Zmeny v zdravotnom poistení
9. 1. 2023
Vo vzťahu k zákonu o zdravotnom poistení novelou zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou dochádza predovšetkým k úprave vzťahov v systéme verejného zdravotného poistenia, najmä pravidiel pri zmene zdravotnej poisťovne s cieľom obmedziť na minimum tzv. podvodné prepoistenia.
Zároveň sa zavádza doposiaľ absentujúci minimálny základ zamestnanca pre odvod poistného, zabezpečuje sa prístup k zdravotnej starostlivosti pre všetkých účastníkov systému verejného zdravotného poistenia a tiež sa prijali nové administratívne pravidlá ohľadom uhrádzania zdravotnej starostlivosti v SR pre žiadateľov o azyl.
K
Koncesionárske poplatky sa nezrušia
19. 10. 2012
Koncesionárske poplatky sa od 1. januára 2013 nezrušia.
Koncesionárske poplatky budú naďalej 4,64 eura mesačne. Platiteľom koncesií sú fyzické osoby, ktoré sú v evidencii odberateľov elektriny v byte alebo v rodinnom dome. Koncesie platí aj zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov.
Oslobodené od platenia by mali byť osoby, ktoré žijú v domácnosti s ťažko zdravotne postihnutým človekom, ktorá má na adrese odberného miesta trvalé bydlisko. Koncesie by tiež nemali platiť osoby, ktoré sú sami ťažko zdravotne postihnuté, čo však musia oznámiť RTVS. Od povinnosti platiť poplatky by mali byť tiež oslobodení rádiotelevízia, Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky ako aj Rada pre vysielanie a retransmisiu, tiež zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže, školy a školské zariadenia, nemocnice, liečebne, hospice a domy ošetrovateľskej starostlivosti ako aj zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately. Koncesie by nemali platiť osoby, ktoré nie sú občanmi Slovenska a požívajú diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva, ak je zaručená vzájomnosť.
Koľko sa dá ušetriť na sociálnych dávkach
19. 10. 2012
Vláda by mohla na sociálnych dávkach ušetriť až 290 miliónov eur, vyrátal to inštitút INESS v svojej štúdii.
Na porovnanie, zvýšenie odvodových stropov má priniesť štátu o rok 125 miliónov eur, vyššie zdanenie lepšie zarábajúcich ľudí zhruba 50 milionov eur, podobnú sumu majú priniesť vyššie odvody pre živnostníkov.
Prídavky na deti by sa napríklad obmedzili vekom dieťaťa 19 rokov.
Nárok na prídavky by mali iba rodiny s deťmi do príjmovej hranice 2,4násobku životného minima.
Výškou príjmu rodiny by sa limitoval aj nárok na rodičovský príspevok. Ak by sa ušetrilo 30 percent celkových zdrojov vyplácaných na túto dávku, vláda by ušetrila sto miliónov eur.
Ak by sa zrušil príplatok pri narodení dieťaťa, vláda by ušetrila 35 miliónov eur. Ak by sa vyplácal len na prvé dieťa, štát by ušetril minimálne polovicu z tejto sumy.
Poplatky za vklad nechá iba Primabanka
17. 10. 2012
Od začiatku roka sa za vklad peňazí v hotovosti nebude platiť v trinástich slovenských bankách
Znevýhodnení však zostanú klienti Primabanky, ktorá sa rozhodla spoločnú iniciatívu Slovenskej bankovej asociácie nepodporiť.
Zvyšné banky sa rozhodli poplatok zrušiť na pol roka po ultimáte ministra financií , že buď ho zrušia samy, alebo im to nariadi zákonom.
Vysokoškoláci nepôjdu do ulíc, zvýhodnili im dohody
17. 10. 2012
Študenti budú platiť vyššie odvody z dohôd až od zárobku 155 eur.
Študenti od 18 do 26 rokov budú mať výnimku pri platení odvodov na dohodu. Pri jednej dohode do 155 eur budú platiť nižšie odvody 1,05 percenta.
Študentská rada vysokých škôl je s návrhom rezortu práce spokojná a študenti nebudú 23. októbra protestovať v uliciach.
Zároveň sa dohodli, že pravidlá budú platiť pre všetkých študentov od 18 rokov, nebudú sa rozdeľovať na stredoškolákov a vysokoškolákov.
Vysokoškolákom sa nepáčilo hlavne zvýšenie odvodového zaťaženia študentov pri práci na dohodu. Novela zákona o sociálnom poistení od januára 2013 zvyšuje odvody pri práci na dohodu na 29,8 percenta, z toho sedem percent mali platiť študenti a 22,8 zamestnávateľ.