Základná sadzba a dve znížené sadzby DPH od 1. 1. 2025
24. 10. 2024
S účinnosťou od 1. 1. 2025 sa zvyšuje základná sadzba DPH z 20 % na 23 % zo základu dane a na vybrané tovary a služby sa zavádzajú znížené sadzby DPH vo výškach 19 % a 5 % zo základu dane. Zároveň sa ruší v súčasnosti platná znížená sadzba DPH 10 % zo základu dane.
Tovary so zníženou sadzbou DPH sú uvedené v prílohe č. 7, pričom v bode 1 sú uvedené tovary so zníženou sadzbou dane 19 % a v bodoch 2 a 3 sú uvedené tovary so zníženou sadzbou dane 5 %.
Služby so zníženou sadzbou DPH sú uvedené v prílohe č. 7a, pričom v bode 1 sú uvedené služby so zníženou sadzbou dane 19 % a v bode 2 sú uvedené služby so zníženou sadzbou dane 5 %.
K
Čo robiť, ak nemáte peniaze na dane
15. 3. 2019
Marec je v našich končinách mesiacom, v ktorom sa oficiálne začína jar, no pre státisíce Slovákov býva aj obdobím starostí. Nemalá časť národa totiž musí podať daňové priznanie a zaplatiť dane. Existuje však možnosť, ako si v prípade núdze pomôcť — aspoň načas. Dá sa požiadať o odklad. Napríklad vlani tak urobil rekordný počet ľudí — vyše 200-tisíc daňovníkov
Platenie daní sa dá odložiť o 3 či 6 mesiacov. Daňovník o odklad musí požiadať, oznámenie treba príslušnému daňovému úradu poslať najneskôr do 1. apríla 2019. Platí len žiadosť vypísaná na konkrétnom tlačive, ktoré slúži na tento účel. K dispozícii je napríklad na webovej stránke Finančnej správy. Pokiaľ komunikujete s daniarmi elektronicky, tak oznámenie musíte podať taktiež touto formou. Odložiť platenie daní si môžete najviac o tri celé kalendárne mesiace s výnimkou tých, ktorí sú v konkurze alebo v likvidácii. „Daňovník v oznámení je povinný uviesť novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie a v tejto novej lehote je aj daň splatná,“ informuje Finančná správa.
Priemerná hrubá mzda vlani prekročila hranicu tisíc eur
13. 3. 2019
Priemerná hrubá mzda dosiahla hodnotu 1013 eur.
Priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve v SR vlani prekročila pomyselnú úroveň 1000 eur, a to hodnotu 1013 eur. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede podpredseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR František Bernadič.
Poradíte si s daňovým priznaním typu B?
11. 3. 2019
Ak vám vlani zo živnosti „kvaplo” viac než 1 915,01 eura, nevyhnete sa zdaneniu týchto príjmov. Rovnaký osud však čaká i ďalšie zárobky, ak ste ich mali napríklad z predaja či prenájmu bytu, záhrady alebo trebárs garáže, podobne aj z výnosov z cenných papierov či z výhry. S daňovým priznaním budete mať robotu aj vtedy, ak ste mali v roku 2018 ako podnikateľ stratu.
Všetkých spomínaných prípadov sa týka priznanie na tlačive fyzických osôb typu B. Pri vypĺňaní formulára, a to aj elektronického, dávajte pozor, aby ste daňové priznanie zostavili kompletne a aby ste pritom neurobili banálne chyby. Finančná správa upozorňuje aj na svojej stránke, čoho sa v takej chvíli daňovníci dopúšťajú najviac. V prvom rade si netreba pomýliť tlačivo. Časté býva aj chybné vyplnenie príloh, najmä údajov určených na sociálne a zdravotné poistenie, prípadne nesprávne označenie zdaňovacieho obdobia. Neraz sa zabudne aj vpísať DIČ alebo rodné číslo na všetkých stranách daňového tlačiva a taktiež sa nevyznačí činnosť SK NACE pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pritom jednotlivé kódy SK NACE aj názvy činností možno bez problémov nájsť na internetovej stránke Štatistického úradu statistics.sk. Čo je ešte dôležité vylúčiť? Nekompletnosť doložených príloh alebo celkového počtu strán priznania. Osobitnou kapitolou sú omyly v prípade poukázania podielu dane neziskovej organizácii, teda darovanie časti dane vo výške dvoch alebo troch percent.
Vari najbanálnejším omylom je zabudnúť na podpisy. Osoba odovzdávajúca priznanie má dať svoj autogram nielen na koniec daňového priznania, ale aj na vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane a tiež na žiadosť v súvislosti s údajmi zameranými na sociálne a zdravotné poistenie.
Priemerná mzda je historicky najvyššia
8. 3. 2019
Slováci zarábajú v priemere viac ako tisíc eur. Priemerná mesačná mzda sa vo štvrtom štvrťroku 2018 vyšplhala na 1101 eur a tretíkrát v histórii prekonala psychologickú hranicu tisíc eur. Informoval Štatistický úrad.
Zárobok cez tisícku už pritom štatistici evidovali. Konkrétne v poslednom kvartáli 2017 a druhom kvartáli 2018. Na konci roka však zamestnanci obvykle dostávajú odmeny či trináste platy, čo môže priemer dvihnúť aj o sto eur. Výkyvy počas roka ilustruje aj nasledujúci graf. Nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 3,5 percent. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 3. štvrťroku 2018 vzrástla o 1,2 percent.