Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Viacero firiem plánuje prijímať ľudí, najmä v Bratislave
14. 12. 2016
Zamestnávatelia na Slovensku hlásia na prvý štvrťrok 2017 povzbudzujúce náborové plány. Nárast počtu pracovných síl očakáva 13 percent firiem, 6 percent predpovedá jeho zníženie a 77 percent nepredpokladá žiadne zmeny. Vyplýva to z výsledkov pravidelného prieskumu spoločnosti ManpowerGroup Slovensko. Čistý index trhu práce teda dosiahol hodnotu +7 percent.
Zvyšovanie pracovných síl v januári až marci budúceho roka predpovedajú zamestnávatelia v šiestich z 10 odvetví hospodárstva. Najsilnejšie náborové plány (+15 percent) hlásia firmy zo sektora financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom, ale aj z dopravy, skladovania a logistiky, veľkoobchodu a maloobchodu. Index v spracovateľskom priemysle dosahuje +14 percent. Naopak, negatívne náborové prostredie očakávajú zamestnávatelia zaoberajúci sa ťažbou nerastných surovín (-4 percent). Podobne je na tom štátna správa, zdravotníctvo, vzdelávanie, kultúra a tiež poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov s indexom -1 percento. Nárast počtu pracovných síl v nasledujúcom štvrťroku avizujú zamestnávatelia vo všetkých štyroch regiónoch. Najoptimistickejší sú zamestnávatelia v Bratislave (+13 percent), stredné a západné Slovensko majú zhodne index +4 percent. Index na východnom Slovensku má hodnotu +7 percent. Z pohľadu veľkosti podnikov očakávajú aktívne náborové prostredie firmy v troch zo štyroch kategórií. Najodvážnejšie plány s čistým indexom +22 percent majú veľké podniky s viac než 250 zamestnancami – prijímať nových zamestnancov mieni 28 percent z nich.
zdroj: hnonline.sk
Zvrat v hypotékach. Voľný pád úrokov sa končí
8. 12. 2016
Po pretekoch, kto ponúkne lepší úrok, nastáva na slovenskom trhu zvrat. UniCredit Bank ako prvá pristúpi od začiatku decembra k zvyšovaniu úrokov na hypotékach pri dlhších viazanostiach nad päť rokov. Dôvodom je tlak na scvrkávajúce sa úrokové marže.
Úpravy smerom hore sú zatiaľ len kozmetické a banka aj po ich zvýšení patrí so sadzbami k tým najodvážnejším, ale je to prelom na trhu. Hypotéky sú pri súčasných ultranízkych úrokových sadzbách pre banky na hranici ziskovosti. Majú s nimi vysoké fixné náklady, ktoré neklesajú.
zdroj: hnonline.sk
Štát zmení strop na získanie hypotéky pre mladých
7. 12. 2016
Šancu získať zvýhodnenú hypotéku by malo mať od januára viac mladých ľudí. Znižuje sa totiž príjmový strop na jej získanie.
Získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je podmienené výškou príjmu žiadateľa. Ten nemôže byť vyšší, ako je 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. "Keďže v 3. štvrťroku 2016 sa priemerná mzda na Slovensku znížila z 901 eur na 889 eur, znižuje sa aj horná hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky, a to z 1171,30 eura na 1155,70 eura," vyčíslila Jamborová. Banka pri žiadosti klienta o bonifikovanú hypotéku zohľadňuje príjem klienta za uplynulý kalendárny rok, vrátane prípadných bonusov či odmien. V prípade, ak o hypotéku žiada dvojica, posudzuje sa ich príjem spoločne. "Maximálna povolená výška ich spoločného zárobku je tak dvojnásobná, na úrovni 2311,40 eura. Keďže kľúčový je ich spoločný príjem, môže jeden zo žiadateľov zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca, pokiaľ ten druhý zarába menej," doplnila hovorkyňa ČSOB.
zdroj: hnonline.sk
Málo ľudí i nízka kvalifikovanosť
5. 12. 2016
Najväčším problémom je z pohľadu slovenských firiem nízka dostupnosť pracovnej sily či nedostatočná legislatíva. Vyplýva to z výsledkov Job Market Ratingu, ktorý v 4. kvartáli 2016 spustila personálno-poradenská spoločnosť McROY Group.
Výsledná hodnota Job Market Ratingu za 4. kvartál 2016 dosiahla úroveň 46,4 bodu. "Keďže rating sa môže pohybovať v intervale 0 bodov až 100, znamená to, že kondícia trhu práce je v necelej polovici hodnotiacej škály," skonštatoval v správe pre médiá predseda predstavenstva McROY Group Luboš Sirota. Úroveň ratingu pozitívne ovplyvňovali najmä náborové plány firiem. Ostatné ukazovatele však boli negatívne, čím tlačili výšku ratingu nadol. Až 53,62 percent zo 137 respondentov prieskumu uviedlo, že plánuje zvyšovať počty zamestnancov. Prepúšťanie očakáva iba necelých sedem percent spoločností. Pozitívne náborové plány hlásia v 4. kvartáli tohto roka spoločnosti vo všetkých sledovaných segmentoch. Najväčší podiel firiem, ktoré plánujú prijímať ľudí, bol v automobilovom a strojárskom priemysle, nasledovali odvetvia IT a telekomunikácií. Najskromnejšie plány mali firmy pôsobiace v maloobchode a veľkoobchode. Aj v týchto segmentoch však iba minimum firiem plánuje svoje personálne stavy znižovať.
zdroj: hnonline.sk