Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Štát bude hľadať peniaze do rozpočtu v energetických daniach
18. 4. 2013
MF uvažuje nad zrušením výnimiek pri energetických daniach.
Rezort financií očakáva dodatočný príjem do štátnej kasy.
Na Slovensku v súčasnosti existuje relatívne vysoký počet fakultatívnych, to jest dobrovoľných oslobodení energetických daní pri elektrine, uhli či zemnom plyne. Ich zrušenie by prispelo k zvýšeniu výnosu o približne 50 mil. eur ročne
MMF prognózuje Slovensku rast 1,4 percenta
17. 4. 2013
V roku 2013 bude slovenská ekonomika rásť tempom 1,4 percenta a v roku 2014 sa rast zrýchli na 2,7 percenta.
Infláciu spotrebiteľských cien na Slovensku fond v tomto roku odhaduje na úrovni 1,9 % a v roku 2014 vo výške 2 %. Nezamestnanosť v krajine však bude podľa MMF stagnovať a v tomto aj budúcom roku bude na úrovni 14,3 %. Hospodárstvo eurozóny podľa prognózy MMF v tomto roku klesne, a to, o 0,3 %, ale v budúcom roku už posilní o 1,1 %.
V marci bol predaj áut v únii o desatinu nižší než pred rokom
17. 4. 2013
Predaj nových áut v EÚ v marci oslabil osemnásty mesiac za sebou.
Podľa údajov sa registrácia nových áut v 27-člennom bloku medziročne zmenšila o 10,2 % na 1 307 107 automobilov. Za prvý kvartál sa v EÚ zaregistrovalo 2 989 486 nových áut, čo bolo o 9,8 % menej ako v rovnakom období vlaňajška.
Z európskych automobiliek klesol predaj francúzskej PSA v marci o 16 %. Nemecký Volkswagen evidoval pokles predaja o 9 %. Americké automobilky General Motors a Ford klesli o 12,6 % resp. 15,8 %. Juhokórejská spoločnosť Hyundai evidovala pokles o 9,5 % a predaj jej sesterskej Kia Motors, naopak, vzrástol, a to o 3,7 %.
Podľa únie inflácia na Slovensku klesla na 1,9 percenta
16. 4. 2013
Medziročná miera inflácie na Slovensku meraná podľa pravidiel EÚ v marci klesla na viac ako dvojročné minimum, keď dosiahla 1,9 percenta oproti 2,2 percenta vo februári.
V marci oproti predchádzajúcemu roku najrýchlejšie rástli ceny za vzdelanie, a to o 6,8 percenta. K zlacneniu došlo iba v kategórii doprava.
Inflácia vykazovaná podľa pravidiel EÚ slúži pre lepšie porovnanie vývoja cien v jednotlivých krajinách únie.