Zdravotné poistenie musia mať na Slovensku uzatvorené všetci cudzinci
12. 9. 2023
Na to, aby sa príslušníci cudzích krajín mohli na území Slovenska poistiť, musia splniť konkrétne kritériá. Počet cudzincov žijúcich na Slovensku podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny za posledný rok stúpol o 21 percent. Cudzinci na území Slovenska musia mať podľa zákona uzatvorené zdravotné poistenie. Na základe poistenia neskôr získajú v prípade potreby nárok na zdravotnú starostlivosť. Upozornila na to spoločnosť Fabrika.
Aby sa príslušníci cudzích krajín mohli poistiť, musia splniť niektoré kritériá, ako napríklad mať udelený trvalý pobyt na Slovensku alebo musia byť zamestnaní na území Slovenska s aspoň jednou minimálnou mzdou či vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.
V prípade detí musí byť aspoň jeden z rodičov poistený v rámci verejného zdravotného poistenia na Slovensku. "V opačnom prípade si môžu uzatvoriť komerčné zdravotné poistenie, ktoré spĺňa legislatívne podmienky zákona o pobyte cudzincov na území Slovenska z rôznych dôvodov. Cudzinec si môže poistiť v rámci komerčného zdravotného poistenia neodkladnú, ale aj komplexnú zdravotnú starostlivosť," priblížil konateľ spoločnosti Fabrika Jan Vlček. Na Slovensku žilo v júli tohto roka viac ako 98-tisíc cudzincov. Najväčší nárast počtu zaznamenali u cudzincov z Indie, a to o 255 percent. Najpočetnejšou skupinou medzi cudzincami na Slovensku sú Ukrajinci, ktorých je viac ako 37-tisíc. Počet Srbov, ktorí pôsobia na Slovensku, sa oproti minulému roku zvýšil o 772 na 10-tisíc. Stúpol aj počet občanov z Gruzínska. V júli minulého roka ich na Slovensku žilo 982, tento rok v tom istom období ich pôsobilo na Slovensku 1 858.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Nové sadzby stravného
17. 7. 2018
S účinnosťou od 1. júna 2018 opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 148/2018 Z. z., ustanovilo sumy stravného pre časové pásma nasledovne
• 4,80 eura pre časové pásmo 5 až 12 hodín
• 7,10 eura pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín
• 10,90 eura pre časové pásmo nad 18 hodín.
V súlade so zákonom o cestovných náhradách, ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie.
V prípade, že sa stravovanie poskytuje prostredníctvom fyzickej alebo právnickej osoby, ktorá poskytuje stravovacie služby, tak je Zákonníkom práce určená minimálna výška stravovacej poukážky, pričom platí, že hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Vzhľadom na to, že úroveň stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín je 4,80 eur, tak minimálna hodnota stravného lístka od 1. júna 2018 musí byť 3,60 eur.
Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch
17. 7. 2018
Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky zverejnilo nový vzor potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, ktoré je platné od 1. 6. 2018. Úpravy na tlačive sú z dôvodu zavedenia nových druhov peňažných plnení a to plnenia vyplácaného pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a plnenia vyplácaného pri príležitosti vianočných sviatkov.
Zamestnávateľ je povinný za obdobie, za ktoré vyplácal zamestnancovi zdaniteľnú mzdu, vystaviť a doručiť v zákonnej lehote zamestnancovi doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie. Ide o tlačivo Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti.
Dávame do pozornosti, že predmetné tlačivo sa po novele Zákonníka práce č. 63/2018 Z. z. s účinnosťou od 1. 5. 2018 bude vystavovať až po skončení zdaňovacieho obdobia, t.j. po uplynutí príslušného kalendárneho roka, a nie po skončení pracovného pomeru (s výnimkou zamestnancov, ktorým zanikol pracovný pomer z dôvodu úmrtia) a to v nasledovných lehotách:
– do 10. marca príslušného kalendárneho roka, v ktorom sa podáva daňové priznanie (zamestnávateľ vystaví a doručí potvrdenie bez žiadosti zamestnanca),
– do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom zamestnávateľ vyplatil príjem zo závislej činnosti, a to zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie zúčtovania iného zamestnávateľa, ak o vystavenie dokladu požiadal do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
Daň z poistenia
16. 7. 2018
Podnikanie v poisťovníctve upravuje v Slovenskej republike zákon o poisťovníctve, ktorý ukladal poisťovniam povinnosť platiť odvod z poistného vo výške 8 % z prijatého poistného z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a s účinnosťou od 1. januára 2017 aj odvod z poistného vo výške 8 % z prijatého poistného z ostatných odvetví neživotného poistenia.
Zákon nadobudne účinnosť 1. 1. 2019. Dôvodom zavedenia dane z poistenia ako nepriamej dane sú doterajšie poznatky, ktoré ukazujú, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia zavedený od 1. januára 2017 je nesystémovým a neefektívnym opatrením, ktoré spôsobuje aplikačné problémy poisťovniam a nerovnaké zaobchádzanie v súvislosti s odvodom z prijatého poistenia na základe poistných zmlúv uzavretých pred 1. januárom 2017 a uzavretých od tohto dátumu. Zdanenie poistenia nepriamou daňou predstavuje štandard používaný v Európskej únii.
Daň z poistenia budú vyberať a platiť do štátneho rozpočtu poisťovne. Zákon vymedzuje základné náležitosti obdobne ako iné zákony upravujúce nepriame dane t. j. predmet dane, platiteľa dane, základ dane, sadzby dane, vznik daňovej povinnosti. Zákonom sa zruší platenie odvodu z poistného a zachované ostane len platenie odvodu z prijatého poistného z PZP.
Od januára 2019 začne platiť nová daň z neživotného poistenia
9. 7. 2018
Od 1. januára budúceho roka začne na Slovensku platiť nová daň z neživotného poistenia. Bude vo výške 8 percent a v plnej miere nahradí 8-percentný odvod, ktorý v súčasnosti platia poisťovne. Vyplýva to z návrhu zákona o dani z poistenia, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.
Parlament pri hlasovaní o zákone odobril posunutie účinnosti zákona preto, aby mali poisťovne dlhší časový priestor na zabezpečenie systémových zmien. ôvodne totiž rezort financií navrhoval, aby začal platiť od 1. októbra tohto roka. Taktiež sa stanoví prechodné obdobie, ktorým sa upravuje platenie odvodu poisťovňami. "Cieľom právnej úpravy je, aby poistné, na ktoré sa už uplatnil odvod z neživotného poistenia, bolo pokryté odvodom z neživotného poistenia až do začiatku nového poistného obdobia, ktoré začne po účinnosti zákona," uvádza sa v spoločnej správe z výborov. Ďalšou zmenou je, že ľudia budú 10 týždňov vopred pred uplynutím poistného obdobia informovaní o prípadnej novej výške poistného. "Poistený bude mať dostatok času na rozhodnutie, či novú výšku poistného akceptuje, alebo nie," uvádza sa v schválenom pozmeňujúcom návrhu z výborov. Upraví sa aj zánik poistenia, a to vtedy, ak klient do jedného mesiaca od doručenia výzvy poisťovňou nezaplatí poistné, alebo mu poisťovňa do stanovenej lehoty zákonom takúto výzvu neodošle.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)