Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a byrokracia

Sťažnosti na byrokrata sa strácajú smerom k jeho nadriadený, rovnako ako úplatky, určené nadriadenému.

Byrokratovým zámkom je jeho písací stôl a miesto na parkovisku.

Keď byrokrat urobí chybu, bude ju opakovať dovtedy, kým sa z nej nestane pravidlo.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákonník

Zajtra bude ešte horšie ako je dnes!

Čo je tvoje, to je moje, a čo je moje, do toho ťa nič.

Ak necháte advokáta, aby písal zmluvu za vás, do roka vyjdete na psí tridsiatok.

(Murphyho zrnká II)
Politika a politici

Dvaja najhorúcejší kandidáti na zápis do knihy ohrozených druhov sú čestný politik a dobrý lupič.

Politik je ako futbalový tréner. Dostatočne múdry na to, aby zhrua pochopil hru, a dosť hlúpy na to, aby si myslel, že ju môže vyhrať.

Len deti, blázni a filozofi hovoria pravdu. Preto deti bijú, bláznov zatvárajú a filozof kameňujú.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Na čo má človek rozum

Nikto ti neporadí tak dobre ako ty sám. (Cicero)

Z každého pravidla existuje aspoň jedna výnimka. Platí to aj pre Kohnovo pravidlo zdravého rozumu: „Nad všetkým rozmýšľať!“ Niekedy totiž prílišné rozumovanie môže človeka pripraviť o rozum.

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Kolíska práva

Keď chýbajú peniaze, chýba všetko.

Zisk, nech má hocijaký pôvod, vonia príjemne.

Dôkazy majú väčšiu platnosť ako svedkovia.

(Myšlienky bez cla)

Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii

30. 1. 2024 Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Pracujete na dohodu? Rok 2013 prináša mnohé zmeny

7. 1. 2013 Práca na dohodu sa od januára tohto roka zodvodnila, pričom výška odvodov sa rozdelila podľa viacerých skupín ľudí.
Okrem novej povinnosti pre dohodárov pribudli aj práva, ktoré im priniesla novela Zákonníka práce (ZP). Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia musia platiť 29,8 % na celé dôchodkové poistenie, taktiež garančné aj úrazové. Výnimkou sú študenti do 18 rokov, ktorí sú oslobodení od platenia odvodov, ak ich odmena presiahne 66 eur. Rovnaké oslobodenie sa týka pre študentoch nad 18 rokov s odmenou nad 155 eur. Ďalšou skupinou sú starobní a výsluhoví dôchodcovia. Zo zárobku okrem dane z príjmu odvedú 23,8 % na starobné dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity. Všetci ostatní pracovníci na dohodu budú platiť odvody 48,6 %, teda všetky sociálne a zdravotné odvody ako zamestnanci na klasický pracovný pomer.

Pracujúci výsluhový penzista nebude invalidne poistený

18. 12. 2012 Od začiatku budúceho roka nebude poistné na invalidné poistenie platiť poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý je dôchodkovo poistený po dovŕšení dôchodkového veku.
Postavenie poberateľov výsluhových dôchodkov bude pri platení poistného rovnaké ako u ďalších zamestnancov, ktorí sú dôchodkovo poistení po priznaní starobného alebo predčasného starobného dôchodku.. Pracujúci dôchodcovia, vrátane výsluhových, tak budú od 1. januára 2013 do Sociálnej poisťovne odvádzať poistné na starobné a nemocenské poistenie a ich zamestnávatelia za nich budú odvádzať poistné na starobné, nemocenské a úrazové poistenie, poistenie do rezervného fondu solidarity a na garančné poistenie.

Zmena v mestách. Pred bytovkou už nezaparkuje každý

11. 12. 2012 V niektorých slovenských mestách sa pripravuje na budúci rok zmena, ktorá sa zásadne dotkne všetkých obyvateľov.
Na sídliskách či v mestských častiach už totiž nezaparkuje svoje auto hocikto. Parkovacie miesto bude len pre toho, kto má na tomto mieste trvalé bydlisko a zaplatí si za kartu, ktorej cena môže rásť v závislosti od počtu vozidiel v domácnosti. Kto nemá v meste trvalý pobyt, za parkovanie zaplatí v závislosti od toho, na ako dlho svoje auto odstaví. Každý byt má nárok na jednu parkovaciu kartu na konkrétne vozidlo. Za prvú kartu by jej držiteľ zaplatil symbolickú sumu 5 až 15 eur. Za druhú kartu približne 50 eur, tretia by bola za 100 až 150 a štvrtá možno až do výšky 500 eur.

Výdavky na auto? Živnostníkom sa to môže oplatiť

11. 12. 2012 Výhodou firemného vozidla je, že si odpočítate v rozumnej miere všetko, čo s ním súvisí.
No pribudnú vám povinnosti. Obmedzenie paušálnych výdavkov hornou hranicou núti mnohých živnostníkov, aby sa zamysleli, čo ďalej. Paušál síce ostáva 40 percent, no najviac sa bude dať uplatniť vo výške 420 eur mesačne. Zmena môže postihnúť najmä živnostníkov, ktorých výška príjmu mesačne presahuje 1050 eur. Ak sa rozhodnú pre daňovú evidenciu alebo účtovníctvo, pre mnohých budú jediným väčším nákladom výdavky za motorové vozidlo a jeho prevádzku.
júl 2025
T po ut st št pi so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má meniny Krištof
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner