Zdaňovanie podielov na zisku spoločníkov s.r.o.
6. 3. 2023
Podiely na zisku za rok 2022 vyplácané spoločnosťou s r. o. spoločníkom fyzickým osobám rezidentom SR a aj nerezidentom SR sú predmetom dane z príjmu, zdaňujú sa sadzbou dane vo výške 7 %.
Podiely na zisku vyplácané daňovníkovi nezmluvného štátu sa zdaňujú sadzbou dane 35 %. Podiely na zisku vyplácané právnickým osobám sa zdaňujú iba v prípade, ak sú vyplácané slovenskou právnickou osobou do zahraničia daňovníkovi z nezmluvného štátu, podiel na zisku sa zdaní sadzbou dane 35 %.
Uvedené pravidlo platí aj naopak – ak slovenská právnická osoba (rezident SR) nadobudne podiel na zisku zo zahraničia od daňovníka z nezmluvného štátu, tento zdaní zrážkou v sadzbe 35 %.
Uvedené príjmy nepodliehajú odvodovej povinnosti z hľadiska odvodov na sociálne a zdravotné poistenie. Príjmy členov štatutárnych orgánov vyplácané z rozdelenia zisku po zdanení a nie sú pre spoločnosť s r. o. daňovým nákladom v zmysle § 21 ods. 1 písm. d) ZDP.
K
Štát má nástroj ako zdaniť príjmy z Airbnb
22. 2. 2019
Slováci sú podľa Airbnb opatrní hostitelia. Podľa posledných záznamov platformy si slovenský prenajímateľ priemerne ročne zarobil 1 300 eur tým, že zdieľal svoj domov priemerne na 21 nocí. Podľa údajov Airbnb až 97 percent platby za ubytovanie zostáva v rukách hostiteľov, teda prenajímateľov.
Všetky platby sú realizované cez bankové účty a evidované cez jednu digitálnu platformu. Podľa Radovana Ihnáta zo Slovenskej komory daňových poradcov by bolo pre mnoho prenajímateľov obrovským šokom, keby Finančná správa zverejnila informáciu, že získala databázu o osobách, ktoré poskytujú ubytovanie prostredníctvom Airbnb. Teda podobne, ako sa to stalo v Českej republike. Podľa Ihnáta je pravdepodobne len otázka času, kedy si slovenská Finančná správa taktiež zaobstará databázu prenajímateľov Airbnb a spustí procesy na ich dodaňovanie. Podľa prezentovaných vyjadrení sa Finančná správa prikláňa k rovnakému daňovému režimu posudzovania prenájmov nehnuteľností cez Airbnb ako česká Finančná správa. Teda takýto krátkodobý prenájom nehnuteľnosti by mal byť považovaný, na účely živnostenského zákona aj daní, za poskytnutie ubytovacej služby, a nie za príjem z prenájmu nehnuteľnosti. Airbnb niektoré údaje slovenským úradom poskytuje. „Pokiaľ ide o kontakt s úradmi, máme nateraz k dispozícii všeobecné vyjadrenie, že ide o bežné zdieľanie agregovaných dát s politickými decision makers a turistickými organizáciami,“ vyjadrilo sa komunikačné oddelenie Airbnb pre HN.
eFaktúra priškrtí daňové úniky štátu
20. 2. 2019
Štát v roku 2016 vybral na daniach o 25 percent menej, ako mohol a to pre daňové úniky. Aj keď sme si oproti roku 2015 výrazne polepšili, stále patríme k tým najhorším v Európskej únii. Jedným z opatrení, ktoré majú tento problém riešiť je eKasa, ktorá začne fungovať od júla. Vďaka napojeniu pokladníc na Finančnú správu by malo do štátnej pokladnice pritiecť ročne o 120 miliónov eur viac. Tým sa to však nekončí a daniari pracujú na ďalšom opatrení, ktoré spraví daňové úniky ešte ťažšími. Sú ním takzvané elektronické faktúry. V praxi to bude znamenať, že Finančná správa bude mať údaje o uskutočnenom obchode v reálnom čase a vymieňanie faktúr tak nebude možné.
Ako na včerajšom HNClube uviedol riaditeľ odboru priamych daní na Ministerstve financií Toško Beran, prípravy sa už začali a „legislatíva je v štádiu prípravy.“ Kedy presne však začne systém fungovať, zostáva nejasné. „Chceli by sme, aby to platilo vtedy, keď na to budeme pripravení my aj podnikatelia,“ uviedol vyhýbavo. Tak skoro to zrejme nebude, samotná riaditeľka odboru metodiky na Finančnej správe Marcela Hricová totiž na HNClube poznamenala, že je to skôr záležitosť vzdialenejšej budúcnosti. Už teraz je však v pripomienkovom konaní zákon, ktorý zavedie elektronické faktúry pri obchodovaní s verejným obstarávateľom a do praxe by sa mal začať uvádzať v roku 2021.
Amazon vlani zaplatil daň 0,00 dolárov
18. 2. 2019
Spoločnosť Amazon si spomedzi desiatok krajín vybrala na výstavbu svojej centrály dve lokality – New York a Airlington. Obe centrály mali vytvoriť 25-tisíc pracovných miest. Kvôli opozícii štátnych a miestnych politikov však sídlo spoločnosti v New Yorku nebude. „Jasne uviedli, že sú proti našej prítomnosti a nebudú s nami spolupracovať na budovaní vzťahov, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sme pokročili v projekte,“ uviedla spoločnosť.
Centrála sa mala nachádzať o Long Island v newyorskej časti Queens. Amazon plánoval, že si v meste bude môcť uplatňovať daňové úľavy vo výške 2,66 miliardy dolárov. Výmenou za to prisľúbil podporu miestnej ekonomiky. Práve dane, ktoré odvádza Amazon, sú tŕňom v oku mnohých Američanov. Obrovská firma vlastnená najbohatším mužom planéty totiž za uplynulý rok odviedla na dani z príjmu nula dolárov, aj keď dosiahla zisk 11 miliárd dolárov. A nulu odviedla aj rok predtým. Firma totiž dostala daňovú úľavu takmer 130 miliónov dolárov.
Výpisy z druhého piliera majú byť zrozumiteľnejšie
15. 2. 2019
Štát chce ľudí informovať o tom, aký budú mať dôchodok. Štát plánuje razantne zmeniť spôsob, akým občanov informuje o stave ich budúcich dôchodkov vo všetkých troch pilieroch. K prvej zmene pristúpil ešte vlani - od januára tohto roka dostávajú ľudia nový typ výpisov o sporení v treťom dôchodkovom pilieri. Prvý a druhý pilier majú čoskoro nasledovať.
"Ľudia v súčasnosti nemajú relevantné informácie o svojom budúcom zabezpečení, ak sa o ne aktívne nezaujímajú," argumentuje v dôvodovej správe k návrhu ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera (Smer). Ministerstvo sa obáva, že ľudia si pre chaos v informáciách o vlastných dôchodkoch sporia neefektívne a prichádzajú o peniaze. Ak návrh prejde, výpisy z druhého piliera, ktoré sporitelia dostávajú každý rok do schránok, budú nielen zrozumiteľnejšie, ale ľudia v nich nájdu aj informácie o výške predpokladaného mesačného dôchodku."Keď chceme, aby druhému pilieru ľudia rozumeli, je takáto zmena nevyhnutná a extrémne dôležitá," komentuje návrh Maroš Ovčarik, riaditeľ Finančného kompasu. Štát začne o druhom pilieri informovať po novom od januára 2021.
(Zdroj: ekonomika,sme.sk)