Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Invalidní dôchodcovia môžu pracovať
15. 1. 2013
Sociálna poisťovňa zaznamenala rastúci trend podnetov o údajnom zneužívaní poberania invalidných dôchodkov poistencami, ktorí súčasne aj pracujú.
Sociálna poisťovňa preto upozorňuje, že nejde o nezákonnú činnosť a invalidní dôchodcovia môžu pracovať a zároveň poberať invalidný dôchodok.
Zákon o sociálnom poistení ani iný právny predpis nezakazuje súčasné poberanie invalidného dôchodku a výkon primeranej zárobkovej činnosti. Poberateľ invalidného dôchodku môže vykonávať primeranú zárobkovú činnosť bez ohľadu na to, aká výška miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť mu bola priznaná.
Nemci a Francúzi dostanú za SPP spolu 2,6 miliardy eur
15. 1. 2013
Česká spoločnosť Energetický a priemyselný holding zaplatí nemeckej firme E.ON za 24,5 percenta akcií v slovenskej plynárenskej spoločnosti 1,3 miliardy eur.
Rovnakú sumu dostane aj francúzska spoločnosť GDF Suez.
Väčšinovým majiteľom SPP s podielom 51 percent je štát.
E.ON vlastní podiel v SPP prostredníctvom spoločného podniku s francúzskou GDF Suez nazvaného Slovenská Gas Holding. Celkom má SGH v SPP podiel 49 percent a manažérsku kontrolu. Firmy podiel kúpili v roku 2002. EPH má podľa dohody kúpiť celý podiel SGH.
Slovenská vláda schválila predaj 49 percent akcií v SPP českej EPH už vlani v decembri.
Richter chce dotáciou udržať 5000 pracovných miest
11. 1. 2013
Minister sa vracia k protikrízovému príspevku na udržanie miest.
Môže deformovať prostredie. Na zachovanie jedného miesta by malo ísť v priemere 80 eur.
Firma, ktorá sa dostane do problémov a obmedzí prevádzku, bude môcť požiadať o príspevok na zachovanie pracovných miest.
Platiť má od mája. Štát chce takto pomôcť udržať päťtisíc miest.
Podmienky pre investorov sa sprísnia
10. 1. 2013
Firmy žiadajúce o investičnú pomoc od štátu sa budú musieť od apríla 2013 pripraviť na nové podmienky
Takéto spoločnosti budú musieť po novom garantovať vytvorenie aspoň 15 percent novovytvorených pracovných miest z priemeru za posledných 12 mesiacov, keď bol investičný zámer doručený rezortu hospodárstva alebo dopravy. Počet nových pracovníkov však nesmie byť nižší ako 40.