Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Deficit slovenských verejných financií sa zvyšuje, krajina musí konať
20. 7. 2010
Bratislava - Deficit verejných financií Slovenska dosiahne v tomto roku podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) 7 % až 8 % HDP .
Vedúci misie fondu na Slovensku M. de Broeck vyhlásil, že v záujme jeho postupného znižovania na úroveň 3 % v roku 2013 by malo dôjsť v budúcom roku k jeho zníženiu o 2,5 % HDP. Podľa neho je preto potrebné, aby vláda prijala opatrenia na zastavenie zadlžovania. MMF pripomenul, že predchádzajúca ľavicová vláda deficit odhadovala iba na 5,5 percenta HDP.
Fond ďalej odhaduje, že slovenská ekonomika by tento rok mala vykázať rast okolo 4 % a v budúcom roku tempo rastu zvýšiť na 4,25 percenta. To by znamenalo, že Slovensko by sa stalo jednou z najrýchlejšie rastúcich krajín v Európskej únii. Minulý rok slovenská ekonomika o 4,7 % klesla.
Akcie Google by mohli rásť až o 35 percent
19. 7. 2010
NEW YORK – Podľa agentúry Reuters,akcie internetového vyhľadávača Google by sa mohli zvýšiť až o 35 percent.
Dôvodom rastu má byť potenciál, ktorý Googlu dá zavedenie nového vyhľadávacieho systému na platforme Android, výsledky videoservera YouTube a silná značka.
Analytici sa tiež domnievajú, že Google zaznamená veľký úspech vďaka presunu reklamných rozpočtov od tradičných médií skôr k internetu.
O Slovensko-maďarský plynovod má záujem šesť krajín
19. 7. 2010
Záujem o využitie plánovaného plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom záväzne prejavilo niekoľko spoločností zo šiestich krajín. Informovala o tom v nedeľu agentúra SITA.
Prepojenie medzi maďarskou a slovenskou prepravnou sieťou by malo posilniť súčasné energetické prepojenia v strednej Európe. Plánovaný plynovod má mať dĺžku 115 kilometrov a mal by spojiť slovenský plynovod pri meste Veľký Krtíš s maďarskou sieťou plynovodov pri obci Vecses na predmestí Budapešti. Spoločnosť Eustream počíta s uvedením plynovodu do prevádzky na začiatku roka 2013. Projekt prepojenia Slovenska a Maďarska je oficiálne zahrnutý do Plánu hospodárskej obnovy Európy, ktorý v decembri 2008 spustila Európska komisia.
Zahraniční investori veria v slovenské hospodárstvo
16. 7. 2010
Podľa zahraničných investorov slovenské hospodárstvo v dohľadnom čase naberie rastový kurz.
Vyplýva to z hodnotenia ekonómov z londýnskeho inštitútu Consensus Economics, ktorí predpokladajú Slovensku na rok 2010 nárast HDP až o 2,5%,pričom národné hospodárstva eurozóny by mali naproti tomu narásť v priemere len o 1,1 %. Uviedol to J.U.Stronbach v mesačníka Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.