny základných potravín sa zvýšia
8. 11. 2010
Tohotoročné záplavy, dôsledku ktorých bola na Slovensku a v susedných krajinách slabá úroda spôsobili, že sa ceny základných potravín v najbližších mesiacoch v obchodoch určite zvýšia.
Ceny mlieka a mliečnych výrobkov sa zvýšia o 5 až 8 % a v dôsledku slabej úrody repky a slnečnice sa ceny oleja zvýšia o 10 % až 15 %, múka zdražie do 30 %, čo sa odrazí na cene chleba a pečiva. Slabá úroda na Slovensku a v Maďarsku sa najvýraznejšie premietne do cenovej úrovne ovocia a zeleniny, napr. Ceny kapusty, cibule a zemiakov poskočia o 50 až 100%.
ECB nechala sadzbu na 1 %
5. 11. 2010
Európska centrálna banka vo štvrtok podľa všeobecných predpokladov nechala základnú úrokovú sadzbu pre krajiny eura už osemnásty mesiac za sebou na rekordnom minime 1,0 %.
Nepripojila sa tak k plánom amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý v stredu ohlásil nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania s cieľom pomôcť ekonomike. Vo všeobecnosti sa očakáva, že oficiálne úroky v eurozóne zostanú na dnešnej úrovni až do druhej polovice budúceho roka.
ČNB zlepšila odhad rastu českej ekonomiky
5. 11. 2010
Česká národná banka vo svojej novej prognóze zlepšila odhad rastu ekonomiky pre tento rok na 2,3 % z predchádzajúcich 1,6 %.
Pre budúci rok naopak odhad zhoršila z augustových 1,8 % na 1,2 %.V roku 2012 by mala ekonomika rásť o 2,5 %, uviedol na tlačovej konferencii guvernér ČNB Miroslav Singer.